V pisarni slovenskobistriškega Turističnoinformacijskega centra (TIC) v poletnih mesecih beležijo večje število obiskov turistov, ki iščejo informacije. Prihajajo gostje, ki so na Bistriškem po nekaj dni ali en teden. Predvsem povprašujejo po ogledih sakralnih objektov, slovenskobistriškega gradu ter druge naravne in kulturne dediščine, naravnih znamenitostih, Črnega jezera, Bistriškega vintgarja in vseh pohodniških poti, ki jih ima v ponudbi RTC Jakec Trije kralji, zanimajo jih ogledi starodobnikov, kot izvemo. V TIC-u turistom podajo informacije, brošure, naslove spletnih strani. Posebno zanimanje je za turistično karto Pohorja, ki zajema Bistriško in Mariborsko Pohorje, Ribnico, Roglo in Kope. Opazili so tudi, da so dobro zaživele brezplačne vožnje poletnega avtobusa na Tri kralje, ko turisti na avtobus naložijo kolesa, s katerimi se odpeljejo nazaj v dolino. Na območju občine je poleg klasičnih prenočitev ter klasične in posebne kulinarične ponudbe zasebnikov še en glamping, v Visolah, v mestu pa Pivnica Veles, ki poleg hrane in klasičnih prenočitev ponuja tako imenovano hostel varianto, ko prenočitev za eno osebo stane 18 evrov, rezervacija pa je možna za skupine najmanj šestih ljudi.
Register vodnikov po sprejetju odloka
Medtem ko imajo grad in druge samostojne institucije organizirane svoje vodnike, naj bi po sprejetju Odloka o lokalnih turističnih vodnikih in turističnem vodenju, ki je bil sprva na dnevnem redu junijske seje občinskega sveta naveden za sprejetje po hitrem postopku, ker naj bi za projekt Razvojno-informacijski center (RIC) kandidiral za pridobitev sredstev in se je zato mudilo ujeti razpisni rok, kot je bilo na seji razloženo s strani RIC-a, a so svetniki zadevo upočasnili z obrazložitvijo, da si bodo za sprejetje odloka vzeli čas, in so ga nato obravnavali le v prvem branju, naj bi tako RIC začel izobraževanje lokalnih turističnih vodnikov, za katere bi vzpostavil register. Na vprašanje, ali imajo v registru že kašnega lokalnega turističnega vodnika, ki ima priznano to licenco oziroma že opravlja delo lokalnega vodnika na Bistriškem, je direktor RIC-a Tomaž Repnik pojasnil: "Register se bo oblikoval po sprejetju odloka oziroma po izvedenih izobraževanjih. Turistično vodenje opravljajo vodniki, ki so se izobraževali in opravili izpit pri Štajerski turistični zvezi, pri Turistično-gostinski zbornici - GZS in vodniki interpretatorji," je še pojasnil Repnik. Ti pa so že leta zasebniki, ki imajo registrirane dejavnosti na področju turizma.
Na voljo tudi spominki
Sicer pa so v pisarni TIC-a na voljo spominki, med drugim razglednice Slovenske Bistrice, izdelki domače in umetnostne obrti - Rokodelske zadruge in Bioveza ter certifikat Naše najboljše, ki je znamka kakovosti rokodelskih in živilskih izdelkov in pridelkov, ki jih ustvarjajo ponudniki na območju Maribora, Dravske doline in Dravskega polja, Pohorja in Kozjaka ter Slovenskih goric. TIC pa je informacijska točka tudi za domače občane, predvsem tiste, ki pripravljajo razne prireditve - društva (pod okriljem Medobčinske turistične zveze deluje 16 turističnih društev) in druge prireditelje ter za prodajo vstopnic. Pisarna TIC-a je med tednom odprta med 8. in 16. uro, ob sobotah pa med 9. in 13. uro.