Agencija za varnost prometa (AVP), Policijska uprava Murska Sobota (PUMS) in Center varne vožnje (CVV) Murska Sobota so organizirali preventivni praktični dogodek, ki se ga je udeležilo okrog 100 dijakov iz Murske Sobote in Ptuja. Dogodek je potekal sočasno s preventivnima akcijama za večjo varnost voznikov in voznikov motornih vozil, na njem pa so lahko srednješolci izvedeli več o glavnih pasteh neprilagojene hitrosti, primerni vožnji z enoslednimi motornimi vozili in drugih tveganjih.
Na poligonu je bila na voljo tudi simulacija alkoholiziranosti
Inštruktor varne vožnje je prikazal in razložil vpliv hitrosti na dolžino zavornih poti, udeležence je seznanil s pravilno namestitvijo sedeža in jim prikazal pravilno delo z volanskim obročem. Policija je poleg policijskega vozila predstavila še postopke ob kontroli prometa, kot so izvajanje alkotesta in testa na droge. Srednješolci so se lahko preizkusili še na simulatorjih trka in drugih preventivnih napravah AVP. Jure Smolič iz AVP, sektorja za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, je izpostavil, da je dan na poligonu namenjen prikazu preventivnih ukrepov za prometno varnost, kjer so gostje imeli priložnost izkusiti posledice trka pri nizki hitrosti, le 11 km/h. Poleg tega so lahko preizkusili naletne tehtnice, ki so prikazovale težo človeka pri hitrosti 50 km/h v trenutku trka ter preverili vpliv padca s kolesom, skirojem ali rolerji na glavo odraslega človeka. Na poligonu je bila na voljo tudi simulacija alkoholiziranosti pri različnih stopnjah, vpliva drog in marihuane.
V. d. direktorja AVP Simona Felser je dejala, da v prometu zaznavajo vse več agresije, nestrpnosti, zavestnega kršenja pravil, s takšnim ravnanjem na cestah pa udeleženci v prometu ogrožajo sebe in druge. Srečko Šteiner, samostojni policijski inšpektor PUMS, je dejal, da je mladost čas odraščanja, novih izkušenj in močnih čustev, v tem času pa se vzpostavijo različne omejitve in skoraj vsi začnejo tudi voziti. Ta kombinacija dejavnikov ima po njegovem mnenju veliko večje posledice za mlade voznike kot za druge skupine voznikov. "Policisti so na območju Pomurja v obdobju 2018-2022 obravnavali 36 prometnih nesreč, v katerih so bili udeleženi mladostniki od 14. do 16. leta starosti, v teh prometnih nesrečah je bilo 5 mladostnikov hudo in 26 lahko telesno poškodovanih. Od 36 prometnih nesreč so jih mladostniki povzročili 13 ali 36 %. V letošnjem letu so policisti na območju Pomurja obravnavali 3 prometne nesreče, v katerih so bili udeleženi mladostniki. V tej starostni kategoriji so najpogosteje udeleženi kot kolesarji, vozniki lahkih motornih vozil in mopedov ter pešci. Zagotavljanje večje prometne varnosti je mogoče le s spodbujanjem udeležencev v prometu k odgovornejšemu vedenju, spoštovanju predpisov in oblikovanju zavesti o pomenu prometne varnosti," je predstavil statistiko Šteiner.
Zagotavljanje varnosti cestnega prometa mora biti ena od prednostnih nalog vsake družbe
Boštjan Kočar, vodja poligona CVV Murska Sobota, je poudaril, da je glavni cilj delavnic obravnavanje problematike udeležbe mladih v cestnem prometu. V tej starostni kategoriji so mladi udeleženi v cestnem prometu kot vozniki mopedov, koles, lahkih motornih vozil in ne nazadnje traktorjev. Meni, da zagotavljanje varnosti cestnega prometa je in mora biti ena od prednostnih nalog vsake družbe, saj so od varnosti odvisna življenja in konec koncev tudi kakovost življenja vseh udeležencev, tudi mladostnikov. Doda še, da se stanje prometne varnosti lahko učinkovito spreminja le z dolgoročnimi ukrepi v procesu vzgoje in izobraževanja posameznika.