Razvpita lendavska bioplinarna je prodana. Kupec je Egytec Energy, podjetje s poštnim nabiralnikom v Ljubljani, na naslovu Stegne 35. Septembra lani ga je ustanovil Mohamed Fekry El-Saidy iz Genta v Belgiji. In čeprav je minimalni osnovni kapital podjetja le 7500 evrov, je že plačalo celotno kupnino v višini 600 tisoč evrov. Javno dostopni podatki torej ničesar ne razkrivajo o dejanskem kupcu, zamegljevanje transparentnosti pa vzbuja številne dvome o ozadju sklenjenega posla.
Kupec je ljubljanski poštni nabiralnik v lasti Belgijca arabskih korenin
Imeli so boljše ponudbe
Čeprav se je premoženje prodajalo v stečajnem postopku družbe Ecos, je imela vse niti v rokah hipotekarna upnica Raiffeisen Landesbank Steiermark. Zakaj je privolila v sklenitev pogodbe z (ne)znanim kupcem oziroma slamnatim podjetjem za zgolj 600 tisoč evrov, če pa je lani neobvezujoče ponudbe za nakup oddalo kar devet ponudnikov, ki so ponujali od 600 tisoč do milijon evrov, najboljša pa je znašala celo deset milijonov?
Stečajni upravitelj Matjaž Nanut oziroma njegova odvetniška pisarna razloga za neuspešno prodajo v prvi polovici lanskega leta ne razkriva, prav tako ne, zakaj je potem prišlo do preobrata, s tem ko je Nanut napovedal, da bo sodišču predlagal, naj upniki (hipotekarna upnica) prevzamejo neprodano premoženje.
Kupnina že plačana
Stečajni upravitelj je pogodbo o prodaji premoženja z omenjenim podjetjem sklenil 26. novembra lani, kmalu zatem pa je murskosoboško sodišče tudi izdalo sklep o soglasju k sklenitvi prodajne pogodbe. Kupec je torej kupnino že plačal v celoti, tik pred koncem lanskega leta pa je pristojno sodišče tudi izdalo sklep o izročitvi nepremičnine.
Kot smo že večkrat poročali, je s tem postal lastnik bioplinarne z nazivno močjo 7,2 megavata, sončne elektrarne ter pripadajočih in drugih kmetijskih zemljišč v Lendavi in Šalovcih, v Šalovcih pa tudi stavbne pravice na zemljišču, kjer je zdaj sortirnica odpadkov. Še vedno pa ni jasno, kdo bo odstranil odloženi digestat, ki je zaradi pripeljanega odpadnega mulja iz čistilnih naprav obremenjen s težkimi kovinami. Odstraniti bi ga moralo podjetje Ecos center, katerega stečajni postopek je že končan. Ker pa ni imelo finančnih sredstev za odstranitev, naj bi zdaj to plačala država.