Doc. dr. Anna Dragoš je zaposlena na Oddelku za mikrobiologijo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani.
Doc. dr. Anna Dragoš z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani je kot vidna raziskovalka interakcije virusov in bakterij pridobila sredstva prestižnega Evropskega raziskovalnega sveta (ERC). Za projekt PHAGECONTROL - Razvoj manipulacije gostitelja z bakteriofagom (The evolution of host manipulation by bacteriophage) je prejela 2,2 milijona evrov, od tega 1,5 milijona za raziskavo in 0,7 milijona za mikroskop, ki bo omogočal tridimenzionalno delo z najmanjšimi delci, kot so virusi, so sporočili z Univerze v Ljubljani.
Raziskovalni projekt bo zaposloval pet raziskovalcev
Projekt bo vzpostavil nove metode in ustvaril nova molekularna orodja za preučevanje prenosa virusov, ki bi v prihodnosti lahko izboljšale tudi napovedi širjenja epidemij. Razumevanje bakterijskih virusov, ki se vgradijo v bakterijski DNK, bo lahko izboljšalo razumevanje vloge virusov v evoluciji človeka, odkrili pa bi lahko tudi nove protimikrobne spojine, ki jih prenašajo virusi in bi lahko našle uporabo v medicini, tudi kot alternativa antibiotikom.
Raziskovalni projekt PHAGECONTROL - Razvoj manipulacije gostitelja z bakteriofagom bo zaposloval pet raziskovalk oziroma raziskovalcev, ki jih bo vodila doc. dr. Anna Dragoš. Raziskovali bodo viruse, ki vstopajo v bakterije in z vgradnjo virusne DNK v bakterijsko DNK spreminjajo lastnosti bakterij. Nekatere spremenjene lastnosti bakterij so lahko pozitivne in ugodne za človeka, spet druge pa se iz neškodljivih bakterij lahko spremenijo v patogene, so sporočili z univerze.
"Že skoraj dve leti se vsi borimo s pandemijo, ki jo povzroča virus. Tudi bakterije se nenehno borijo z virusi, ki vanje vstopajo, prevzamejo kontrolo, se razmnožujejo in naredijo na stotine virusnih delcev, ki med sproščanjem bakterijo uničijo. Obstajajo pa tudi drugačni virusi, ki spijo znotraj bakterijske celice; podobno kot virus HIV pri ljudeh, preden se razvijejo simptomi aidsa. Večina bakterij, skoraj 70 odstotkov, je okuženih s tako imenovanimi spečimi virusi, ki so za nas velika uganka. Vemo, da spremenijo bakterijske celice. Ugotavljali bomo, kako lahko spremenijo bakterije in ali gre za simbiozo ali manipulacijo s paraziti," je med drugim povedala doc. dr. Anna Dragoš. Za uspeh ob pridobitvi tako prestižnega projekta sta ji čestitala dekanja Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani prof. dr. Nataša Poklar Ulrih in rektor Univerze v Ljubljani Prof. dr. Gregor Majdič.