Prostorno in svetlo stanovanje v najvišjem nadstropju zgradbe na najbolj zaželeni lokaciji v središču mesta, ki mu pripada velika terasa s čudovitim razgledom, po možnosti z bazenom ali vsaj masažnim bazenom, morebiti celo z majhnim športnim igriščem. Luksuz in nadstandard, združena v eno, bi lahko rekli. Ali, kot definicijo penthousa pojasni nepremičninski posrednik Alen Komić iz ljubljanskega nepremičninskega podjetja ABC nepremičnine: "Gre za stanovanje v najvišjem nadstropju stavbe in se praviloma razlikuje v več lastnostih od drugih stanovanj v tej stavbi. Praviloma ima vgrajene kvalitetnejše materiale in premore luksuzne dodatke - od pametnih inštalacij do dvigala, ki vodi samo do tega stanovanja, velike terase, na kateri ne manjka niti bazen, z nje pa se vije čudovit razgled na najlepše točke v mestu ali okolici. Skratka je zgrajeno nad standardom drugih stanovanj, ki so na trgu."
- Na največjem slovenskem nepremičninskem portalu nepremičnine.net je 40 penthouse stanovanj: najdražje je v Murglah za milijon evrov in najcenejše v Savinjski dolini za 310.000 evrov.
- Kvadratni meter penthouse stanovanja v Ljubljani stane tudi deset tisočakov, v Mariboru 3000, na Obali do 5000 evrov.
- V Mariboru je v prodaji penthouse trisobno stanovanje z 50 m2 veliko teraso v novonastajajočem stanovanjskem naselju Zelena soseska. Cena: 279.750 evrov za 83 m2 veliko stanovanje.
- V Ljubljani se v Villi Schallenburg prodaja 335 m2 velik penthouse. Cene v omenjenem kompleksu se gibljejo od 5200 do 8200 evrov (brez DDV) za kvadratni meter, cene posameznih enot so poslovna skrivnost.
Komić nas še poduči, da so originalno kot penthouse poimenovali manjše hiše, ki so bile zgrajene na vrhu večstanovanjskih stavb. Prav zaradi tega so tovrstna stanovanja, kot poudari Zarja B. Mavec iz ljubljanskega nepremičninskega podjetja Inalbea Real Estate, kompromis za vse tiste, ki si želijo ne samo živeti "čisto zgoraj", temveč tudi bivanja, ki ga ponuja ugodje samostojne hiše.
Vsak penthouse še ni penthouse
Če tovrstne nepremičnine v najbolj znanih evropskih prestolnicah, na primer v Londonu, in drugod po svetu, predvsem v ameriških velemestih, veljajo za nadstandardno ponudbo, za katero bogatejši kupci zlahka odštejejo ne samo več milijonov evrov, temveč tudi več deset milijonov, najprestižnejše pa presegajo vrednost stotih milijonov evrov, je v Sloveniji tako pregrešno dragih stanovanj veliko manj. Na kar opozori tudi Mojca Žižek Mesarec iz mariborske nepremičninske agencije Galea nepremičnine. Tako Mesarčeva kot Komić poudarita, da se pri nas izraz penthouse pogosto tudi napačno uporablja za stanovanja, ki se v ničemer ne razlikujejo od drugih stanovanj, razen tega, da so na vrhu neke stavbe. "Vsako stanovanje tam zgoraj pa še ni penthouse," zatrdi Komić.
Sodoben način gradnje novih stanovanjskih sosesk je tudi v Sloveniji prinesel večjo ponudbo tovrstnih stanovanj, čeprav jih poznamo že kar nekaj deset let, kot nam pove arhitektka Katarina Šauperl iz Os arhitekture. Pojasni, da smo imeli stanovanja, ki jim danes pravimo penthouse, v Mariboru tudi po vojni. Za primer postavi stolpnico na Gosposvetski cesti, kjer je na vrhu zgradbe dupleks stanovanje oziroma stanovanje v dveh etažah z veliko teraso.
Je pa penthouse nepremičnin po besedah Alena Komića največ v novejših bolj elitnih soseskah na boljših lokacijah oziroma v starih mestnih jedrih, kjer so bile bogate družine lastnice večjih zgradb; zase pa so na vrhu zgradbe zgradili veliko, za tiste čase bolj luksuzno stanovanje. Komić ocenjuje, da se je ponudba teh stanovanj začela večati od začetka tega stoletja, ko je gradnja postala vse bolj moderna in je bilo tudi več kupcev, ki so si tovrstne nepremičnine sploh lahko privoščili. "V sedemdesetih in osemdesetih prejšnjega stoletja je bila gradnja bolj masovna in tudi veliko bolj socialno orientirana," še opozori sogovornik. Danes se penthouse stanovanja, tako Zarja B. Mavec, pojavljajo v domala vseh novogradnjah v Ljubljani.
Prednosti takšnega stanovanja sta zasebnost in bližina
Katarina Šauperl iz Os arhitekture kot arhitektka gleda na penthouse nepremičnine kot na stanovanja z dodano vrednostjo, saj imajo običajno precej več zunanjih površin od klasičnih stanovanj in lep razgled na okolico. "Kako bi tovrstna stanovanja morala biti zasnovana, je težko definirati, saj je precej odvisno tudi od tega, komu so namenjena. Uporabniki takšnega stanovanja so lahko štiričlanska družina ali en sam človek," razmišlja Šauperlova. "V vsakem primeru se v takem stanovanju pričakuje osrednji večji prostoren in svetel prostor, ki je povezan z zunanjo teraso."
Penthouse bi po njeni oceni moral stanovalcem nuditi varen zasebni notranji in zunanji prostor, čeprav so tovrstna stanovanja običajno v mestnih središčih. "Prednost takega stanovanja je namreč ravno bližina in hkrati zasebnost," poudari arhitekta. Pravi še, da je tudi to, kako velik naj bi bil penthouse, precej odvisno od števila stanovalcev. A meni, da takšno stanovanje tudi za enega človeka ne bi smelo biti manjše od 80 m2, nepogrešljiv del pa je terasa, ki naj bi bila velika vsaj 15 kvadratov.
Zanimanje je veliko
V zadnjih nekaj letih z ogromnim zanimanjem po nepremičninah raste tudi povpraševanje po penthouse nepremičninah, opaža Mavčeva. "Interesa je veliko, zato se tovrstna stanovanja zelo hitro prodajo," še pove. Ker teh nepremičnin ni veliko na trgu, dosegajo tudi precej visoke cene, zatrdi Komić in postreže s podatkom, da lahko kvadratni meter takšnega stanovanja v prestolnici stane za povprečnega Slovenca tudi neverjetnih deset tisoč evrov. "Seveda," še pripomni nepremičninski strokovnjak, "če se govori o pravem penthousu!"
Na vprašanje, koliko je torej pravih penthouse stanovanj v Sloveniji, pa Daniel Angel Sauli iz KW Slovenia razkrije, da ne več kot deset. Sicer pa je povprečna cena kvadratnega metra v Ljubljani po besedah Zarje B. Mavec 5000 evrov. In kako je v Mariboru? Penthouse stanovanj je v mestu ob Dravi le za vzorec in so, kot pojasni Mojca Žižek Mesarec, tudi zelo draga. Kot pojasni Sauli, imajo v prodaji dve tovrstni stanovanji v Mariboru. "Na eno novozgrajeno večstanovanjsko zgradbo običajno dobimo kvečjemu dve takšni stanovanji," pravi Sauli in še doda, da penthousi v novogradnjah po navadi dosežejo za približno 30 odstotkov višjo ceno od ostalih stanovanj, ki se prodajajo v zgradbi. V Mariboru so, kot še pove, cene kvadratnega metra tovrstnih stanovanj približno 3000 evrov.
Najdražja penthouse stanovanja v Evropi
Monako: Petnadstropni penthouse, velik kar 3500 kvadratnih metrov, s kuhinjo v vsakem nadstropju, strešno teraso, kinom, knjižnico in bazenom, ki zaseda vrh 49-nadstropnega Tour Odéona, je vreden neverjetnih 330 milijonov evrov.
London: Eno od penthouse stanovanj v elitnem stanovanjskem kompleksu One Hyde Park meri 1672 kvadratnih metrov in se ponaša s petimi spalnicami, dvema garderobnima sobama, z marmorjem obloženo kopalnico, kuhinjo, opremljeno po japonskem navdihu, in vinsko sobo, v kateri je prostora za 750 steklenic. Vredno je 217 milijonov evrov.
Zagreb: Luksuzni štirisobni penthouse, velik 200 m2, z razgledom na Zagreb, je v Gornjem Prekrižju, v najlepšem in najbolj elitnem delu hrvaške prestolnice, kjer so tudi številne zgradbe veleposlaništev. Njegova vrednost je ocenjena na nekaj več kot pol milijona evrov.
Berlin: Najdražje stanovanje v Nemčiji v letu 2022 je bil penthouse v samem središču Berlina, velik 578 m2, z devetimi sobami, vreden je 17,9 milijonov evra.
In kdo so kupci takšnih nepremičnin, ki obljubljajo in ponujajo svojim stanovalcem veliko več kot običajna stanovanja? Alen Komić jih našteje kar nekaj: od uspešnih podjetnikov, premožnih tujcev do zaslužkarjev s kriptovalutami. "Penthouse kupujejo predvsem tisti, ki se želijo diferencirati od povprečja in so predvsem finančno dobro podkovani," še sklene sogovornik. Je pa med kupci po besedah Daniela Angela Saulija tudi premožnejša starejša populacija, ki se seli iz nadstandardnih hiš in želi ohraniti visoko bivalno udobje.