Ptujski svetniki so se danes sestali na 6. redni seji mestnega sveta, na kateri so med drugim potrjevali tudi nove cene odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske vode. Po tem, ko so svetniki na februarski seji potrdili višje cene komunalščin in so se cene čiščenja komunalnih in padavinskih voda zvišale za kar dobrih 32 odstotkov, so imeli zaradi spremenjenih razmer na mizah tokrat predlog za skupno 12,3 odstotka nižjih cen, kar bi pri povprečni porabi 10 kubičnih metrov vode na položnici zneslo za 2,5 evra manj. "Pri novem oblikovanju cen smo upoštevali podaljšanje energetske kapice za področje električne energije do konca leta. Upoštevali smo tudi nižjo ceno, ki je rezultat uspešno končanega razpisa za izbiro izvajalca odvoza komunalnega blata, in sicer 122 evrov za tono. Predstavili smo tudi način poračuna za preplačilo občanov od februarja do danes, kar bomo izvedli v obdobju sedmih mesecev," je po seji pojasnil direktor Komunalnega podjetja Ptuj Janko Širec.
Klemenc: "Lupite nas kot banane"
A so imeli ptujski svetniki ob novem predlogu cen kar nekaj pomislekov, ob vsem navedenem bi namreč po njihovem mnenju morale biti cene mnogo nižje. Milan Klemenc, Lista Andreja Čuša, je v razpravi Šircu očital, da mu že leta neupravičeno odreka dostop do podatkov, kakšna količina odplak v ptujsko čistilno napravo prihaja iz drugih virov in ne občanov Ptuja ter za kakšne količine predelanih odplak občani na koncu plačujejo: "Če pogledamo položnice, vidimo, da so zneski enormni. Pri primerjavi s sedmimi občinami, med drugim tudi Ljubljano, sem ugotovil, da prihaja tudi do več kot 100 odstotnih razhajanj v cenah. Kam gre torej ta razlika v denarju?" Klemenc kot edino mogočo razlago vidi, da Ptujčani toliko več plačujejo, da lahko komunalno podjetje poračuna strošek, ki bi moral biti na plečih dveh največjih ptujskih gospodarskih družb, Perutnine Ptuj in Term Ptuj.
Klemenc je zato na seji od Širca večkrat zapored zahteval, da se nedvoumno, zgolj z da ali ne izjasni, ali so elaborati za oblikovanje cen točni in resnični. Ker je Širec to zavrnil, saj da ne ve, kam svetnik s svojim vprašanjem cilja in da gre za provokacijo, ter zagotavljal le, da so elaborati v skladu z uredbo, ga je Klemenc zaradi nerazkrivanja po njegovem mnenju javnih podatkov pozval k odstopu: "Ker kratko malo blatite naše mesto, nas svetnike in lastnike. Lupite nas kot banane. Mi pa plačujemo in ne vemo, za kaj plačujemo."
Občine v pregled poslovanja komunalnega podjetja
Širec je izrazil začudenje ob pomislekih svetnikov: "Zdi se mi, da smo cene lažje dvigovali kot pa jih zdaj znižujemo." Na očitke o prikrivanju podatkov odgovarja, da lahko te v družbi posredujejo le, če se vpleteno podjetje z razkritjem zahtevanih podatkov strinja: "Perutnina Ptuj ni dala dovoljenja, da podatke javno objavimo." Širec pa, kot je dejal, glede na rezultate poslovanja podjetja, razlogov, da bi razmišljal o odstopu, ne vidi. Klemenc sedaj napoveduje, da bo zbrane podatke predal pristojnim institucijam. Svetniki pa so nove cene potrdili, a bo, kot je pojasnila ptujska županja Nuška Gajšek, zaradi nekaterih dvomov in vzpostavitve nezaupanja v odnosu med lokalno skupnostjo in komunalnim podjetjem, skupaj z ostalimi župani Spodnjega Podravja sprejeli sklep, da revizija skupne občinske uprave opravili dodaten pregled poslovanja podjetja, s katerimi želijo med drugim najti morebitne notranje rezerve, ki bi lahko pripeljale do dolgoročno nižje cene.
Lobeneinova: O odpuščanjih je še preuranjeno govoriti
Svetniki so bili veliko bolj zadovoljni z delom ravnateljice Vrtca Ptuj Mateje Lobenwein, ki je po njihovem mnenju storila vse, kar je v njeni moči za racionalizacijo poslovanja vrtca. Zdaj pa jo čaka težka preizkušnja, saj se je ob vpisu za novo šolsko leto izkazalo, da bo zaradi manjšega števila vpisanih otrok s septembrom v zavodu 14,5 zaposlenih preveč. V naslednjem šolskem letu je namreč v vrtec vpisanih skupno 823 otrok, kar je za približno 90 otrok manj kot v tem šolskem letu. Vrtec je imel v najboljših časih 58 oddelkov, zdaj jih bo 42 ter dva polovična oddelka.
Ob tem Lobeneinova poudarja, da o končni številki presežnih delavcev za zdaj še ni mogoče govoriti, saj se do septembra lahko razmere še nekoliko spremenijo, preigrati morajo še vse možnosti, tudi za prezaposlitve v druge zavode. Kot so ugotavljali svetniki v razpravi, je razlogov za vse manjši vpis v ptujski vrtec več. Po eni strani so generacije pri nas na splošno manj številčne, po drugi naj bi rišlo do zmanjšanja zaradi vpisovanja otrok v druge vrtce, pa tudi odpiranja novih vrtcev v sosednji občinah. Številni svetniki pa so izpostavili tudi preseljevanje mladih družin, saj na Ptuju zanje manjka tako delovnih mest, predvsem kakovostnih, kot stanovanj.