Okusi Ptuja: Obiskovalci iščejo pristne okuse

Hojka Berlič Hojka Berlič
24.01.2020 14:46

Ptujski gostinci od lani ponujajo prvi enotni meni na Ptuju, ki so ga poimenovali Okusi Ptuja. Gostinci se strinjajo, da so značilni okusi okolja tisto, kar iščejo obiskovalci.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Meni so zaradi raznolikih pogledov in zmožnosti definirali predvsem s ključnimi komponentami, da bi ga lahko v ponudbo vključilo čim več gostincev.
Miha Kolar

Po vzoru nekaterih slovenskih mest, med drugim Ljubljane in Radovljice, lahko obiskovalci od lani pri nekaterih ptujskih gostincih spoznavajo tudi lokalno kulinariko Ptuja in okolice, zbrano pod imenom Okusi Ptuja. Pod okriljem Zavoda za turizem Ptuj je namreč delovna skupina pripravila meni, ki vključuje jedi oziroma prehranske posebnosti tega območja. Čeprav je Slovenija majhna in je težko najti kaj res tipičnega le za ta konec, so se, kot pravi vodja delovne skupine Vlado Pignar iz Gostilne Ribič, vendarle trudili izluščiti za te kraje značilna živila: "Ptuj je mesto piščanca, zato ne moremo brez tega. V tej okolici prevladuje tudi svinjina. Zato smo se odločili za pripravo menija s suhomesnimi izdelki, ki so značilni za ta konec. To je haloška tünka ali bunka, meso iz tünke. Zato smo pripravili fini suhi narezek." Težje je bilo najti primerno juho, saj gobova in goveja zagotovo nista značilni le za to območje. "Odločili smo se za fižolovo kremno juho, saj se je fižola, kot je vidno iz starih zapisov, tu kar precej jedlo," pojasnjuje osnove menija Pignar. Tako je nastal meni z ocvrtim piščancem, ki ima za prilogo krompir, ker kot pravi Pignar, "mimo tega pač težko pobegneš". Druga glavna jed je svinjina. "Svinjska potrebuševina, lepo pečena, s prilogo. Za sladico smo izbrali gibanico, poleg nje pa kompot iz suhih sliv," še nadaljuje Pignar in doda, da so sestavine jedi na meniju enotne, postavitev krožnika pa so prepustili vsakemu posameznemu gostincu. Gostom je na voljo v kar treh različicah - kot dvo-, tro- ali štirihodni meni, njihova cena pa je od 13 do 18 evrov.

(Ne)razumevanje med gostinci

Okuse Ptuja poleg Gostilne Ribič ponujajo še grand hotel Primus, Gostilna pri ovinku, Gostilna Rozika, Gostišče pri Tonetu in Gostilna Grabar. Alenka Grabar: "Zelo lepo je, če imamo svoj meni, kot ga imajo po Sloveniji, sploh ker je Ptuj najstarejše mesto in to zanima tudi določene turiste." Grabarjeva pa ob tem ne more mimo dejstva, da gre za nek osnovni meni. Ker sama v Gostilni Grabar, ki je uvrščena tudi v prestižni gastronomski vodnik Gault & Millau, pripravlja hrano nekoliko drugače, tudi meni pripravljajo iz sestavin, ki so določene, a na svoj način. Ob tem projektu, ki naj bi sicer povezoval, pa je ostala nekoliko razočarana predvsem nad odzivom ptujskih gostincev: "Zelo lep primer je Odprta kuhna, ko je na kupu toliko gostincev, pa se vsi med sabo zelo dobro poznamo in ni nobenih težav. Žal pa se mi zdi, da je Ptuj zelo specifičen. Nekateri sploh ne razumejo teme, kaj pomenijo Okusi Ptuja - da je treba biti na ta jedilnik, ki ga pripraviš, res ponosen. To ni sistem malic."

Mimo ocvrtega piščanca na Ptuju niso mogli.
Miha Kolar

Bogata kulinarična tradicija

Jedi, značilnih za to območje, pravzaprav ni bilo težko najti, še pravi Pignar. Težje je bilo uskladiti različne poglede pa tudi najti jedi, ki bodo primerne za današnji okus, ki je po njegovem mnenju precej bolj siromašen kot v preteklosti: "Kulinarika tega našega konca je kar bogata. Ko gledam malo starejše knjige in kaj iščem, me vedno znova preseneti, da so ljudje v preteklosti jedli veliko bolj raznoliko kot danes. Imamo se za moderne, če pa primerjamo, koliko živil so uživali nekoč in koliko jih uporabljamo danes, ugotovimo, da je zdaj tega manj. Ljudje so včasih znali uporabiti vse. Ptuj z okolico je bil bogat, tudi v okoliških graščinah so jedli vse od rib do potočnih rakov in divjačine, ki je danes v ponudbi najdemo izjemno malo."

Kot najznačilnejša sladica je v meniju gibanica, zraven pa slivov kompot.
Miha Kolar
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta