Poslovanje Pošte Slovenije: Rezultati nad pričakovanimi, najvišja rast posla paketnih pošiljk

M. S.
25.03.2022 12:53

Skupina Pošta Slovenije v lanskem poslovnem letu po nedokončnih in nerevidiranih podatkih ustvarila 17,6 milijona evrov dobička.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pošta Slovenije največje povečanje v letu 2022 načrtuje na področju paketov in hitre pošte, predvsem iz naslova nadaljevanja trenda povečanja nakupov v spletnih trgovinah.
Igor Napast

Skupina Pošta Slovenije, ki jo poleg matične družbe Pošta Slovenije sestavljajo še neposredno in posredno odvisne družbe, je v lanskem poslovnem letu po še nedokončnih in nerevidiranih podatkih ustvarila čisti poslovni izid v višini 17,6 milijona evrov. To je boljši rezultat od načrtovanega za 10,7 milijona evrov oziroma za 156 odstotkov. Čisti prihodki od prodaje znašajo 461 milijonov evrov, kar je za osem odstotkov več od načrtovanih.

Kot je ob tem rezultatu poudaril generalni direktor Pošte Slovenije Tomaž Kokot, je Skupina Pošta Slovenije v lanskem poslovnem letu presegla kazalnike uspešnosti poslovanja, ki jih je sprejel SDH: "Lansko poslovno leto je bilo za Skupino Pošta Slovenije med najuspešnejšimi v zadnjih letih. Pošta Slovenije se je na otežene razmere, ki jih je povzročila epidemija covida-19, odzvala hitro in je kljub pogosto precej oteženim pogojem dela uspela kakovostno zagotavljati poštne, paketne, logistične in ostale storitve."

V letu 2021 v okviru poslovnih prihodkov še vedno največji, 39,6-odstotni delež, predstavljajo prihodki od pisemskih storitev, ki so za osem odstotkov višji kot v letu 2020 in za pet odstotkov višji, kot je bilo planirano. Sledijo prihodki od logističnih storitev z 39,4-odstotnim deležem in 16-odstotno rastjo, plan je bil presežen za 12 odstotkov.

Zaprtje gospodarstva zaradi covida-19 je pospešilo spletno trgovino in digitalne trende, v poštni industriji pa povzročilo še hitrejši strukturni premik s pisemskih pošiljk na pakete, ki predstavljajo 13,5-odstotni delež v poslovnih prihodkih. "V Pošti Slovenije je bila v lanskem letu rast paketnih pošiljk v primerjavi z letom 2020 22-odstotna. V letošnjem letu pričakujemo nadaljevanje trenda rasti paketnih pošiljk, vendar bo rast zmernejša. Kot tudi v preteklih letih bo končni trend rasti najverjetneje odražal dogajanje, povezano z epidemiološko situacijo v državi in Evropi," je poudaril član poslovodstva Sebastijan Gostenčnik. Drugače pa je s klasičnimi pisemskimi pošiljkami, ki iz leta v leto beležijo upad. Nadaljnje zmanjševanje števila pisemskih storitev zaradi e-substitucije, vpliva Zakona o debirokratizaciji in spremenjenih navad uporabnikov je neizbežno.

Tudi podpis nove kolektivne pogodbe

Med najpomembnejšimi razvojnimi aktivnostmi v lanskem letu  so bile širitev dodatnih logističnih kapacitet, tako prostorskih kot transportnih, prenova in širitev kapacitet za paketno poslovanje, uvedba novega informacijskega sistema za podporne procese, digitalizacija poslovanja ter širjenje flote e-vozil. Za investicije v lanskem poslovnem letu je Skupina Pošta Slovenije namenila 23,4 milijona evrov.

Družba je v lanskem letu s predstavnikoma obeh reprezentativnih sindikatov podpisala tudi novo kolektivno pogodbo, ki bo zaposlenim tudi v prihodnje zagotavljala ustrezno raven socialne varnosti. Pošta Slovenije se je v lanskem letu prilagodila zakonskim in regulatornim spremembam, ki so stopile v veljavo 1. julija 2021, in sicer evropskim davčnim in carinskim spremembam ter spremembi Splošnih pogojev kakovosti izvajanja univerzalne poštne storitve, ki je med drugim prinesla ločevanje pošiljk korespondence na prednostne in neprednostne.

Letos največja rast na področju paketov in hitre pošte

Karmen Grajf Lebe: "Skupina Pošta Slovenije v letu 2022 načrtuje 482 milijonov evrov prihodkov in prerašča v mednarodno korporacijo."
Andrej Petelinšek

V letu 2022 je načrtovana nadaljnja rast Skupine Pošta Slovenije ob upoštevanju sprememb v okolju, e-substitucije in spremenjenih navad uporabnikov. Tudi v letošnjem letu ostajajo za doseganje rasti še naprej ključni prihodki od paketnih in logističnih storitev, pomembne pa ostajajo pisemske in IT-storitve ter storitve na mreži. E-substitucija, ki jo bo verjetno še pospešil sprejeti Zakon o debirokratizaciji, bo tudi v letu 2022 pomembno vplivala na zmanjšanje števila pisemskih pošiljk in storitev iz poslovne mreže. Največje povečanje se v letu 2022 načrtuje na področju paketov in hitre pošte, predvsem iz naslova nadaljevanja trenda povečanja nakupov v spletnih trgovinah.

"Skupina Pošta Slovenije v letu 2022 načrtuje 482 milijonov evrov prihodkov in prerašča v mednarodno korporacijo, ki bo prek svojih odvisnih družb z logističnimi in paketnimi storitvami prisotna predvsem v širši regiji jugovzhodne Evrope. V letu 2022 bomo ustvarili že 53 odstotkov prihodkov iz naslova logističnih in paketnih storitev, kar nas po primerjalnem deležu teh storitev v skupnih prihodkih uvršča ob bok najrazvitejšim poštnim operaterjem v EU," poudarja članica poslovodstva Pošte Slovenije mag. Karmen Lebe Grajf.

Prihaja tudi virtualno poštno okence

Tomaž Kokot: "Naš pristop do strank nadgrajujmo z uvedbo t. i. virtualnega poštnega okenca, kjer bomo strankam najprej ponudili nekaj osnovnih storitev ter poenostavili njihovo uporabo."
Pošta Slovenije

Pošta Slovenije v letu 2022 nadaljuje z integracijskimi aktivnostmi Skupine Pošta Slovenije in Skupine Intereuropa. Povečevala bo prostorske kapacitete. Tako je v tem mesecu dokončala logistično halo na lokaciji poštnega logističnega centra v Ljubljani, v teku je tudi gradnja logistične hale na Hrvaškem, in sicer na Reki. Širila bo tudi mrežo paketomatov in razvijala več logističnih lokacij po Sloveniji. "Naš pristop do strank nadgrajujmo z uvedbo t. i. virtualnega poštnega okenca, kjer bomo strankam najprej ponudili nekaj osnovnih storitev ter poenostavili njihovo uporabo," izpostavlja generalni direktor Pošte Slovenije Tomaž Kokot in dodaja, da bodo lahko uporabniki prek spleta ali pametnega mobilnega telefona opravljali nekatere storitve Pošte Slovenije na daljavo.

Pošta pa bo širila tudi možnosti alternativnih oblik dostave, kjer se bo paketomatom v sklepni fazi pridružilo preizkušanje pametnih ključavnic, ki bi omogočale dostavo v notranjost objektov uporabnikov, kot so lope, garaže, ograjena območja in podobno. "Na  področju testiranj dostave z brezpilotnimi letalniki  izvajamo vse potrebne aktivnosti za zagotovitev sistema, ki bo omogočal letenje izven vidnega polja," še pravi Kokot in dodaja, da so trenutno v fazi vzpostavljanja sistema "operaterjev brezpilotnih letal" in usposabljanja teh operaterjev.

Iščejo novih 200 zaposlenih

Karmen Lebe Grajf pa dodaja še, da bo Pošta v letošnjem letu dala velik poudarek tudi investicijam v logistično opremo ter avtomatizacijo procesov. Mrežo paketomatov bodo letos razširili za dodatnih 76 in nato še za 100 paketomatov. "Za naložbe bomo v letošnjem letu v Skupini Pošta Slovenije namenili okoli 50 milijonov evrov, od tega 31 milijonov v Pošti Slovenije," pravi Lebe Grajfova.

Velik izziv za Pošto, podobno kot v drugih panogah oziroma podjetjih, predstavlja zaposlovanje v prometu, saj je tudi v letu 2022 povpraševanje po zaposlenih višje od ponudbe. Konec leta 2021 je bilo na Pošti Slovenije 5918 zaposlenih, v celotni Skupini Pošta Slovenije pa 7992.  V letu 2022 načrtujejo 200 novih zaposlitev. Glede na izjemno rast spletne trgovine in s tem količin paketnih pošiljk bo tudi v letošnjem letu Pošta zaposlovala predvsem pismonoše in dostavljavce oziroma delavce na področju dostave pošiljk. Pošta Slovenije je sicer lani jeseni prejela tudi posebno priznanje za izjemne dosežke na področju vlaganja v razvoj človeških virov v okviru projekta Podravsko podjetje leta, ki ga organizirata Večer in Štajerska gospodarska zbornica.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta