Eno najlepših italijanskih mest boste našli na jugu škornja v Kalabriji. Tropea je priljubljena destinacija Italijanov zaradi kombinacije morja, sonca, umetnosti, kulture, gastronomije in gostoljubja, pred tremi leti pa je bila tudi uradno razglašena za najlepše malo mesto v Italiji.
Biser Tirenskega morja se nahaja na rtu, med zalivoma Gioia in Santa Eufemia. Prepoznavni simbol mesta je velika skala, na kateri stoji svetišče Santa Maria dell'Isola, a med dragocenimi arhitekturnimi in kulturnimi lepotami boste našli tudi plemiške palače iz 18. in 19. stoletja, zaradi katerih se je Tropee prijel tudi vzdevek "male kalabrijske Atene".
Samostan obiskujejo tudi številni romarji, da bi si ogledali bizantinsko podobo Marije iz 12. stoletja, ki se je po legendi prikazala škofu v Kalabriji in ga posvarila pred potresom. Škof je sporočilo posredoval prebivalcem, ki so nato zapustili mesto, da bi se izognili katastrofi, ki se je dejansko zgodila. Do samostana in nepozabnega razgleda vodijo stopnice, vklesane v skalo pred več sto leti.
Ko pridete na vrh, lahko uživate v pogledu na vrt za cerkvijo, videli boste tudi bližnjo plažo in samo mesto. Če imate srečo, lahko ob jasnem dnevu od zgoraj vidite celo aktivni vulkan Stromboli, piše hrvaški portal PunKufer.
Poleg arhitekture je Tropea znana tudi po rdeči čebuli, ki naj bi jo bili pred 4000 leti prinesli Feničani. Že Plinij starejši je hvalil zdravilne lastnosti tropejske čebule kot naravnega zdravila za različne bolezni. Cipolla rossa di Tropea Calabria je zaščitena tudi z označbo geografskega porekla. Lahkotno in sladko rdečo čebulo uživamo svežo, v solati, vloženo ali pripravljeno na nešteto načinov. Nekoč je bila osnova vsakega sofrita, aromatične mešanice čebule, korenja in zelene.
Uporabljali so jo tudi za zdravljenje prehladov, kašlja in vnetega grla: glavico so prerezali na pol in pustili na nočni omarici, blizu postelje. Čebulo so uporabljali tudi za lajšanje oteklin in srbenje ob pikih žuželk, uživali pa so jo tudi za boljšo odpornost, še piše PunKufer.
Rdeča čebula je postala neločljivi simbol mesta, kuharski mojstri pa njeni ambasadorji. Kuharji jo dodajajo povsod, kjer lahko, tudi v sladoled, ki je prava atrakcija. Okus in vonj nista nežna, zelo opazna je močna aroma sladke rdeče čebule.
Če vas pot zanese v Tropeo, lahko poskusite čebulni sladoled v Gelaterii Tonino, ne zamudite pa tudi bolj nežnih okusov, kot je pistacija. V Kalabriji boste to čebulo najpogosteje našli na krožnikih za predjed, posuto z origanom, skupaj s kruhom, sirom, olivami in 'ndujo - klobaso, ki se zaradi svoje mehke teksture lepo maže.