Katera bo najbojša prostovoljska zgodba leta 2021?

M. S.
17.03.2022 10:16

Slovenska filantropija v sodelovanju z Društvom novinarjev Slovenije znova išče in izpostavlja avtorje najboljših prostovoljskih zgodb. Prijavite tiste, za katere menite, da so najboljše.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Številni prostovoljci pomagajo ljudem v stistki, kar se še posebej kaže v kriznem času, ki smo mu priča sedaj.
Igor Napast

Slovenska filantropija v sodelovanju z Društvom novinarjev Slovenije drugič razpisuje natečaj za priznanje Najboljša prostovoljska zgodba 2021. S priznanjem želijo izpostaviti avtorja oziroma avtorico, ki je s svojim prispevkom prispeval/a k prepoznavnosti prostovoljstva.

Kandidaturo lahko vloži avtor/ica prispevka, lahko pa to zanj/o naredijo sodelavci ali urednik/ca. Izpolnjeno prijavnico je treba do 8. aprila 2022 poslati na naslov Slovenska filantropija, Cesta Dolomitskega odreda 11, 1000 Ljubljana, s pripisom "Najboljša prostovoljska zgodba 2021" ali skenirano na novice@filantropija.org. Nagrajenca in nagrajenko bodo slavnostno razglasili na Slovesnem dnevu prostovoljstva, ki bo 24. maja 2022.

Spomnimo ... najboljša prostovoljska zgodba 2020 je bila po mnenju komisije članek Begunec, ki brezdomcem oskrbuje rane Andraža Rožmana, novinarja Dnevnika, o beguncu Mohamedu Alburaiu. Gre za zgodbo o prostovoljstvu v najčistejši in najplemenitejši obliki. "Reportaža je spisana tako mojstrsko, da malodane slišimo krike brezdomca in vonjamo njegove rane, ki mu jih kot prostovoljec Rdečega križa oskrbuje Mohamed Alburai. Medtem ko ga 'gledamo' pri delu, nam Rožman pripoveduje njegovo zgodbo iz Gaze, kjer je prav tako delal kot prostovoljec. Tam ni brezdomcev, ker zanje poskrbi skupnost, izvemo. Rožmanov članek tako povsem nevsiljivo, a zelo prepričljivo slovenski družbi nastavi ogledalo in hkrati skozi zgodbo izjemnega človeka poudari ne le pomen, ampak tudi bistvo prostovoljstva. Ki ni stvar velikih besed, ampak človečnosti," je zapisala komisija v svoji obrazložitvi.

Komisija za izbor Najboljše prostovoljske zgodbe 2020 se je zaradi izjemne kakovosti odločila za častno omembo dveh novinarskih prispevkov s področja prostovoljstva in dobrodelnosti. Eden je bil članek Če delaš dobro, se ti dobro vrne novinarja Dela Aljaža Vrabca, ki celovito predstavlja življenjsko zgodbo Mohameda Alburaia, begunca iz Palestine. "S pretanjenim smislom za detajle Vrabec živo slika delo mladega bolničarja na palestinskih bojiščih, njegovo nevarno pot v Evropo ter iskanje novega prostovoljskega poslanstva v pomoči ljubljanskim brezdomcem. Vrabec je mojstrsko povezal igro usod na globalni in lokalni ravni: vzgibi človeškosti so v obeh primerih enaki," je zapisala komisija.

Novinarka Prvega programa Radia Slovenija Cirila Štuber pa je v božičnem času sestavila pretresljiv kolaž pripovedi humanitarnih delavcev, ki pomagajo ljudem v stiski. "Skozi njeno oddajo Izbrišemo lahko razliko med nič in nekaj ob poslušanju avtentičnih glasov, zaslutimo razsežnosti krize, ki je prizadela prebivalce mnogih slovenskih krajev, in srčnost tistih, ki težke preizkušnje lajšajo s ponujeno roko dobrote. Radijsko novinarstvo Cirile Štuber se je z neposrednostjo in iskrenostjo izkazalo za neprecenljiv dokument sprememb, ki jih doživljamo. Prostovoljsko gibanje je ena redkih stvari, ki v tem času ostajajo nespremenjene," je v svoji obrazložitvi zapisala komisija.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta