(VIDEO) Naj veliko in podjetje Podravja po izboru bralcev Večera: Vse bliže milijardi evrov letnih prihodkov

Srečko Klapš Srečko Klapš
31.10.2022 06:00

Slovenjebistriški Impol zvišuje dodano vrednost na zaposlenega in vse bolj trajnostno posluje. V šibeniškem Impolu-TLM načrtujejo novo livarno.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Slovenjebistriški Impol želi ostati vodilni evropski dobavitelj avtomobilski industriji na področju palic za kovanje z vključevanjem novih tehnologij ter drugih stiskanih izdelkov in postati njen pomembni dobavitelj tudi na področju valjanih izdelkov.
Arhiv podjetja/Nino Verdnik

Skupina Impol iz Slovenske Bistrice, ki zaposluje več kot 2500 ljudi, je največji predelovalec aluminijevih polizdelkov v Sloveniji, kupcem ponuja valjane in stiskane aluminijeve izdelke z visoko stopnjo dodelave, ki po kakovostnih zahtevah ustrezajo najvišjim standardom. Naročila ji zaupajo tudi predstavniki prestižnih blagovnih znamk iz najzahtevnejših svetovnih industrij, kot so avtomobilska, prehrambna, farmacevtska, letalska, gradnja strojev, transport, gradbeništvo in drugi.

Pri poslovnih procesih pa sledi modelom, ki so usmerjeni h krožnemu gospodarstvu, proizvodnji trajnostnih izdelkov, ki jih je v celoti možno reciklirati, odgovornemu odnosu do narave, okolja in zaposlenih.

Andrej Kolmanič, glavni izvršni direktor Impola, z ekipo stavi na trajnostno proizvedene izdelke iz aluminija, namenjene transportni, farmacevtski in živilski industriji.
Nino Verdnik

Glavna strateška prednost Skupine Impol je raznovrstnost programa predelave aluminija s številnimi procesi njegove obdelave: litje, valjanje, iztiskavanje, vlečenje, kovanje, izsekovanje in nadaljnje obdelave – finalizacija polizdelkov. Hkrati pa ustvarja sinergijske učinke z obvladovanjem drugih področij, ki so podpora predelavi aluminijastih izdelkov. V svetovni predelavi izdelanega primarnega aluminija, ki je v letu 2021 znašala 67,4 milijona ton, je Skupina Impol dosegla 0,40-odstotni delež predelave v primerjavi z na novo izdelanim aluminijem. Skladno s svojimi strateškimi usmeritvami se v Impolu bolj osredotočajo na dodano vrednost izdelkov, čeprav tudi obseg proizvodnje ostaja pomemben dejavnik, saj lahko v procesu masovne proizvodnje fiksne stroške ustrezno obvladujejo le ob zadostnih količinah.

Izvozijo kar 94,5 odstotka proizvodnje

Vse to se odraža tudi v poslovnih rezultatih in finančnih kazalnikih, pove Andrej Kolmanič, glavni izvršni direktor Impola. "Skupina Impol je v letu 2021 dosegla 35,5 milijona evrov čistega dobička ob 845 milijonih evrov prihodkov. Dodana vrednost na zaposlenega je znašala 64.163 evrov. Skupno smo izvozili 94,5 odstotka proizvedenih izdelkov," našteje Kolmanič in doda, da letos poslujejo skladno z letnim načrtom: "Glede na trenutno stanje lahko rečemo, da bodo rezultati še boljši od teh, ki smo jih dosegli v letu 2021." Ob čemer dosegajo načrtovane prihodke, medtem ko bodo za količinskim načrtom proizvodnje nekoliko zaostali. Višji prihodki pa so odraz višje dodane vrednosti, ki jo zasledujejo v izdelkih.

Na vprašanje, kako se spopadajo z višjimi cenami energentov in ali te morda že vplivajo na konkurenčnost, Kolmanič odgovori, da višje cene energentov vplivajo na celotno verigo proizvodnje izdelkov iz aluminija: "Za zdaj smo sicer uspešno obvladovali negativne vplive dviga cen, vendar se zavedamo, da trg dolgoročno ne bo prenesel nestabilnosti na tem področju." To se izraža tudi pri naročilih za prihodnje leto, ki kažejo na delno ohlajanje, doda Kolmanič: "Glede na negotovo situacijo na trgu energentov nihče ni pripravljen sklepati naročil za leto 2023. Vsi čakamo na ukrepe Evropske unije. Trenutno potekajo razgovori le o želenih količinah. Delno ohlajanje trga zaznavamo na področju debelega valjanega programa, v drugih programih za zdaj ne."

Krizi kljubujejo tudi z inovativnimi izdelki

Krizi lahko kljubuješ, če imaš več žezel v ognju, zato v Impolu v proizvodnjo uvajajo tudi inovativne izdelke. Konec septembra so na sejmu Aluminium 2022 predstavili blagovno znamko InfiniAL z visoko vsebnostjo recikliranega aluminija in nizkim ogljičnim odtisom: "Eden temeljnih strateških ciljev Skupine Impol je vzpostavitev trajnostnega poslovanja in blagovna znamka InfiniAl predstavlja trajnostne izdelke. Za izdelke InfiniAL zagotavljamo nizek ogljični odtis, in sicer pod štiri kilograme ogljikovega dioksida na kilogram aluminijevega izdelka ter najmanj 50-odstotno vsebnost recikliranega aluminija skladno s standardom ISO 14021 in visoko kakovost."

Kljub zaostrenim poslovnim razmeram v Impolu načrtujejo odpiranje novih delovnih mest prav v Slovenski Bistrici, in to na področju finalizacije, kjer bodo iskali posluževalce CNC-strojev in CNC-operaterje.
Arhiv podjetja/Nino Verdnik

Impolu je pred letu uspel tudi veliki met s prevzemom družbe TLM v Šibeniku, ki se danes imenuje Impol-TLM, zato nas je zanimalo, ali morda načrtujejo še kak prevzem v panogi. "Z nakupom Impola-TLM smo zadovoljni, saj smo tako uspešno povečali obseg proizvodnje valjanih izdelkov, hkrati pa nam lokacija in velikost industrijske cone dajeta nadaljnje možnosti za razvoj. Eden od trenutno najpomembnejših razvojnih projektov je postavitev nove livarne v družbi Impol-TLM. Dodatnih prevzemov pa ne načrtujemo," odgovori Kolmanič.

Kljub zaostrenim poslovnim razmeram v Impolu načrtujejo odpiranje novih delovnih mest prav v Slovenski Bistrici, in sicer na področju finalizacije, kjer bodo iskali posluževalce CNC-strojev in CNC-operaterje.

Večer
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta