Mariborski redarji so v torek začeli poostren nadzor nad vodenjem psov na povodcu ter nad nevestnimi lastniki, ki za svojimi psi ne pobirajo iztrebkov. Prvi dan nadzora so po sicer neuradnih podatkih dvema lastnikoma psov, ki teh nista imela na povodcu, izrekli le opozorilo, še manj dela pa so imeli v četrtek, ko so dopoldne nadzor izvajali na nabrežju Drave, med Studenško brvjo in Koblarjevim zalivom, ko se je redarjema Martinu Kustecu in Stanislavu Gassenburgerju na terenu pridružila tudi Večerova ekipa.
Točke nadzora do konca maja
Mariborski redarji bodo poostreno nadzirali vodenje psov vse do konca maja. Nadzor bo potekal na naslednjih lokacijah:
• 18. maja od 8. do 10. ure na območju Magdalenskega parka in od 18. do 20. ure na območju Športnega parka Tabor,
• 19. maja od 13. do 14. ure na območju Športnega parka Tabor in od 15. do 17. ure na območju Mariborskega otoka,
• 23. maja od 16. do 20. ure bo skupna akcija s Policijsko postajo Lenart na območju Športnorekreacijskega centra Polena,
• 24. maja od 16. do 20. ure na sprehajalni pot od Studenške brvi pri Strmi ulici do Koblarjevega zaliva in na območju Mariborskega otoka.
Samo v Mariboru več kot 10 tisoč psov
Da to ni minoren problem, izpričuje dejstvo, da je po podatkih Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) samo v Mariboru registriranih 10.667 psov, v Sloveniji pa skupno kar 231.008. Največ je mešancev, sledijo nemški ovčarji in njim podobni psi, zato ne preseneča podatek, da prav ti prednjačijo tudi med psi, ki imajo status nevarnega psa. Tak status ima v Sloveniji po podatkih UVHVVR 2201 pes, največ je mešancev (1082), sledijo nemški ovčarji (263), ameriški staffordshirski terierji (63), zlati prinašalci (47) in rotvajlerji (40).
Ali boste zaradi spuščenega psa, denimo kje na Pohorju ali pod njim, kaznovani ali ne, je arbitrarna odločitev policista
Nadzor izvaja tudi policija
Poleg redarjev spoštovanje zakona o varstvu živali nadzira tudi policija, ta je v letu 2015 na območju PU Maribor izrekla globo oziroma opozorilo 323 kršiteljem, leto kasneje 276-im in lani 351-im. Prav zaradi visokih kazni se je nedavno na enem od družbenih omrežij razvila zelo živahna razprava.
Kjer ni pričakovati ljudi, so psi lahko brez povodca
Zakon o zaščiti živali določa, da mora skrbnik na javnem mestu psa imeti na povodcu. Kaj je javni kraj, opredeljuje zakon o javnem redu in miru, in pomeni vsak prostor, ki je brezpogojno ali pod določenimi pogoji dostopen vsakomur. A zakon o zaščiti živali določa tudi, da so iz tega izvzete površine, na katerih ni večjega števila ljudi oziroma ga ni pričakovati. Z drugimi besedami, na določenih krajih torej ni nujno, da so psi pripeti na povodec.
200
evrov znaša globa, če lastnik psa na javnem mestu nima na povodcu.
62,59
evra je globa, če lastnik psa pripelje na otroško igrišče v mestni občini Maribor (ne velja za službene pse in pse, ki pomagajo invalidnim osebam).
62,59
evra znaša globa za lastnika, ki za psom ne počisti iztrebkov v mestni občini Maribor.
80
evrov je globa za lastnika, ki za psom ne pobere iztrebkov na območju občine Lenart.