Eden od 14 lokalnih vodnikov, Matej Zorko, je do leta 2015 še vodil na oglede baročnega dvorca v Dornavi, ki velja za enega najlepših ne samo v Sloveniji, temveč tudi v srednji Evropi in se ga drži neuradno ime mali Schönbrunn. Spomni se, da je bilo letno tam kakih 30 avtobusov obiskovalcev, veliko med njimi jih je bilo iz šol.
Vsaj vzdrževanje
Zunanje dvorišče in park lahko obiskovalci sicer še vidijo, notranjega dvorišča, ki sta ga skrbnika Irena in Marjan Cigula vzorno uredila, žal ne. Zorko si prizadeva, da bi ministrstvo ključe spet vrnilo občini. Tudi Marjan Cigula ne razume počasnosti pri iskanju dolgoročne vsebine dvorca in zavlačevanja pri odločitvi o ponovnem odprtju za turiste: "Dobro je vsaj to, da so izbrali skrbnika gradu, in midva s soprogo se zelo trudiva, da to nalogo vestno izpolniva. Imava ključe dvorca, a lahko odpreva samo tistim, predvsem strokovnim skupinam, ki imajo dovoljenje ministrstva."
Minister naj pride
Župan Merc: "Ključe si želimo čim prej nazaj, da bi dvorec lahko spet uporabljali za prireditve in turistični obisk. Oblikovali bi odbor, kakršen je nekoč že bil, ki bi skrbel za vsebine. Občina si želi vsaj v enem traktu urediti denimo lovsko ali etnografsko zbirko, prav bi prišla tudi kakšna sodobna restavracija in turističnoinformacijski center s ponudbo lokalnih izdelkov."
30
avtobusov turistov letno je do leta 2015 obiskalo dvorec
Vložili več kot milijon evrov
Kot so nam pojasnili na ministrstvu za kulturo, zaradi pomanjkanja denarja za celovitejšo obnovo izvajajo le nujna dela, s katerimi preprečujejo propad objekta, in vzdrževalna dela v parku. Od leta 1996 do leta 2018 so za ta namen porabili dober milijon evrov. Obnovili so streho in pročelje, izdelali drenaže, vzpostavili meje vrtne zasnove, obnovili poti v parku, uredili parcele v njem in restavrirali kamnite plastike. Izdelali so konservatorski načrt za dvorec in park. Letos bodo za zaščito opečnega zidu, sanacijo ograje in električne napeljave ter vzdrževanje okolice plačali nekaj čez 90 tisočakov.