Ples milijonov se je ustavil, športno kolesje se je prvič po drugi svetovni vojni popolnoma zataknilo. In v industriji z ogromno denarja gre pričakovati tudi enormne posledice. Revizijska hiša KPMG ocenjuje, da bo predčasni zaključek največjih petih evropskih nogometnih lig klube, igralce in agente stal štiri milijarde evrov. Nemški prvo- in drugoligaški klubi naj bi bili ob 750 milijonov evrov, od tega ob 400 milijonov le zaradi izpada televizijskih pravic. Tudi Francozom se obeta vsaj 600 milijonov minusa. Izpad klubi že prenašajo na igralce z znižanjem plač za 20 (Bayern, Borussia Dortmund), 30 (Koper) pa tudi 50 odstotkov (škotski Hearts), nekateri nogometašem uredijo polovični delovni čas (Lyon), tudi odpuščanja so se že začela (švicarski Sion). A pri nekaterih klubih (Dinamo Zagreb, Barcelona) se nogometaši sprva niso strinjali z znižanjem plač in najbrž bodo potrebna dodatna pogajanja z vodstvi klubov.
507
milijonov evrov letno za plače porabi FC Barcelona.
50
-odstotni rezi plač se že dogajajo na Škotskem in Hrvaškem.
10-30
odstotkov nižje proračune lahko pričakujemo v Sloveniji.
Boj za preživetje reže sponzorstva
Epidemija razlog za neizplačila?
Finančna škoda neizbežna
No, klubi mnenja ne delijo. Združenje košarkarskih prvoligašev, ki mu predseduje Kristijan Novak, je že sprejelo pravno nezavezujoč sklep, ki med drugim pravi: "Ker klubi nismo zmožni izvajati svojih dejavnosti in izpolnjevati obveznosti do sponzorjev in drugih financerjev, bomo utrpeli veliko finančno škodo, zaradi katere spoštovanje naših pogodbenih obveznosti do igralcev in trenerjev ne bo možno. Zaradi nastale višje sile smo primorani igralcem in trenerjem ponuditi sporazumne prekinitve pogodbe z dnem 15. 3. 2020." Kot sporočajo, se bodo sklepa enotno držali vsi.
A težave se tu še ne končajo: "Znaten upad sponzorskih sredstev bomo imeli tudi v naslednji sezoni, zato bo zelo verjetno prišlo do pogajanj tudi z igralci, ki že imajo veljavne pogodbe za naslednjo sezono, da se zneski prilagodijo razpoložljivim sredstvom v klubih. Če bomo želeli preživeti na daljši rok, bomo morali vsi zniževati proračune." Klubom bo sicer posredno, z novo uredbo, pomagala tudi vlada, ki bo košarkarjem in trenerjem, ki so več ali manj vsi samozaposleni, pomagala premostiti obdobje po prekinitvi pogodb zaradi višje sile. Še vedno pa velja poudariti, da gre tu za pomoč trenerjem in igralcem, ne pa tudi neposredno klubom.