Predvsem eden najboljših izobraževalnih sistemov na svetu ter nenehno stremljenje k enakosti in odličnosti so razlogi, da je Huawei, sicer tehnološki velikan, ki odločno podpira tudi mlade talente, dosežke na področju svojih programov za gojenje talentov, predstavil v Helsinkih. In v okviru Huawei Talent Summita ponudil tudi priložnost za razpravo o (preslabi) zastopanosti žensk, ki jim prav veščine s področja informacijskih in komunikacijskih tehnologij (IKT) v digitalni dobi lahko zagotovijo konkurenčno prednost.
Statistika razkriva, da so ženske izrazito premalo zastopane v digitalnem okolju, saj je več kot 80 odstotkov IKT-strokovnjakov v EU moških. Kljub razlikam med državami je v povprečju le 17 odstotkov strokovnjakov za tehnologijo in le 22 odstotkov strokovnjakov za umetno inteligenco po vsem svetu žensk. A, čeprav so številke nizke, obstajajo tudi zelo uspešne ženske v tehnološkem svetu. Sicer pa, kot je na okrogli mizi o vključenosti in vlogi žensk v IKT-sektorju dejala Dora Palfi, soustanoviteljica in izvršna direktorica podjetja imagiLabs, tehnologija ni področje, tehnologija je namreč prisotna povsod, je del vsega.
Kako zelo je sicer tehnološko okolje prevladujoče moško, je ponazorila s primerom, da jo moški kolegi pogosto skušajo izključiti iz pogovorov. "To počnejo na način, da uporabljajo izrazito tehnološke izraze ali pa da stvari preveč poenostavljajo," je dejala Palfijeva in dodala, da ko ima posameznik enkrat osnovno razumevanje tematike, se ni težko poglabljati in zato je po njenem mnenju smiselno tako fantom kot dekletom ponuditi enakovredna osnovna tehnološka znanja že zelo zgodaj, od vrtca ali osnovne šole naprej.
Dora Palfi je prepričana tudi, da je treba govoriti o dejstvu, da karierne možnosti za dekleta v tehnološkem sektorju dejansko obstajajo. "Morda je treba zastaviti drugačno vprašanje," je dejala Moon Jerin, soustanoviteljica in izvršna direktorica platforme Moonheaven, ki promovira uporabo tehnologije veriženja blokov (blockchain), "treba se je vprašati, zakaj ne izkoristimo priložnosti, ki se nam ponujajo". Tehnologija je po njenem mnenju le orodje, "ljudem je treba dati enakovredne priložnosti, da so, kar so, da počno, kar počnejo najbolje".
"Nenehno učenje je ključ do uspeha in do konkurenčnosti v digitalnem okolju"
Priznala je, da pot ženska v IKT-sektorju ni enostavna, da je pravzaprav naporna, a da morajo tudi ženske, navkljub drugačnemu prepričanju, prevzemati tveganja. "Če lahko verjameš v to, kar delaš, in tvegaš vse, potem boš uspešen ne glede na vse. A tvoje prepričanje mora biti močnejše kot karkoli drugega," je še dejala Moon Jerin, prepričana, da je prostora za mizo vselej dovolj tudi za ženske.
Ženske za mizo želijo besedo
Ieva Šalnaite, strokovnjakinja za mednarodno in kibernetsko varnost, ki je opozorila, da je treba govoriti o tem, da karierne poti za dekleta in ženske na tem področju dejansko obstajajo, pa je moškim položila na srce, da bi ženske za mizo želele tudi besedo. "Bodite, kar ste, mrežite se, najdite mentorstvo, zavzamite svoje mesto, prostor je za napake, tudi moški jih počnejo," pa je dekleta spodbudila Marja Donderfelt, direktorica za varnost v Huaweiju na Finskem.
Huawei, ki veliko vlaga v opolnomočanje talentov na tehnološkem področju tudi v Evropi, je uvedel številne programe, kot so Seeds for the Future, ICT Academy in European University Challenge, da bi z akademskimi krogi vzpostavil ekosistem za razvoj talentov. Hkrati je podjetje v letu 2021 organiziralo tudi prvi poletni kamp za ženske na vodstvenih položajih v digitalni dobi. "Huawei se je zavezal, da bo vložil 2,5 milijona evrov v štipendije programa Seeds for the Future, ki bodo dodeljene nadarjenim študentom v Evropi za izpopolnjevanje na IKT-področju," je dejal Kenneth Fredriksen, izvršni podpredsednik Huaweija za Srednjo in Vzhodno Evropo ter baltske države.
Samoučenje še nikoli ni bilo tako pomembno
Sodeč po analizi Oxford Economics je Huawei zgolj v letu 2019 prispeval 16,4 milijarde evrov k evropskemu BDP-ju, posredno in neposredno podprl več kot 224.000 delovnih mest ter ustvarili več kot 6,6 milijarde evrov davčnih prihodkov, in to zgolj v Evropi, vse z namenom promocije mladih talentov s področja IKT. Njihov notranji program prakse z naslovom Drznite si narediti več mladim ponuja opremo, priložnost in dostop do virov, kasneje pa tudi delovna mesta na področjih raziskav in razvoja, prodaje, financ, upravljanja s človeškimi viri in dobavnih verig.
Digitalno gospodarstvo je priložnost za Evropo
"Industrijska digitalna preobrazba je ključ do sprostitve potenciala prihodnje gospodarske rasti," je prepričan Kenneth Fredriksen, ki meni še, da digitalno gospodarstvo predstavlja priložnost za Evropo, da preoblikuje svoj industrijski položaj. Po njegovem mnenju bodo v svetovnem digitalnem gospodarstvu digitalni talenti ključnega pomena za ohranjanje in izboljšanje položaja Evrope v obstoječih in novih vrednostnih verigah. "Žal pa v EU močno primanjkuje talentov na področju IKT," pravi in postreže s podatkom, da naj bi bilo glede na digitalni kompas Evropske komisije do leta 2030 v EU 20 milijonov zaposlenih strokovnjakov za IKT.
Vendar pa po podatkih Evropske komisije približno 42 % Evropejcev nima osnovnih digitalnih znanj, od tega 37 % tistih, ki so delovno aktivni. Evropi torej primanjkuje talentov za IKT, kjer pa so še posebej preslabo zastopane ženske, saj je več kot 80 % strokovnjakov za IKT, zaposlenih v EU, moških. Zato se je Huawei zavezal razvoju IKT in digitalnih talentov v vsaki državi, kjer deluje. Leta 2008 je podjetje začelo uvajati različne programe za razvoj talentov, vključno s štipendijami, tehnološkimi tekmovanji in usposabljanjem za digitalne veščine. Od takrat je v te programe vložil več kot 130 milijonov evrov, vanje pa so je bilo do sedaj vključenih več kot 1,54 milijona ljudi iz več kot 150 držav po vsem svetu.
Vizija podjetja je namreč zgraditi povsem povezan in inteligenten svet, želijo sodelovati s partnerji, uporabniki in oblastmi ter jim pomagati uspeti v digitalni transformaciji. Kot je še poudaril Fredriksen, so namreč študentje in mladi talenti ključni pri zagotavljanju konkurenčnosti Evrope v digitalni dobi. "V digitalnem svetu ne boste dosegli končne točke, ko pride do učenja. Nenehno učenje je ključ do uspeha in do konkurenčnosti v digitalnem okolju in samoučenje je danes bolj pomembno kot kadarkoli!" je še poudaril Fredriksen, sicer najvišje postavljeni Nekitajec v tej kitajski korporaciji.