Ko se ti enkrat posreči prodreti na vendarle zahtevnejše zahodnoevropske trge, je pot nedvomno prava. Sicer pa drži – romunska hiša je vse uspešnejša tudi na slovenskem avtomobilskem prostoru.
Tokratna prenova dveh pomembnih avtomobilov – sandera in sandera stepway, ki je navzven videti bolj terensko-športno – ni posegla v dimenzije teh dveh izvedenk, ampak gre bolj za nekakšne evolutivne spremembe. Obe izvedenki sta postavljeni na konstrukcijsko osnovno CMF, kar ob vsem drugem omogoča boljšo zaščito tudi s šestimi serijsko vgrajenimi varnostnimi zračnimi blazinami. Pri sanderu je vetrobransko steklo bolj položno, streha je nekaj nižja, hkrati je ostal odmik trebuha avtomobila od tal enak, so pa koloteki nekaj širši. Tako je avto videti nižji in bolj čvrst.
Sandero stepway se ob sandera loči po kar številnih dodatkih. Nekatere karoserijska poteze in dodatki dokazujejo spogledovanje s tistim, kar v tem pogledu ponujajo športni terenci – pri Dacii je to sicer zelo uspešni duster – kar pomeni, da je odmik od tal večji kot pri sanderu, da so opazne plastične obrobe blatnikov pa plastična difuzorja spredaj in zadaj. Gotovo je dobrodošla novost ta, da se strešna nosilca pri stepwayu spremenita v strešni prtljažnik, pri čemer je to sestavni del serijske opreme. Tudi sedaj prednje in zadnje luči poskrbijo za nočno in siceršnjo prepoznavnost s svetlobnim odtisom v obliki črke Y pri sanderu in tudi stepwayu.
Bolj opazna je sprememba notranjosti oziroma armature pri obeh izvedenkah. Novi so materiali, izboljšana je ergonomija, drugačen in z več možnostmi nastavitve je tudi voznikov sedež. Media control je sistem, ki omogoča upravljanje radijskega sprejemnika, telefona in navigacije neposredno na pametnem telefonu, ki je nameščen na poseben nosilec na vrhu armature. Digitalizacija še ni dobila absolutne domovinske pravice v sanderu in sanderu stepway, kar je po svoje razumljivo, saj pretežno računa na v tem pogledu manj zahtevne kupce. Pri motorjih ni revolucije: zgolj bencinsko gnani agregati pa kombinacija motorja, ki gre na utekočinjen naftni plin in bencin (ECO-G), na voljo bo tudi brezstopenjski menjalnik CVT. Kot kaže, bosta obe izvedenki sandera pri nas na voljo januarja prihodnje leto, ko bodo seveda znane tudi cene.
Lansko leto rekordno
Dacia je bila ustanovljena 1968, sedaj je sestavni del skupine Renault, lani pa je izdelala rekordnih 737 tisoč avtomobilov.