V mesecih trdega dela je ekipa učencev sama projektirala in zgradila robota, ga programirala in se ga naučila upravljati, da je uspešno opravil zadane naloge. In čeprav se je kdaj kaj zapletlo, so, kot pravijo osmošolci iz OŠ Breg, vse težave uspešno odpravili. In na novembrskem evropskem prvenstvu v robotiki v Talinu v Estoniji svojo nalogo opravili z odliko ter se v konkurenci 17 ekip iz vse Evropske unije uvrstili med najboljšo peterico. "Poudarek je na samostojnem delu, spodbujamo kreativnost, računsko, kompleksno mišljenje, da znajo večji problem razdeliti na manjše in to vse skupaj tudi združiti. Pri tem projektu je zanimivo tudi, da spodbujamo sodelovanje med učenci in ekipami. Saj ekipi na poligonu ne tekmujeta ena proti drugi, temveč skupaj, v paru," je bistvo projekta pojasnil mentor Oliver Buček. "Držali smo skupaj, si vedno pomagali in sodelovali," pa sta o bistvu uspeha povedala dva člana štiričlanske ekipe osmošolcev, Blaž Cebek in Žan Ritlop.
Šola denarja nima
Nedavno so tako edini iz Slovenije prejeli še vabilo za sodelovanje na aprilskem svetovnem prvenstvu VEX IQ Challenge, ki bo konec aprila 2020 v mestu Louisville (Kentucky) v ZDA, na njem pa bo sodelovalo kar 620 ekip iz 104 držav. Kot poudarja ravnatelj OŠ Breg, je to izjemen uspeh, a hkrati tudi velik finančni izziv za šolo, ki si z vsemi močmi prizadeva učencem omogočiti udeležbo na tem tekmovanju: "Udeležbo na evropskem tekmovanju nam je uspelo pokriti iz projekta, v katerem sodelujemo in ga letos zaključujemo, to je Erasmus+. Za udeležbo na svetovnem prvenstvu pa denarja nimamo."
Edini v Sloveniji
Na OŠ Breg so se sicer z robotiko podrobneje seznanili pred letom in pol skozi projekt STEM Trough Robotics v sklopu projekta Erasmus+, v katerega so se vključile šole iz petih evropskih držav. Kot edina slovenska osnovna šola imajo trenutno osem kompletov robotov in en tekmovalni komplet. Kot pojasnjuje Oliver Buček, je komplete letos naročila še ena šola iz Ljubljane, zato se v prihodnosti obeta tudi državno prvenstvo. Čeprav sedanji projekt počasi zaključujejo, to nikakor ne pomeni konca za mlade navdušence, saj se že intenzivno pripravljajo na prihajajoče projekte.
Znanje in prijateljstva
"Dogodek bo v šesti največji dvorani v ZDA in bo medijsko zelo podprt. Tekme in rezultate si bo preko aplikacij mogoče ogledati v živo," o razsežnosti tekmovanja pa tudi njegovi precejšnji medijski podprtosti pravi Buček. Nedvomno bo namreč za učence, poleg seveda sestavljanja še bolj izpopolnjenega robota, prav sama razsežnost tekmovanja eden večjih izzivov. Na prvenstvu bodo namreč prepuščeni lastni iznajdljivosti, prva ovira pa bo že to, da bodo morali v nepregledni množici samostojno poiskati ekipe, s katerimi tekmujejo v paru.
17
tisoč evrov bi potrebovali za pot v Ameriko in nazaj