Muzejski zbornik posvečen človeku, ki mnogim manjka

Članke prispevalo 28 ljudi, s katerimi je nekdanji urednik Franc Kuzmič sodeloval. Publikacijo je uredil Branko Kerman

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zbornik sta predstavila Branko Kerman in Metka Fujs.
A. Nana Rituper Rodež

V Pomurskem muzeju so v letu prekmurskega jubileja izdali Zbornik soboškega muzeja, posvečen Francu Kuzmiču. Lani preminuli kustos, pedagog in bibliotekar je muzejski zbornik urejal od 9. do 23. številke in je bil tudi po upokojitvi aktiven na različnih področjih. "Z njegovo prezgodnjo smrtjo smo veliko izgubili, ne le mi v muzeju, temveč mnogi, ki danes iščejo različne informacije," pravi Metka Fujs, direktorica muzeja. V 25. številki zbornika so želeli predstaviti vsa področja, na katerih je nekdanji sodelavec deloval.

Franc Kuzmič, kakršen je marsikomu ostal v spominu
Pmms

Priimki plemstva po naše

Andrej Hozjan piše o zapisovanju priimkov prekmurskega plemstva. Mar se piše Banffy, Banfi ali Banić oziroma Szecsi, Szechy ali Seči. Po daljši razpravi sklene, da bo odslej, ko bo šlo za slovenska besedila, za poimenovanja uporabljal slovenske oblike, torej Seči in Banič, v drugih jezikih pa tamkajšnjim bralcem znane oblike. Slovenske oblike predlaga tudi drugim piscem.
Tamara Andrejek predstavi grofe Szaparyje, ki so živeli in delovali v soboškem gradu. Z njihovo družinsko genealogijo se je ukvarjal tudi njen kolega Kuzmič. Klaudija Sedar je Kuzmiču posvetila zapis o župniji Pertoča. Pred leti ji je namreč izročil fotokopijo vizitacijskega zapisnika o tej župniji in jo zaprosil, naj kot latinistka in jezikoslovka napiše članek. Pregleda evangeličanskega šolstva med letoma 1783 in 1871 se je lotila Tadeja Andrejek, v ospredje je postavila Puconce, Križevce, Hodoš, Bodonce in Domanjševce. O šolstvu na Apaškem polju v cesarsko-kraljevih časih pa piše Branko Šuštar.
Andrej Pavlič je pripravil pregled židovskih društev v Prekmurju v obdobju 1834-1919. Jelka Pšajd piše o delitvi dela med moškimi in ženskami nekoč ter kako so ženske poleg svojega velikokrat opravljale tudi moška dela. Razloži še, da so imele nemalokrat vodilno vlogo pri delu, ne nujno pa tudi pri odločanju v družbi in družini. Marija Kozar Mukič obdela pisma, ki jih je Marička (Mary) Terplan iz Betlehema v 20. letih prejšnjega stoletja pisala svojemu očetu Mihaelu v Števanovce, ter prikaže tudi z zapisom v porabščini odnos do samskih žensk.

Aktiven binkoštni kristjan

Mateja Huber predstavi muzejsko pedagoško zapuščino Franca Kuzmiča in pravi, da je bil tisti, ki je široko odprl vrata muzeja otrokom, vrtcem in šolam, prikaže tudi del tega, s čimer se je Kuzmič ukvarjal, kaj vse je zbiral in urejeval. Nataša Polajnar Frelih predstavi Kuzmičevo sodelovanje z Muzejem krščanstva na Slovenskem. Fanika Kranjc Vrečko piše o Kuzmiču kot dejavnem binkoštnem kristjanu in njegovi pomembni vlogi pri ekumenskem gibanju na Slovenskem. Podpisal se je pod več prispevkov v ekumenskem zborniku V edinosti in kasneje, ko se je revija preimenovala v Edinost in dialog, postal član uredniškega odbora. S svojimi prispevki je pokazal široko teološko, ekumensko in religiozno poznavanje slovenskega prostora, še posebno Prekmurja. Jože Vugrinec se spominja, kako sta nazadnje skupaj raziskovala in se posvečala bogojinski različici Hagade.
Vinko Škafar je prispeval članek o beltinskem župniku Štefanu Küharju ml. (1877-1922). Ravno Kühar je bil 17. avgusta 1919 gostitelj množičnega srečanja z mašo v Beltincih, a je bil letos, kot meni avtor, nekoliko spregledan. Beltinska župnija je bila po njegovi zaslugi in zaslugi njegovih predhodnikov najbolj slovensko ozaveščena v Prekmurju. V obdobju ločitve od Madžarske se ni ustrašil groženj sombotelskega škofa in dejstva, da soboški in lendavski dekan priključitvi k matici nista bila naklonjena. Škafar predstavi tudi Mihaela Küharja, Maistrovega borca in borca za Prekmurje. Predstavljene so še druge teme, ki se navezujejo na letošnjo stoto obletnico priključitve Prekmurja, čemur se je posvečal tudi Kuzmič.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta