Aljoša je kreativni direktor desetletja, avtor najbolje prodajane knjige in najbolje ocenjeni predavatelj. O lastni izkušnji izgorelosti in iskanja sebe piše v svojih uspešnicah Kako izgoreti in vzeti življenje v svoje roke ter Srečo, prosim. Oktobra izide njegova nova in že težko pričakovana knjiga z naslovom Ne! je moč, ki bo govorila o pomembnosti postavljanja meja. Na Večeru v živo bo z nami srčno delil svojo osebno zgodbo in dragocena spoznanja, povedal bo tudi, kako in zakaj ga je izgorelost prebudila v novo življenje. Obeta se iskren in srčen dogodek, ki bo spodbujal in prebujal v novo življenje.
"Ko se sprijazniš, lahko začneš okrevati"
"Čez noč sem izgubil vse svoje super moči, svoje sposobnosti in se znašel na tleh," je o svoji mučni izkušnji iskren Aljoša. "Ugotovil sem, da mi je življenje sicer že dlje časa poskušalo vročiti poziv, naj se ustavim, vendar ga je vsakič znova preglasila moja stara identiteta reševalca, supermana in nekoga, ki mora vedno zmagati, nizati uspehe in pobirati nagrade." Prepričan je, da se mu je izgorelost zgodila, ker se, kot pravi rek, tvoje drugo življenje začne, ko spoznaš, da imaš le eno. "Šele ko se sprijazniš s tem, kar se ti je zgodilo, lahko začneš okrevati. Ko se namreč sprijaznimo, smo po dolgem času prijazni do sebe, in počasen in silovit proces okrevanja se lahko prične," pove. "Očitno je, da je svet pahnjen v odnosno krizo. Temu lahko najbrž pritrdijo terapevti, ki so se, zaradi vse večje infantilizacije odnosov in stiske ljudi, tudi sami znašli na robu izgorelosti. Vse večje potrebe po njihovih storitvah so posledica dejstva, da ljudje ne najdemo več skupnega imenovalca sobivanja, ne znamo se več pogovarjati, poslušati drug drugega, predvsem pa sebe. Ujeti smo v privzgojeni, vsiljeni identiteti, ki se prenaša iz roda v rod kot štafetno izročilo in zapoveduje: bodi tiho, bodi priden in ne ugovarjaj! S sledenjem tej vsiljeni avtoriteti zanikamo svoj resnični jaz, ki želi živeti raziskano in razigrano. In ne zaradi preveč dela, pač pa zaradi tovrstnih serijskih zanikanj svojega pravega jaza prihaja do izgorelosti," je prepričan. In kdaj se je sam zavedel, da je vendarle na poti odrešitve iz ukleščenosti v objem izgorelosti? "To sem spoznal v fotelju moje odlične psihoterapevtke Urške Battelino, ki me je več let vodila skozi preobrazbo mojega življenja. Iz medijev me je namreč poznala kot supermana, a kot izkušena terapevtka je dobro vedela, kakšni so vzorci, ki to od mene zahtevajo. Ko mi je, popolnoma skrušenemu in dotolčenemu, povedala, da me razume, sem prvič po svojem hudem strmoglavljenju in stiski občutil drobec olajšanja. A takoj za tem me je čakalo več let trdega in predanega dela na sebi," še prizna.
Kje, kaj, kdaj
Aljoša Bagola bo gost Večera v živo v torek, 5. marca, ob 18. uri v dvorani Union v Mariboru. Vstopnice si lahko zagotovite ceneje v predprodaji na Eventimu in pri Večeru (na Gosposki ulici 8 v ponedeljek, sredo in petek med 9. in 12. uro). Vabljeni!
Kot feniks
Ali ga je skrbelo, da bi se izgorelost ponovila? "Po pol leta bolniške odsotnosti sem se vrnil v službo in kolegi so pričakovali, da bo vse po starem. Pred mojo knjigo se o izgorelosti ni dosti govorilo, zato ljudje – vključno z mano – niso vedeli, za kako brutalno preizkušnjo gre. Ko sem bil spet po tekočem traku izpostavljen stresu in sprožilcem, ki jih v oglaševalski industriji ne primanjkuje, in ko je bil moj spanec spet v kroničnem deficitu, me je nekaj časa skrbelo, ali se lahko vse skupaj ponovi, predvsem pa, ali bom to vnovič zmogel premagati. A nisem popustil – zavzeto sem delal na sebi, hodil na terapijo, bral na desetine knjig na mesec in kanček za kančkom sem si povrnil dovolj moči za neomajno zaupanje vase. Spoznal sem namreč, da nisem izgorel, ker sem bil prešibek, ampak ker sem bil predolgo premočan. Na eni točki se moramo ljudje odločiti, ali se splača biti nezlomljiv, v kakšnih odnosih je smiselno vztrajati in ali je pri tem na tehtnico vredno postavljati svoje zdravje in srečo. Zato sem zamenjal kariero, se posvetil predavateljstvu in pisanju in tja usmerjam svojo za zdaj neusahljivo ustvarjalnost, po kateri sem tako slovel. Ko stari del tebe izgori in se sesuje v pepel, iz njega nato lahko vznike tvoj resnični jaz. To pa je dolgotrajen proces, ki se ga je treba naučiti," niza Bagola.
Na Večeru v živo
Posebna energija, ki preveva obiskovalke in obiskovalce Večerov v živo, bo prisotna tudi tokrat. »V dobi vedno večje osamljenosti potrebujemo stik v živo in energijo druženja. Verjamem, da bomo tudi tokrat ustvarili nekaj čarobnega," povabi na marčni Večer v živo Aljoša Bagola.