Neustrezna likvidnost in plačilna nesposobnost sta bila glavna razloga, da so kalifornijski regulatorji konec minulega tedna zaprli ameriško banko Silicon Valley Bank (SVB) Financial in prevzeli nadzor nad njenimi vlogami. SVB Financial je bila sicer ključni posojilodajalec tehnološki industriji, med imetniki računov tam je tudi slovenski startup Chipolo. Regulatorji so se za zaprtje banke odločili, da bi zaščitili vlagatelje.
Zaprtje SVB, sicer 16. največje v ZDA, predstavlja največji propad katere od ameriških bank po letu 2008, prevzem nad okoli 175 milijardami dolarjev vlog te banke je prevzela Zvezna korporacije za zavarovanje depozitov (FDIC), ki običajno ščiti vloge do 250.000 dolarjev. Do včeraj so se bančne poslovalnice ponovno odprle, stranke z zavarovanimi vlogami pa so imele dostop do denarja, nekatere celo že v petek zvečer, nam je pojasnil direktor slovenskega scalup podjetja Chipolo Primož Zelenšek.
Primož Zelenšek, Chipolo: Delna omejenost dostopa do denarja bo kratkotrajno otežila poslovanje
Kdaj ste odprli račun pri SVB? Zakaj tam, kakšne so bile tedaj prednosti za vas?
"Račun smo pri SVB odprli leta 2017, ker smo potrebovali banko za transferje iz naše ameriške podružnice. V ZDA smo imeli le ta račun za prihodke vezane na ameriški Amazon in našo spletno prodajo na ameriškem trgu. Ko smo takrat odpirali račun, smo naredili analizo stroškov s poslovanjem z drugimi bankami, preverili enostavnost odprtja računa, kakšno bo spletno poslovanje … skratka SVB je bila dobra izbira. Do tega vikenda nismo imeli težav s poslovanjem."
Kakšna je bila izkušnja v petek, kaj se je dogajalo čez vikend in kakšno je stanje danes?
"Ko smo v petek v medijih zasledili novico, smo šli takoj preveriti naš račun, do katerega pa nismo mogli več dostopati. Nam je pa to kasneje zvečer sicer uspelo in smo prenakazali denar na slovenski račun. Ker ni šlo za visoke zneske - do 250.000 dolarjev je bila postavljena meja, do katere so vloge zavarovane in bodo tudi brez težav poplačane - nas vse skupaj ne skrbi preveč, bo pa zagotovo delna omejenost do sredstev nekoliko kratkotrajno otežila poslovanje podjetja. Denar, ki smo ga v petek nakazali, pa do danes še ni prišel na račun, v normalnih pogojih bi že moral biti. Trenutno lahko dostopamo do računa, ampak ne moremo prenakazati denarja v Slovenijo."
Ali zaprtje banke za Chipolo predstavlja kak problem, kakšne bodo vaše aktivnosti glede računa v tujini od tu naprej?
"Zadeva ni tako hitro rešljiva, govorimo, da sedaj več tisoč podjetij išče alternative in odpira nove račune pri drugih bankah. Tudi mi smo sedaj v iskanju druge ameriške banke, s katero bomo v prihodnje poslovali. Trenutno imamo ves denar na slovenskem računu in je račun v Ameriki zamrznjen. Najbolj nas skrbi, ali bo propad drastično vplival na globalni odziv, vrednosti nekaterih delnic, tudi evropskih podjetij, so se že znižale in pa, ali lahko pride do ponovne še ene krize, ki bo povzročila propad še kakšne druge banke."
Delnice SVB Financial so v četrtek strmoglavile, potem ko je banka zvečer objavila, da je pri prodaji vrednostnih papirjev za zbiranje sredstev izgubila 1,8 milijarde dolarjev. V četrtek je vrednost delnic padla za 60 odstotkov. Težave v banki so sicer že v četrtek sprožile zaskrbljenost glede celotnega bančnega sektorja, večje padce delnic so zabeležile tudi večje evropske banke. Potem, ko je podjetje Circle, ki je ustvarilo sicer domnevno stabilno kriptovaluto USDC objavilo, da ima 3,3 milijarde ameriških dolarjev v propadli banki, je vrednost valute padla na nanjnižjo raven doslej.
Medtem je britanska vlada preko skupine HSBC že kupila podružnico SVB na Otoku in zanjo odštela en britanski funt, medtem ko se je nemška podružnica zaprla. Finančna ministrica ZDA Janet Yellen je sporočila, da državnega reševanja SVB Financial ne bo, po srečanju z najvišjimi bančnimi regulatorji pa je dejala, da jim popolnoma zaupa, da bodo sprejeli ustrezne ukrepe. Ocenila je tudi, da bančni sistem ostaja odporen. Ameriški predsednik Joe Biden pa je sporočil, da bo kaznoval krivce za to situacijo ter zagotovil, da ameriški davkoplačevalci ne bodo trpeli izgube zaradi ukrepov.