Na katerih področjih ima franšizing v Sloveniji in tujini velik potencial

Oglasno sporočilo Oglasno sporočilo
28.06.2024 12:53

Podjetje kot franšizojemalec pridobi pravico do uporabe poslovnega modela, blagovne znamke in znanja (know-how) ter metode dela.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Franšizing je metoda širitve podjetja, kjer podjetje drugi pravni osebi daje na razpolago uporabo svojega poslovnega modela za določeno obdobje.

»Ta metoda je eden najbolj obetavnih in testiranih načinov uspešne širitve podjetja na mednarodne trge,« pove dr. Edith Bečić Steiner, mednarodna strokovnjakinja za franšizing in licenciranje, sekretarka Sekcije Slovenskih franšiznih družb pri Trgovinski zbornici Slovenije. S tem podjetje, ki na ta način pridobi pravico do uporabe poslovnega modela, blagovne znamke in znanja (know-how) ter metode dela – postane franšizojemalec oziroma lokalni partner na svojem trgu.

»Franšizni sistem omogoča, da se podjetnik lažje posveti podjetniški rasti in manj časa porabi za delo 'v poslu'. Podjetnik se nenehno sooča s problemi in izzivi, ki pa jih kolektivno znanje in izkušnje, ki jih prinaša franšizni sistem, bistveno lažje rešujejo. Redko se v franšiznem sistemu pojavi podjetnik s problemom, ki ga nekdo v sistemu ni že reševal. Običajno so zato vse rešitve že vključene v sam sistem, in četudi niso, v franšiznem sistemu podjetnik ni sam – kadarkoli naletiš na oviro, se lahko povežeš s svojim principalom ali svojimi franšiznimi kolegi ter tako hitreje in učinkoviteje rešiš svoj problem. V šali bi rekel, da ti franšiza omogoča mirnejši spanec. Zagotovo pa tudi več časa za sebe in svoje najbližje,« razlaga mag. Jernej Pirc, MBA, nacionalni direktor BNI Adria.

Franšizing je zaradi svojih številnih prednosti privlačna priložnost za mnoge podjetnike, prinaša pa tudi nekaj izzivov. Z razumevanjem osnov franšizinga in spremljanjem aktualnih trendov lahko podjetniki bolje izkoristijo priložnosti, ki jih ta poslovni model ponuja. V nadaljevanju navajamo nekatera področja, ki so v zadnjem času pokazala velik potencial za razvoj franšiznega načina poslovanja in dosegla uspeh pri iskanju poslovnih partnerjev v Sloveniji in tujini.

Osredotočenost na zdravje in dobro počutje

Trendi zdravih in ozaveščenih potrošnikov se še naprej krepijo, zato se vedno več podjetij s področja velnesa odloča za franšizni model poslovanja. Temu sledimo tudi v Sloveniji, kjer se trenutno nekatera podjetja iz teh dejavnosti širijo v druge evropske države, denimo Češko, Slovaško in Švedsko. V zadnjem času so zlasti priljubljene tudi franšize različnih oblik vadbe. Eno takih je uveljavilo podjetje Infraslim, ki je v Sloveniji v zelo kratkem obdobju odprlo večje število franšiz.

»Naša strategija vstopa se sedaj orientira primarno na trge Nizozemske in Švedske. Sekundarno pa poslovni model Infraslim promoviramo in pripravljamo za franšizne sejme v Dubaju, ZAE in Savdski Arabiji, kamor smo bili pred meseci tudi povabljeni,« je povedala Sibela Murić, direktorica podjetja Infraslim.

Tudi podjetje CST PLUS, vodilna znamka na področju haloterapije (tj. solne terapije) v Evropi z desetletnimi izkušnjami, je oblikovala franšizni model za izvajanje kakovostnih storitev solne terapije.

»Trenutno smo v dogovorih s Češko in Slovaško, zanimajo se tako za posamezne enote kot tudi za master. Naši naslednji cilji, za katere se tudi že dogovarjamo, so trgi Francije, Nizozemske in Švedske,« so povedali v podjetju CST PLUS, Center solne terapije d.o.o.

Več franšiz ima po Sloveniji tudi Center medicinske pedikure AN.NIKA iz Celja, ki je z lastnimi metodami dela in lastnimi izdelki pomagal že več 10.000 ljudem do prijetnejšega koraka.

»V naš Center AN.NIKA Celje so hodili ljudje iz vse Slovenije, zato se je pojavila ideja o franšizah,« pravi ustanoviteljica Vida Ozis. Njena vizija je predati svoje znanje franšiznim partnerjem in AN.NIKA pedikerjem ter jim tako omogočiti pogoje za storitev na najvišjem nivoju in takojšnjo prepoznavnost na trgu. »Naši franšizni partnerji lahko zaradi prepoznavnosti znamke AN.NIKA in ogromno znanja, ki ga pridobijo med AN.NIKA izobraževanjem, začnejo svojo poslovno pot prav na vrhu. Franšizni partnerji se pred odprtjem svojega centra izobražujejo po metodah AN.NIKA, tudi po končanem izobraževanju so strokovni seminarji stalnica sistema AN.NIKA, saj lahko samo tako ohranjamo svojo pozicijo na trgu,« dodaja Vida Ozis.

Shutterstock

Podporne profesionalne storitve

Sektor računovodskih in finančnih franšiz se hitro razvija predvsem zaradi tehnološkega napredka, globalne širitve in osredotočenosti na specializirane storitve. Take storitve ponuja tudi podjetje Optiprint, ki končnim uporabnikom, poslovnim subjektom,  zagotavlja najučinkovitejšo rešitev tiskanja, kopiranja ali skeniranja v obliki najema multifunkcijskih tiskalnikov.

»Dostopna cena najema naprave, ki vključuje multifunkcijsko napravo, neskončno kartušo, ves potrošni material v kombinaciji z našim strokovnim vzdrževanjem in servisom omogoča strankam po Evropi, da prihranijo čas in denar, saj je skrb za tiskanje in vzdrževanje naprav prepuščena nam,« pojasnjujejo v Optiprintu

Sekcija Slovenskih franšiznih družb deluje v okviru Trgovinske zbornice Slovenije kot platforma za spodbujanje razvoja franšizinga in promocijo franšizinga v Sloveniji. Z organizacijo dogodkov skrbi za dobro ime franšizinga in svoje člane povezuje z domačimi in tujimi strokovnjaki. Povezovanje članov med seboj pomeni izmenjavo izkušenj in pomoč pri razvoju franšiznega koncepta na domačem trgu ter pri širjenju v tujino.

Mercatorjeva franšizna prodajalna je Mercatorjeva prodajalna s pridihom lokalnosti

Mercator je na franšiznem trgu prisoten že od leta 1991, od takrat do danes pa se je franšizni sistem večkrat preoblikoval. Od leta 2016 sledijo sloganu, da je »Mercatorjeva franšizna prodajalna Mercatorjeva prodajalna s pridihom lokalnosti«, kar pomeni, da prenašajo Mercatorjevo podobo tudi na franšizne prodajalne, obenem pa spodbujajo delno diferenciacijo. To je razvidno že pri poimenovanju trgovine, ki lahko poleg Mercatorjevega logotipa nosi tudi ime franšizija, zunanji in notranji celostni grafični podobi ter delno diferencirani ponudbi, predvsem ponudbi lastnih (kmetijske zadruge, proizvajalci) ali lokalnih izdelkov.

Druga perspektivna področja franšizinga

• Spletne platforme za učenje (več kot le novega jezika)

V prihodnje se pričakuje tudi vse več franšiznih poslovnih modelov, ki temeljijo na možnosti učinkovitega in dostopnega usposabljanja na različnih področjih prek spletnih platform. Poleg učenja jezikov se na ta način razvijajo tudi poslovni modeli s področja novih znanj in celo spretnosti.

• Kadrovske agencije

Med najnovejše trende v franšiznem sektorju spadajo poslovni sistemi, specializirani za posredovanje delovne sile in kadrovskih storitev. Ti franšizni sistemi prinašajo svež veter v tradicionalne kadrovske procese, s čimer prispevajo k izboljšanju učinkovitosti in zadovoljstvu strank.

• Oskrba na domu

Izjemen uspeh so dosegli tudi franšizni sistemi za oskrbo na domu, zlasti v Nemčiji, kjer demografske spremembe in staranje prebivalstva močno povečujejo povpraševanje po teh storitvah. Franšizni sistemi za oskrbo na domu ponujajo prilagojene storitve, ki omogočajo posameznikom, da potrebno oskrbo prejemajo v domačem okolju.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.