V občini Starše, ki je bila ustanovljena leta 1995, so preteklo soboto pripravili proslavo ob 25. občinskem prazniku. Tega sicer praznujejo 31. maja, na ta dan davnega leta 1677 so se namreč kmetje v Staršah uprli grofu Juriju Gunterju Herbersteinu, ki si je lastil vse lovske in ribolovne pravice ter jim delal škodo na poljih. Občinsko praznovanje je minilo v znamenju podelitve občinskih priznanj in nagrad. Naziv častni občan je prejel Ivan Paveo, ki je (bil) dolgoletni poveljnik občinske civilne zaščite ter predsednik PGD Prepolje. Dejaven je bil tudi kot krvodajalec, prvič je kri daroval v vojski ob nesrečnem dogodku, ko je razneslo mino, prav tako je član lokalnega Rdečega križa. Paveo je bil med ustanovitelji občinskega turističnega društva. V občini Starše sta ob Paveu še živeča častna občana Marjan Malek in Adolf Šerdoner.
Če ne moreš pomagati, tudi škoduj ne
Vrlina, ki zaznamuje novega častnega občana Občine Starše, je skromnost. Življenjsko vodilo Ivana Pavea je: "Če človeku ne moreš pomagati, mu tudi ne škoduj." In tudi drugim priporoča, da se držijo tega načela. Bil je tudi član Zveze združenja borcev za vrednote NOB, njegova tašča je bila namreč med drugo svetovno vojno izgnana v Srbijo. Paveo zelo ceni krvodajalce, ki s svojimi dejanji rešujejo življenja. Spomni tudi, kako so ob začetku epidemije koronavirusa pomagali zlasti starejšim v občini, tako pri nabavi zaščitnih mask in razkužil, kasneje še pri dostavi hrane, zdravil in plinskih jeklenk. Če je bilo treba, so koga peljali k zdravniku ali v bolnišnico. Ivan Paveo je tudi predsednik Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu v občini Starše. "Prejeto priznanje mi veliko pomeni, saj pokaže, da so opazili in cenijo moje dolgoletno delo na humanitarnem področju. Največ pa mi daje občutek, da sem s svojim delom nekomu pomagal," je po podelitvi naziva častni občan dejal Ivan Paveo.
Priznanje tudi za "športno mamo"
Podeljen je bil tudi občinski zlati grb, prejel ga je Cvetko Završki, po rodu Ljubljančan, ki je vrsto let živel v Marjeti na Dravskem polju, sedaj pa stanuje v Loki. Završki je bil eden prvih zagovornikov samostojne občine Starše, je prav tako humanitarec, dolgoletni član lovske družine, sedaj tudi občinski svetnik. V nagovoru je izpostavil, da se mladi danes v primerjavi s starejšimi generacijami premalo družijo v živo. Bronasti občinski grb sta prejeli Vladimira Papež in Cvetka Trstenjak. Papeževa je aktivna članica številnih društev, sodeluje tudi v projektu Starejši za starejše, Trstenjakova pa je dejavna na gasilskem, pevskem, humanitarnem in kulturnem področju. Posebna občinska priznanja so šla Slavici Mihajlović, Antonu Kreitnerju in Zvonki Kirbiš. Slednja sta dejavna v KUD Ivana Lončariča Trniče kot uspešna amaterska gledališka igralca, Mihajlovićeva pa ob društvu Ajda, kjer se žene in dekleta zavzemajo za ohranjanje podeželske tradicije, in ob KO RK Starše in DPM Starše najbolj aktivno sodeluje v Športnem društvu Starše, kjer ji pravijo "športna mama", saj za športnike, stare od 5 do 70 let, skrbi, kakor bi bili njeni otroci.
Proslavo so z nastopi popestrili Tamburaška skupina KUD Ivana Lončariča Trniče z umetniškim vodjem in pevcem Andrejem Topolinjakom in pevko Klavdijo Topolinjak. S samostojnimi pevskimi točkami so se predstavile Zala Ekart, Katarina Herceg in Alenka Herceg, ki je tudi vodila prireditev. Z gledališkimi odlomki so nastopili učenci OŠ Starše pod vodstvom mentorice Monike Šauperl, na violino je zaigrala Kerstin Matjašič.