Plačevanje in dvig gotovine v tujini: zavrnite ponujeno konverzijo in prihranite

Mitja Sagaj Mitja Sagaj
01.07.2021 12:17
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Za plačilo na skoraj 30 milijonih prodajnih mest lahko uporabite vsaj eno od kartic z odloženim plačilom, Mastercard ali Visa.
Shutterstock

Plačujte v lokalni valuti. To naj bo zlato pravilo pri plačevanju v tujini, tudi ko uporabljate plačilne kartice. In ko dvigujete denar na bankomatih. Naj vas poskusi konverzije tečajev ne zavedejo, saj so menjalni tečaji plačilnih sistemov Mastercard in Visa, ki jih ponujajo vaše matične banke, vselej najugodnejši.

V Združenju bank Slovenije (ZBS) pred poletno dopustniško sezono komitente bank in hranilnic opozarjajo, kako najbolj učinkovito in najbolj varno uporabljati plačilne kartice, tako na POS terminalih kot na bankomatih in pri plačevanju. 

Konverziji se raje odrecite

Ker so menjalni tečaji v menjalnicah in bankah na Hrvaškem različni, v ZBS priporočajo, da se uporabniki pred menjavo gotovine pozanimate o veljavnih tečajih. Enako velja tudi za menjalnice ob meji. Pri uporabi plačilnih kartic velja, naj se znesek zaračuna v lokalni valuti, torej brez konverzije, enako pa velja tudi pri dvigih gotovine na bankomatih, ki vedno ponudijo dve možnosti, in sicer samodejno konverzijo iz lokalne valute v evro, vendar se je konverziji najbolj odreči, saj je menjalni tečaj tuje banke oziroma menjalnice vselej precej manj ugoden kot menjalni tečaj kartičnih sistemov Mastercard in Visa.

Pri dvigu na bankomatu naj vam znesek dviga vselej obračunajo kar v lokalni valuti.
Igor Napast

Razlika pri zneskih v višini 50 evrov je lahko precejšnja, tudi tri, štiri evre, saj si tuje banke in menjalnice poleg lastnega, praviloma manj ugodnega tečaja zaračunavajo tudi pribitke na menjalni tečaj. Ker se stroški nadomestila gotovine (surcharge oz. access fee) in konverzija z morebitnim pribitkom na menjalni tečaj lahko pojavita tudi znotraj iste transakcije, v ZBS strankam svetujejo, da pozorno spremljajo sporočila na bankomatih.  Zatorej še enkrat - pri dvigu na bankomatu naj vam znesek dviga vselej obračunajo kar v lokalni valuti, enako velja tudi v primeru, če vam v trgovini ali restavraciji prodajalec pomoli POS terminal, kjer naj sami izberete plačilo v lokalni valuti ali v evrih.

Preverite veljavnost svojih kartic in limit porabe

Pred odhodom na počitnice preverite veljavnost svojih plačilnih kartic in višino razpoložljivega limita porabe. Limit porabe na vaši plačilni kartici predstavlja razpoložljivo stanje na kartičnem računu, ki ga lahko mesečno izkoristite za nakupe ali dvige gotovine. Če odhajate na daljši oddih ali potovanje v tujino, lahko uredite limit v poslovalnicah bank in hranilnic ali z oddajo vloge preko spletne banke začasno limit povišate. Prav tako preverite svoje kontaktne podatke oziroma pravilnost telefonske številke, na katero prejemate sporočila oziroma morebitna obvestila s strani vaše banke.

Za dodatno varnost svojih kartic poskrbite z naročilom na varnostno sporočilo SMS. Pomeni, da boste v primeru izgube, kraje ali zlorabe kartice, na telefon nemudoma prejeli obvestilo, da se z vašo kartico dogaja nekaj nenavadnega. V takem primeru takoj pokličite na telefonsko številko, ki je navedena na vaši kartici in je dostopna 24 ur na dan in 365 dni v letu. Najbolje je, da si telefonsko številko shranite (neposredno v telefon) oziroma si jo skušate zapomniti. 

S seboj ne nosite večjih zneskov gotovine

Ker lahko s svojo kartico osebnega računa (debetna kartica Visa/Visa Electron, Maestro ali MasterCard) ob nizkem znesku provizije dvigujete na številnih bankomatih po vsem svetu, s seboj ne nosite večjih zneskov gotovine. Za plačilo na skoraj 30 milijonih prodajnih mest lahko uporabite vsaj eno od kartic z odloženim plačilom, Mastercard ali Visa. Obe tako imenovani kreditni kartici lahko uporabite tudi za dvig gotovine, zaradi višjih provizij pa v ZBS svetujejo, da to storite le izjemoma. Naj torej velja - dvig gotovine na bankomatih opravljajte z debetno kartico svojega osebnega računa.

V ZBS svetujejo, da poleg kartice na pot vzamete tudi nekaj gotovine.
Sašo Bizjak

V ZBS pa še dodajajo, da poleg kartice na pot vzamete tudi nekaj gotovine. Za tiste, ki potujete daleč in za dlje časa, velja iz varnostnih razlogov razmisliti tudi o uporabi dveh mednarodnih kartic. Razširjenost kartic enega ali drugega mednarodnega kartičnega sistema je namreč po svetu različna. Tudi z vidika varnosti je smiselno znesek, ki ga lahko porabite v okviru svojih zmožnosti, porazdeliti na dve kartici. Ob morebitni izgubi, kraji ali zlorabi ene kartice, boste namreč še vedno razpolagali z drugo mednarodno plačilno kartico.

Za primer izgube ali kraje kartice je možno skleniti dodatno zavarovanje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta