(PISMO IZ BRUSLJA) V znanosti je še vedno premalo žensk

V EU je med zaposlenimi v znanosti in inženirstvu 41 odstotkov žensk.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Izbor Inženirka leta 2023, Cankarjev dom
Andrej Križ

Skorajda ni boljše priložnosti od 11. februarja, da ponovno poudarimo zavezanost EU podpori ženskam in dekletom pri doseganju upravičene vloge na področju naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike. Letos so zaradi prihajajočih evropskih volitev mednarodni dan žensk in deklet v znanosti ter naša prizadevanja za unijo enakosti še pomembnejša.

V EU je med zaposlenimi v znanosti in inženirstvu 41 odstotkov žensk. Položaj je drugačen pri samozaposlenih strokovnjakinjah na področju znanosti, inženirstva ter informacijskih in komunikacijskih tehnologij, ki jih je le malo več kot 25 odstotkov. Zaključek je jasen – še vedno potrebujemo več žensk v znanosti. 

Navdušujejo me številna konkretna dejanja in ukrepi, ki jih EU izvaja ne le za okrepitev razsežnosti spola na področju raziskav in inovacij, temveč tudi za podpiranje in spodbujanje žensk na področju naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike.

Z začetkom izvajanja programa Obzorje Evropa, ki je naš sedanji program za raziskave in inovacije ter se bo izvajal od leta 2021 do leta 2027, smo okrepili prizadevanja za dosego enakosti spolov na področju raziskav in inovacij. Da bi javni organi, raziskovalne organizacije in visokošolske institucije prejeli finančna sredstva, morajo imeti načrt za enakost spolov. Ti načrti so naš ključni instrument za ustvarjanje pravičnih, vključujočih in varnih delovnih mest ter za spodbujanje trajnostnih institucionalnih sprememb po vsej Evropi. Poleg tega morajo projekti, ki jih financira EU, vključevati vidik spola, da se zagotovi, da ima delo v njihovem okviru pomemben učinek za vse državljane in državljanke EU.

(INTERVJU) Inženirka leta Ljupka Vrteva: Ne bom odšla iz Slovenije, čeprav sem imela že nekajkrat priložnost oditi

S programi, kot je ukrep Marie Skłodowske-Curie, smo določili visoke standarde za usposabljanje raziskovalcev in raziskovalk ter spodbujanje enakih možnosti v akademskih krogih in širše. Določbe o enakosti spolov iz tega programa prinašajo pozitivne rezultate, saj raziskovalke zdaj predstavljajo več kot 42 odstotkov upravičenih oseb na vseh stopnjah poklicne poti in 46 odstotkov na doktorski ravni.

Cardirin

Toda kako si prizadevamo za izboljšanje zastopanosti žensk in deklet na ožjem področju naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike? Evropska komisija je uvedla vrsto politik in pobud. Sodelujemo na primer z univerzami in deležniki na področju raziskav in inovacij, da bi povečali privlačnost študija in poklicnih poti na področju naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike z vključevanjem umetnosti, družboslovja in humanistike.

V okviru teh prizadevanj je ključnega pomena spodbujanje radovednosti in ustvarjanje podpornega okolja za mlada dekleta pri odkrivanju naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike. To je podlaga za program Girls Go Circular, ki je od začetka izvajanja leta 2020 več kot 32 000 dekletom v 23 državah pomagal pridobiti digitalne in podjetniške spretnosti. Do leta 2030 bomo program razširili na vseh 27 držav članic EU, zato spodbujam vsa dekleta, da raziščejo njegovo ponudbo.

Iliana Ivanova
Ek

 Prav tako pa proslavljamo uspeh. Letos bomo namreč z drugo podelitvijo nagrad EU za enakost spolov obeležili izjemne rezultate evropskih akademskih in raziskovalnih organizacij.

Obenem bomo še naprej izpostavljali izjemne dosežke inovatork. Deseta podelitev nagrad EU za inovatorke bo potekala 18. marca v okviru našega vodilnega dogodka – tedna raziskav in inovacij. Ta nagrada je priznanje ženskam, ki so svoje prelomne zamisli pretvorile v oprijemljive rezultate. Naj služi kot navdih prihodnjim inovatorkam, da bodo sledile njihovemu zgledu.

Le z obravnavo ključnih vidikov enakosti spolov, raznolikosti in vključevanja lahko zagotovimo, da se z raziskavami in inovacijami rešujejo izzivi, ki zadevajo vse nas.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta