Če ne bi bil naiven, bi bil smešen. Ko vstopim v prvo mariborsko poslovalnico Q Vapehouse (nasproti Kodžaka so jo odprli januarja lani) in ko Branko Nikolić, njen snovalec, v zrak puhne dim (paro) iz njemu ljube elektronske cigarete, ga vprašam: "A pogosto kadite e-cigarete?" Zastrmi se vame, a mirno odvrne, kot da je čakal na lapsus: "Ne kadim. Vejpam." Dodaten razlog, da smo se poučili o razliki med kajenjem in vejpanjem ter pozorno prisluhnili Nikolićevi življenjski zgodbi. Tako odkriti, da najprej zaboli: "Strasten kadilec sem bil, po dve, tri škatle na dan sem pokadil. In ko se ozrem, me vsakič spreleti groza, kako dolgo in koliko sem se zastrupljal. In mi je žal, da mi nihče ni ponudil druge možnosti, kar mi počnemo z uporabo e-cigarete. Tobak ubija, razlagamo in upamo, da nas bo slišalo čim več ljudi. Prenehajte kaditi! Takoj! Če ne gre brez pripomočkov, vam bo pri odvajanju v veliko pomoč e-cigareta. Če pa sploh ne kadite, potem raje ne prihajajte v našo prodajalno." Trgovec, ki govori proti trgovcu? "Sliši se protislovno, a moram razlagati o vejpanju, ker nas je malo, ki to počnemo. Lagodneje je zatiskati si oči in ušesa, enačiti kajenje in vejpanje, čeprav gre za bistveno razliko glede - zdravja."
Ko potegnete dim, vdihnete 6000 strupov
Pol škatle za zajtrk
Kolikokrat ste nehali kaditi: "Ha, smešno je prav to, da vsi kadilci v glavi nosimo misel, da bi enkrat morali nehati. Ne nazadnje zapravljamo denar, cigareta vpliva na naše zdravje - če ne drugače zjutraj, ko stopimo pred umivalnik in si moramo prečistiti dihalne poti. Težje dihamo, v pljučih piska. Fajn bi bilo, če te razvade ne bi bilo, valjda tako pomisliš, ko kadiš. Smrad pa kadilca ne moti, dokler kadi; motiti ga začne, ko neha. Zame je bil smrad zadnja stvar, bolj mi je šlo na živce, da sem s cigareti ogromno zapravil in se je moje zdravje (počutje) opazno slabšalo. Poskusil sem z nikotinskimi obliži - neuspešno. Obliž ti da nikotin, ne da pa ti občutka kajenja. Začel sem razmišljati, da pa kajenje ni zgolj nikotin, s čimer ga večina povezuje."
Nikotin povzroča raka!
"Absolutna laž! Nekomu, ki že ima raka, resda lahko pomaga pri rasti rakavih celic. Pomaga pa tudi pri sproščanju, boljši koncentraciji ... Nikotin najdemo tudi v papriki in lubenici. Nikotin ne škoduje človeku kot tak, ampak v povezavi s tobakom, s kajenjem cigaret."
Premalo je raziskav e-cigarete!
"Neupravičen očitek, ki se pojavlja vedno znova. Preveril sem, kako je s tem. Našel sem več kot 2500 raziskav o elektronski cigareti, kar niti ni ne vem kako visoka številka, ki pa se dotika samo četrtine ljudi, tistih 25 odstotkov, ki kadijo. Pa sem poiskal še nekaj, kar se tiče vseh nas, taki so denimo gensko spremenjeni organizmi (GMO) - našel sem samo 1300 raziskav na temo. Pa sem pokukal še o raziskavah vpliva brezžične tehnologije (Wi-Fi) - 300 sem jih našel! Torej je raziskav o vplivu e-cigarete kar dosti. Vejperji podpiramo raziskave, žal jih večina držav ne jemlje za relevantne. Kot da čakajo, da bi umrlo še več kadilcev. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je pohvalila Turčijo za podaljšanje prepovedi prodaje in proizvodnje elektronskih cigaret. WHO treplja Turčijo, ki je največji proizvajalec tobaka v Evropi, državo, v kateri redno kadi 39,5 odstotka moške populacije, starejše od 15 let, državo, v kateri 26,06 odstotka vseh smrti med moško populacijo pripisujejo kajenju, državo, v kateri so prihodki šestih največjih tobačnih podjetij leta 2016 znašali več kot 346 milijard dolarjev, državo, ki je leta 2016 proizvedla 159,91 milijarde cigaret. A si taka država, ki je prepovedala e-cigareto, res zasluži hvalo?!"
Vejpanje je enako škodljivo kot kajenje!
"Glede na kemično sestavo emisij, ki jih uporabnik inhalira, je to nemogoče, kar so dokazale številne raziskave. V zraku, ki ga vdihujemo, je več škodljivih snovi kot v pari e-cigarete. V bistvu nobena relevantna raziskava ni pokazala, da vejpanje vidno in očitno škoduje zdravju. Je pa dokazano, da elektronska cigareta poviša verjetnost kadilca, da bo uspešno prenehal kaditi konvencionalne tobačne cigarete."
Prva smrtna žrtve e-cigarete!
"Vest, ki je odmevala pri nas in po svetu. Tragično, vsekakor. Nihče pa ob tem ni povedal, koliko milijonov ljudi po svetu umre zaradi tobaka - samo v Sloveniji jih umre deset vsak dan. V naši poslovalnici stalno poudarjamo, naj se uporabniki ne odločajo za zastarele, mehanske naprave. Če poenostavimo, v tragičnem primeru Američana, ki mu je eksplodirala e-cigareta, je šlo za kratki stik v mehanski napravi brez odprtin za ventiliranje. Pritisk, ki je nastal po kratkem stiku v njegovi napravi, se ni mogel sprostiti in je e-cigareta eksplodirala. Kar je pri modernejših napravah skorajda nemogoče, saj gre za elektronske naprave, ki imajo zaščito, ki napravi ne dovoli nepravilnega praznjenja baterije. Litijske baterije niso nedolžne igračke, vedeti moramo, kako jih uporabljati." Tudi samsungi so zaradi litijske baterije že goreli. "Zato pa bolj zaupam moji e-cigareti kot telefonu."
Nehaš, pa ti krvavijo dlesni
Kako je vaša želja prenehati kaditi prerasla v posel? "Zelo enostavno. 'Pomagali' so mi tedanji trgovci. Želel sem imeti kakovosten produkt, ki ga lahko kupim v Sloveniji, ne pa naročanja v tujini. V tistem času trgovci niso znali ponuditi dovolj pomoči pri opuščanju kajenja, izbor naprav in sestavin je bil boren, prodajalci niso imeli dovolj informacij. Kadilci so navajeni, da stopijo do prve trafike in si kupijo škatlo svojih priljubljenih tobačnih palčk. Pri e-cigaretah je enako, navadiš se na določen okus. In ker mi tega niso mogli zagotoviti, sem začel razmišljati, kako izboljšati lastno izkušnjo in s tem pomagati drugim."
Brez tobaka, ne brez nikotina
Prvo trgovino ste v Mariboru odprli na mednarodni dan boja proti kajenju (31. januarja), pogovarjamo pa se pred svetovnim dnevom brez tobaka (31. maj): "Življenje brez tobaka je tudi naš slogan. Brez tobaka, ne brez nikotina."
A tudi pri elektronski cigareti zaostajamo za svetovnimi trendi? "Točno. Anglija je na drugem mestu po zmanjševanju uporabe tobačnih izdelkov, tudi zaradi večje prodaje e-cigaret. Dajmo tu razčistiti: e-cigareta ni tobačni izdelek, tudi naša zakonodaja ga opredeljuje kot povezan izdelek s tobačno industrijo. Angleži so najbolj odprti glede e-cigaret, vpeljali so tako imenovani harm reduction (zmanjševanje škode). Zavedajo se, da e-cigareta mogoče ni popolnoma neškodljiva, a po raziskavi, ki jo je izvedel Royal College of Physicians (britanska zdravniška zbornica), je e-cigareta vsaj za 95 odstotkov manj škodljiva od klasične tobačne cigarete. Pri taki številki so sprejeli e-cigareto kot pomoč proti škodi, ki jo povzroča tobak. Tudi o možnosti e-cigarete na recept se že pogovarjajo. Kajenje med mladimi v zadnjih letih upada tudi v ZDA, čeprav so elektronske cigarete tam prisotne že več kot deset let."
Ne kadim. Vejpam.
Bistvena razlika: para in dim
Kemikalij, ki jih v e-cigareti ni? "Ne, ni jih. Pri kajenju gre za nepopolno izgorevanje - kot bi prižgali taborni ogenj in vdihovali dim. Pri vejpanju ni nepopolnega izgorevanja, gre za inhaliranje pare, ki nastane pri uparjanju tekočine iz elektronske cigarete. Ker proces uparjanja poteka pri relativno nizkih temperaturah (začne se že pri 60 stopinj Celzija), ne nastaneta nepopolno izgorevanje in sproščanje škodljivih emisij ali pa se te sproščajo v zanemarljivih količinah. V obeh primerih gre za inhaliranje, vendar je inhaliranje pare iz elektronske cigarete bistveno manj škodljivo kot inhaliranje dima iz tobačne cigarete."
Če tobaka ni, katere so glavne sestavine tekočine e-cigarete? "Propilen glikol, ki se sicer uporablja tudi v inhalatorjih za astmatike; širi dihalne poti. Že v štiridesetih letih prejšnjega stoletja je bila narejena raziskava, da ta snov celo ščiti pred določenimi obolenji dihal. Druga glavna sestavina tekočine je rastlinski glicerin, ki je vseprisoten v prehrani in ni alergen. Propilen glikol in rastlinski glicerin predstavljata 90 odstotkov tekočine. Preostanek je namenjen aromi, ki daje okus in vonj, in nikotinu, če ga uporabnik potrebuje. Arome resda niso naravne, ampak kemične. Zakaj? Ker so čiste, so mi povedali v našem laboratoriju. Naravna aroma nikoli ne more biti tako prečiščena kot kemična; zmeraj so možni ostanki, nezaželene primesi." Ampak kemična aroma se sliši nekoliko odbijajoče? "A res? Kaj pa je H20? Kemija. Voda. Vse, kar nas obdaja, je neka kemikalija."
Kako se lahko z e-cigareto odvadiš kajenja? "V začetku svetujemo nikotinsko tekočino - že zaradi občutka kajenja. E-cigareta ti ohrani navado, obenem vsebuje nikotin, ki ga fizično potrebuješ; tu je še tisti poseben občutek v vratu po vdihu, ki ga kadilci presneto dobro poznajo. Po nekaterih zadnjih raziskavah, tudi ta je objavljena na našem blogu, je e-cigareta za 95 odstotkov manj škodljiva od tobačne cigarete."
Vzeti si svojih pet minut
A zdaj, ko ste zaprisežen vejper, potrebujete manj nikotina kot nekoč? "Precej časa sem posvetil razumevanju kajenja kot rituala. Nikotin povzroča fizično odvisnost tri do štiri dni, potem izgine iz telesa. Odvisnost od cigarete se ne skriva v nikotinu, temveč v vsem drugem, kar spada zraven: videti dim, ki prihaja iz ust, začutiti dim v vratu, si vzeti svojih pet minut. Cigareto jemljemo kot nagrado; dovolj sem delal, zdaj si zaslužim nagrado, oddih in si seveda enega prižgem. Cigareto smo si določili za nagrado. Lahko bi si za nagrado privoščili kozarec antifriza, ki dokazano škodi, seveda pa tega ne naredimo. 'Pustite me pri miru, teh pet minut je samo mojih!' kriči kadilec. To je bistvo odvisnosti. Dosti potujem z letali, a nimam več problemov z nekajurnimi leti; prej pa sem ves čas med poletom mislil nanjo, na cigareto. Ko grem zdaj mimo kadilnice v letališki stavbi, me zmrazi."
Kako se spremenijo navade vejperja? "Nikoli ne skadiš do konca kot v primeru cigarete - torej manj inhaliraš, nisi več obseden s številom pokajenih cigaret, ki ti omejujejo dan. Dolgoročno se bo morda zgodilo, da e-naprave ne boste več potrebovali. Ves čas, ko pomagamo ljudem, ki kadijo, se učim, preučujem raziskave, jih predstavljam javnosti. Učim se tudi na svojem primeru, na svojih napakah. Pride k nam kupec, ki po nekaj tednih spet prižge tobačno cigareto in se skupaj vprašamo, zakaj je to storil, in skušamo najti ustrezno rešitev."
Dedek je nehal pri osemdesetih
Da ni nevarnosti pasivnega kajenja, je zagotovo ena boljših lastnosti e-cigarete. "V ZDA so delali podrobne meritve - vse, kar so izmerili v sobi, v katero so nagnetli vejparje, je bil formaldehid, ki pa nastaja tudi pri običajnem dihanju. Dovoljena meja formaldehida ni bila presežena, bila je nekoliko povišana, kot se dogaja v prostorih, kjer se zadržuje več ljudi - v čakalnici pri zdravniku, v trgovini, na avtobusu. Pasivnega kajenja pri e-cigareti ni."
Zakaj bi vam verjeli vse, kar pripovedujete, navsezadnje ste trgovec, ki služi z e-cigaretami? "Marsikdaj je kdo, ki se zapiči v določeno problematiko, sumljiv. Češ, le kaj ima za bregom?! Mi smo nastali iz želje pomagati ljudem, da prenehajo kaditi. Vse naše stranke dobijo podatek o vseh učinkih nikotina in izvedo, zakaj je elektronska cigareta manj škodljiva od klasične. Prijeten je bil občutek, ko je odrasla ženska k nam pripeljala 80-letnega očeta, ki je vse življenje kadil - in je ta preklopil na e-napravo. Ponosen sem, da dedek zdaj ne kadi. Zakaj tem ljudem ne bi pomagali?! V mojem času nisi bil frajer, če nisi kadil. Današnja mladina raje prisluhne razlagi, da so določene razvade škodljive za zdravje in tudi za denarnico, da kajenje ni več 'in' kot nekoč. Boljše je vlagati energijo v izobraževanje mladih kot v črnjenje e-cigarete."
Kdaj bomo vejpali v gostinskih lokalih? "Upam, da kmalu. Po sedanjem zakonu je sicer v zaprtih prostorih prepovedano vejpanje, čeprav ne povzroča pasivnega kajenja. Če hočemo v Sloveniji zmanjšati število kadilcev, bi država morala dovoliti uporabo e-cigarete v lokalih. Učinek bi bil viden takoj, zlasti pozimi."