Zazdelo se jim je, da je morski pes napadel tuno, fotografije, ki to prikazujejo, pa niso dovolj jasne, da bi lahko to tudi z gotovostjo potrdile, poroča hrvaški časnik Jutarnji list.
Neven Iveša s puljske fakultete naravnih znanostih je za Regional Express ocenil, da je riba, ki na fotografiji skoči iz morja, najverjetneje atlantski modroplavuti tun.
"Vidi se ena plavut, ki bi lahko bila od morskega psa orjaka (Cetorhinus maximus), ki je bil nedavno opažen pri Savudriji. Ta morski pes jé plankton in zagotovo ni napadel tuna, je pa mogoče, da sta se skupaj prehranjevala na tem kraju," je pojasnil Iveša.
Po njegovih besedah je trenutno v morju veliko majhnih modrih rib, ki jih jedo tuni, morski pes pa je bil le v bližini in je lovil plankton. Obstaja pa še možnost, da je tuna napadel nek drug morski pes, morda sinji morski pes ali atlantski mako. Vendar Iveša meni, da to ni verjetno.
"Tune je zdaj mogoče videti povsod, ker se intenzivno hranijo, da si naberejo dovolj zalog za obdobje drstenja, ki se bo kmalu začelo. Takrat bodo vse modroplavute tune zapustile Jadran in se odpravile proti zahodnemu Sredozemlju na brstenje, potem pa se bodo vrnile. To nikakor ni redek primer, da se več vrst skupaj hrani ne nekem območju," je zaključil Iveša.
Že marca je morski pes orjak obiskal Tržaški zaliv. Italijanski raziskovalci so takrat poročali, da je bil dolg osem metrov. Njegova velikost niti ne čudi, saj gre za drugo največjo ribo na svetu. Za ljudi ni nevarna, je pa človek nevaren za to vrsto rib, saj gre za ogroženo vrsto.
Strokovnjaki pravijo, da skoraj vsako leto na severu Jadrana opazijo vsaj en primerek morskega psa orjaka.