Potem ko so na pariški mirovni konferenci leta 1919 odločili, da Prekmurje pripade Kraljevini SHS, se razmere v tej pokrajini še zdaleč niso umirile. Kakšno je bilo življenje v Prekmurju od leta 1920 do 1924 in s čim vse se je spopadalo tukajšnje prebivalstvo, je na podlagi različnih dokumentov v arhivih po Sloveniji in tujini ter člankov Murske straže preučevala Tadeja Andrejek, kustosinja v Pomurskem muzeju Murska Sobota.
Obdobje pomanjkanja
Srečko Lajnšič, ki je 17. avgusta slovesno prevzel civilno oblast v Prekmurju, ga je kmalu zatem zapustil, za njim je civilni komisar za Prekmurje v Murski Soboti postal Bogomil Berbuč, civilni komisar za Prekmurje v Dolnji Lendavi pa je bil Josip Kočar.
V prihodnjih letih je civilne komisarje čakalo težko delo, saj so morali urediti mnoga vprašanja in probleme, pove Andrejkova. Berbuč je apeliral na oblast, naj v Prekmurju uredi davčni sistem in zagotovi osnovne življenjske potrebščine, saj je primanjkovalo moke, usnja, tobaka, olja in drugega. Vladala je tudi velika brezposelnost in zato se je zavzel, naj po občinah zberejo podatke o morebitnih sezonskih delavcih. Ti so do tedaj hodili na sezonsko delo na Madžarsko, v novi državi naj bi vlada pomagala revnim poljskim delavcem poiskati ustrezno delo v domovini in v Slavoniji na Hrvaškem. Najpogosteje so se odpravili v Savinjsko dolino, Banat ali Bačko.
Berbuč je kmalu, že 9. maja istega leta, v svojem 38. letu umrl, pokopali so ga v Ljubljani. Nadomestil ga je Gašper Lipovšek, ki je prekmursko ljudstvo v kasnejših letih z javnimi razglasi informiral o najpomembnejših dogodkih.
Trianonska pogodba
Četrtega junija 1920 je bila podpisana trianonska pogodba, ki je določila meje med Kraljevino SHS in Madžarsko. V 27. členu v drugem delu piše, da Prekmurje pripade Kraljevini SHS, Porabje pa ostane na drugi strani meje. Madžari, ki so s to pogodbo izgubili dve tretjini svojega ozemlja, kar je še danes zanje zelo boleče, so jo ratificirali šele 15. novembra.
Uradno je o tem poročal Lipovšek, ki je med drugim v razglasu zapisal: "Prebivalstvo! Z odkrito ljubeznijo te sprejema naša slavna, lepa domovina. Kakor se je razveselil oče nad najdenim zgubljenim sinom, tako Te prisrčno objame radostne volje v svoje naročje mati Slovenija. Po težkih dobah svetovne vojne, po usodepolnih dneh prevrata in po burnih dogodkih po prevratu - spominjam na vlado bele in rudeče garde, komunistov itd. - je nastopil za Prekmurce novi čas, čas miru in reda."
Madžari so v tistem času tiskali različne letake in nagovarjali ljudstvo v smislu zgodovinske krivde, ki se jim je zgodila, naznanjali, da se bodo temu uprli in podobno, pripoveduje Andrejkova.
To je bilo leto volitev v narodno skupščino in tudi Prekmurci so imeli dva kandidata, Jožefa Klekla iz Slovenske ljudske stranke in Števana Küharja iz Domače verstvene stranke. Izvolili so Klekla in tako so Prekmurci prvič dobili svojega poslanca v beograjski skupščini. Nekaj mesecev kasneje, marca 1921, je Klekl pripravil shod v Beltincih, na katerem se je zavzemal za avtonomijo Prekmurja, jugoslovanska oblast pa mu je najbolj zamerila, da je govoril, da je bilo bolje pod ogrsko oblastjo.
O boljšem življenju
Prekmurci so takrat razmišljali o boljšem življenju in neznani pisec je želje ljudstva strnil v nekaj točk. Med drugim piše, da si želijo, da Prekmurje ostane enota v okrajnih mejah, da se čim prej uvede slovenščina kot učni jezik v šole, da se politiki ne vtikajo v vero, da se odpravijo vaške goljufije in da se čim prej zgradi most čez reko Muro.
Seznam sumljivih oseb
Pritiski za vrnitev k Madžarski se niso umirili niti kasneje. Leta 1922 je v Prekmurju nastal seznam politično sumljivih in državi nevarnih oseb, ki ga je izdala jugoslovanska oblast in na katerem je bilo 377 imen. Pet ljudi je bilo zelo nevarnih, med njimi Sandor Mikola, poleg njega so bili na seznamu še vsi evangeličanski duhovniki, katoliški duhovnik Janoš Slepec, revolucionar Vilmoš Tkalec in drugi. Za Tkalca so zapisali, da se je med priključevanjem Prekmurja boril proti njim, da je kriv več umorov med slovensko mislečim prebivalstvom in političnih deliktov ter da je bil tudi zaprt v Dolnji Lendavi, od koder je pobegnil na Madžarsko.
377
imen so zapisale jugoslovanske oblasti na spisek sumljivih in nevarnih oseb