Dolgo in veliko se je v državi govorilo o porokah za vse in kako je pomembno, da bi se to sprejelo. Javno se je govorilo, da so človekove pravice za vse enake in da je sramota, ker na Češkem še ni tako. Od leta 2006 je možno registrirano partnerstvo istospolnih parov. Na prvi pogled pozitivno, na drugi pogled pa ne prav idealno, ker pravno registrirani pari nimajo enakih pravic kot poročeni pari. Po smrti partnerja drugi na primer ne more vložiti zahtevka za vdovsko pokojnino in ni možno posvojiti otrok.
Velik odstotek Čehov podpira poroke za vse, ampak zdaj je bilo vse v rokah politikov. To je problem, ker so po zadnjih volitvah v češkem parlamentu zelo konzervativne politične stranke. Konzervatizem ni nič hudega, ampak v zvezi s porokami je res velik problem. Češki minister za delo in predsednik krščanske demokracije Marian Jurečka propagira mnenje, da poroka sme biti samo med žensko in moškim in da mora tako ostati. Marian Jurečka je čisto drugačen minister kot slovenski Luka Mesec. Češki minister za delo ne bi nikoli obiskal praške Parade ponosa.
Ta teden je torej češki parlament glasoval, ali naj bodo v državi dovoljene poroke za vse. Šlo je za spremembo civilnega zakonika in samo veliki optimisti so verjeli, da bomo dobili mavrično Češko. Zakaj takšen negativizem? Ni tako dolgo, ko je češki senat zavrnil ratifikacijo istanbulske konvencije. Ta dogodek je mednarodna sramota za Češko.
Diskusija v češkem parlamentu je bila dolga. Rezultat je kompromis. Ker je bilo popolnoma jasno, da poroke za vse ne bodo sprejete, je sledila igra besed. Močni konzervatizem v češkem parlamentu je žal proslavil zmago. Kakšen je bil rezultat glasovanje? Češki poslanci so sprejeli predlog, ki ni poroka za vse, ampak samo partnerstvo. Toda partnerstvo imamo že od leta 2006. Tako da to ni nobena sprememba. Istospolni pari še vedno ne morejo posvojiti otrok. Razlika bo samo v pravicah, ki registriranim parom do zdaj niso pripadale, na primer vdovska pokojnina po smrti partnerja.
Živimo v 21. stoletju, v češkem parlamentu pa sedijo ljudje, ki imajo mnenja kot iz 19. stoletja. Predlog sprememb civilnega zakonika mora zdaj še v češki senat. Težko je napovedati, kako bo glasoval, a po zavrnitvi istanbulske konvencije ni razloga za optimizem.
Ostaja še eno upanje. To je predsednik Češke, ki mora spremembe civilnega zakonika podpisati. Predsednik Petr Pavel podpira poroke za vse. Prav tako ratifikacijo istanbulske konvencije. Ta karizmatični državnik bo imel vse v rokah. V rokah bo imel prihodnost istospolnih parov, ki si želijo imeti le vse pravice kot heteroseksualci.
Mogoče bomo lepega dne na Češkem imeli poroke za vse kot v Sloveniji, zdaj za to verjetno še nismo zreli.