Nekdanji samostan dominikank v Studenicah bo v naslednjih dveh letih deležen obnove s pomočjo nepovratnih sredstev ministrstva za kulturo. Samostanski kompleks, ki se ponaša z ohranjenimi dragocenimi romanskimi in gotskimi elementi je bil uspešen na razpisu ministrstva za kulturo, namenjenem obnovi ogroženih kulturnih spomenikov.
Odgovorno pristopili k prenovi
Od nakupa samostana oziroma začetka projekta revitalizacije aprila lani so že opravili nekaj večjih del. V preteklih mesecih so bile uspešno obnovljene vse strehe, urejeno je bilo odvodnjavanje, prav tako so poskrbeli za ureditev okolice. Ob tem so potekali raziskave kompleksa, seznanjanje s primeri dobrih praks, povezovanje s strokovnjaki z različnih področij in druge aktivnosti. Vodja projekta obnove samostana, umetnostna zgodovinarka dr. Simona Kostanjšek Brglez iz podjetja Enertec, ki je lastnik samostana Studenice, je izrazila zadovoljstvo in odločnost, da bodo tudi v naslednjih dveh letih odgovorno sledili ciljem, da spomenik obnovijo v skladu s spomeniškovarstvenimi zahtevami, da k vsem delom pristopijo temeljito in strokovno, saj je to edina prava pot do celovite in ustrezne rešitve.
Kompleks bo služil turističnim vsebinam
S pridobljenimi sredstvi ministrstva za kulturo in lastnimi viri bodo v naslednjih dveh letih izvedli statično sanacijo oziroma stabilizacijo samostanskih stavb. "Še se držimo prvotnih načrtov, ki jih sproti prilagajamo in izpopolnjujemo. V osnovi pa ostajamo pri odločitvi, da bo kompleks služil turističnim vsebinam. V nekaj letih načrtujemo revitalizacijo prvega objekta, kjer bomo uredili kavarno, interpretacijski prostor z muzejskimi vsebinami, večnamensko dvorano, restavracijo in nekaj sob za goste, ki želijo v Studenicah preživeti več časa," je povedala dr. Simona Kostanjšek Brglez. Po predvidevanjih naj bi bila ta faza obnove končana v treh letih, vse pa je odvisno od finančnih sredstev in postopkov, ki so lahko dolgotrajni. Popolna obnova preostalega dela kompleksa v bližnji prihodnosti ni načrtovana, tega nameravajo v tej fazi zaščititi in obvarovati pred nadaljnjim propadanjem, saj je treba prej izvesti obsežne raziskave, poleg tega predstavlja ostali del kompleksa zelo velik finančni in časovni zalogaj.
Skoraj polovica nepovratnih sredstev
Na razpis ministrstva za kulturo je prispelo 284 vlog, odobrenih je bilo 44 projektov. Samostan v Studenicah je edini spomenik na območju slovenjebistriške upravne enote, ki je bil uspešen na razpisu v okviru sklopa 1, ki je namenjen sofinanciranju obnovitvenih del za ohranjanje varovanih sestavin nepremičnih spomenikov in njihovih delov. Celotna vrednost del, ki jih bodo izvedli v naslednjih dveh letih, je ocenjena na približno 420 tisoč evrov, od tega so prejeli odobrena nepovratna sredstva v višini 47 odstotkov celotne vrednosti projekta, kar je blizu 200 tisoč evrov.