Zgodovinsko pristaniško mesto Klaipeda je tretje največje v Litvi – in po mnenju mnogih zanimivo mesto, vredno raziskovanja. Klaipeda se nahaja tam, kjer se Baltsko morje sreča z reko Danė, na vhodu v Kursko ožino, peščeni pojav, ki ločuje Kurski zaliv od Baltskega morja. Ta ozek polotok je zaščiten s strani Unesca in obiskovalci ga pogosto pridejo raziskovat v okviru ogledov tamkajšnjega nacionalnega parka.
Mirno pristaniško mesto na baltski obali je imelo številne vladarje od svojih začetkov v 13. stoletju. Klaipedi so vladali Tevtonski vitezi, Prusi, Nemci in sovjetska Rdeča armada.
Pristanišče s severa, ki ga ni ohromil led, je bilo eno vodilnih v vzhodnem Baltiku in pomemben pomorski kraj z velikimi ladjedelnicami in ribiškimi pristanišči. Sčasoma so tovorne in vojaške ladje zamenjale križarke, s katerih lahko turisti uživajo na bližnjih belih peščenih plažah, v muzejih, zgodovinskih znamenitostih in tradicionalnih pivovarnah.
Lani je bila Klaipeda s strani Bookinga razglašena za eno najbolj prijaznih mest na svetu, sodeč po številu pozitivnih ocen o prijaznosti gostiteljev v namestitvah, piše hrvaški portal PunKufer.
Če se boste odločili videti to baltsko lepoto v živo, vas bo v starem mestnem jedru presenetil Črni duh. Bronasta skulptura, ki spominja na prikazen ali nazgula iz Gospodarja prstanov, že od leta 2010 straši otroke.
Figura s kapuco brez obraza, ki drži lučko v grčasti roki in pleza iz vode, je kip umetnikov Svajunasa Jurkusa in Sergejusa Plotnikovasa. Zgodba o srhljivem liku sega v 16. stoletje, ko je Hans von Heidi, eden od stražarjev na klaipedskem gradu, redno obiskoval pristanišče.
Duh s kapuco naj bi se pojavil od nikoder in ga vprašal, kako je z mestnimi zalogami žita in lesa. Von Heidi je odgovoril, da ima mesto dovolj zalog, a je duh opozoril, da bo zalog premalo – in izginil brez sledi. Hans von Heidi je vestno obvestil svoje nadrejene o srhljivem srečanju, mesto pa naj bi nato začelo povečevati proizvodnjo in skladiščiti zaloge lesa in žita.
Sledila so leta lakote in pomanjkanja, po legendi pa so prebivalci Klaipede preživeli le zaradi opozorila duha, še piše PunKufer.
Ljubiteljem piva v Klaipedi ne bo dolgčas, eden od krajev, ki ga je vredno obiskati, je pivovarna Švyturys, ustanovljena leta 1784, je druga najstarejša pivovarna v Litvi. Tukaj se lahko naučite vse o varjenju piva na eni od tur ob petkih in sobotah ter ga tudi degustirate, najbolje ob kosilu.
Švyturys sestavljajo pivovarna, muzej in pub, proizvajajo več kot 200 vrst piva, ki ga izvažajo v več kot 20 držav po svetu. Notranjost lokala, kjer lahko naročite burgerje, rebrca in druge jedi, je navdihnjena z New Yorkom. Natakarji vam bodo z veseljem svetovali, katero pivo se poda h kateri jedi.