Zavod Kolektiv 99 je s pomočjo Odvetniške družbe Rojs, Peljhan, Prelesnik in partnerji pri okrožnem sodišču v Ljubljani vložil kolektivno odškodninsko tožbo zoper ameriško korporacijo Apple. Zatrjujejo, da je multinacionalka s sedežem v Kaliforniji z namernim upočasnjevanjem delovanja in zmanjševanjem nabora funkcionalnosti določenih modelov telefona iPhone oškodovala potrošnice in potrošnike tudi v Sloveniji.
V korist vseh oškodovanih potrošnikov zahtevajo povračilo škode v višini 27,5 milijona evrov, vložili pa so jo na podlagi zakona o kolektivnih tožbah, ki omogoča skupinsko uveljavljanje pravic posameznikov v primerih množičnega oškodovanja. Pri Zavodu Kolektiv 99 pozivajo vse, ki so bili zaradi Applovih ravnanj oškodovani, da se prek obrazca na njihovi spletni strani evidentirajo in si tako zagotovijo sprotno obveščanje o nadaljnjih korakih v zvezi s sporom. Izpostavljajo, da postopek zanje ne pomeni nobenega stroška.
Potrošniki, ki so telefon kupili v Sloveniji, bodo v primeru uspeha tožbe lahko uveljavljali svoje upravičenje do odškodnine z računom, bančnim izpiskom ali drugo obliko potrdila o plačilu, s katerim bodo lahko dokazali, da so v obdobju med 9. septembrom 2014 in 28. decembrom 2017 v Sloveniji kupili relevantni iPhone model.
V sporočilu za javnost so zapisali, da je Apple že 21. decembra 2017 izdal obvestilo, v katerem je javno priznal, da je preko sistemskih nadgradenj operacijskega sistema iOS namenoma upočasnjeval delovanje in zmanjševal nabor funkcionalnosti nekaterih starejših modelov iPhone, ne da družba bi o tem predhodno obvestila uporabnike. S posodobitvijo iOS 10.2.1. so bili oškodovani uporabniki iPhone modelov 6, 6 plus, 6s, 6s plus in SE, s posodobitvijo iOS 11.2. pa uporabniki iPhone modelov 7 in 7 plus.
V letu 2018 se je začel uporabljati Zakon o kolektivnih tožbah, ki omogoča skupinsko uveljavljanje pravic posameznikov prek instituta kolektivnega spora. Sodišče lahko z eno sodbo reši vse zahtevke, ki zadevajo ista, podobna ali povezana dejanska ali pravna vprašanja in ki se nanašajo na isti primer množičnega oškodovanja. Glavna prednost kolektivnih sporov je, da posamezniku omogočajo dostop do sodišča tudi v primerih, ko se mu to s samostojnim uveljavljanjem zahtevka ne bi izplačalo, ker bi bili stroški individualnega spora preveliki v primerjavi z možnim izidom, na primer odškodnino. Poleg tega tovrstni spori delujejo preventivno, saj predstavljajo pritisk na gospodarske subjekte, da njihova neskladna in pogosto nezakonita ravnanja ne bodo ostala nekaznovana.
Nad Apple so se zvalile številne tožbe, naloženi pa sta mu bili tudi dve globi: v Italiji v višini 10 milijonov evrov in v Franciji v višini 25 milijonov evrov. Marca 2020 se je družba Apple v ZDA dogovorila za sodno poravnavo, v kateri bo lahko višina odškodnine, glede na število prijavljenih oškodovancev, znašala od 310 do 500 milijonov ameriških dolarjev. Novembra 2020 pa so se v ZDA dogovoril še za eno sodno poravnavo v zvezi z omenjenimi ravnanji, tokrat v znesku 113 milijonov ameriških dolarjev.
Pri Zavodu Kolektiv 99 sporočajo, da naj bi bilo po nekaterih ocenah v Sloveniji potencialno oškodovanih med 112.500 in 187.500 uporabnikov telefonov iPhone. Čeprav so se zatekli k različnim načinom naslavljanja težave – nekateri so se odločili za nakup novega telefona, drugi so se odločili za zamenjavo baterije, tretji pa so kupili različne podporne naprave (na primer prenosne baterije), je vsem skupno to, da se je z namestitvijo prej navedenih posodobitev iOS zmanjšala vrednost njihovih mobilnikov, pojasnjujejo. V tožbi zatrjujejo, da je zaradi ravnanj korporacije Apple uporabnikom iPhone 6 in 6 plus nastala škoda v višini 104 evrov, uporabnikom iPhone 6s in 6s plus 165 evrov, uporabnikom iPhone SE 127 evrov in uporabnikom iPhone 7 in 7 plus 181 evrov. Kolektivni spor zoper Apple je prvi primer tovrstne kolektivne odškodninske tožbe v Sloveniji, dodajajo.