Pretekla sta 110 kilometrov po zares pravljični pokrajini

Kapadokija, očarljiva in izjemno nenavadna pokrajina v Turčiji, privablja poleg turistov tudi ljubitelje vedno bolj priljubljenega ultra traila; letos so tekli na 30, 60 in celo 110 kilometrov. Tudi Slovenka in Slovenec
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Kapadokija je dežela izjemnih naravnih čudes v osrednji Turčiji, značilnih pravljičnih naravnih tvorb, pravijo jim dimniki, ter edinstvena zgodovinska in kulturna dediščina. Starodavni vulkanski izbruh gore Erciyes (3916 metrov), ki se dviga nad mestom Kayseri v centralni Anatoliji, je s pepelom prekril zelo veliko območje, približno 2500 kvadratnih kilometrov, vulkanski izmečki so se strdili v dobrih deset metrov debelo plast. Skozi eone so veter, voda in erozija na tej veliki planoti v osrčju Turčije oblikovali neverjetne, pravljične elemente različnih oblik, od tulcev, gob, stebrov do tako imenovanih dimnikov, in različnih velikosti. Nekateri izmed njih segajo tudi več deset metrov v nebo.

Lepote s ptičje perspektive

Čim manj asfalta in precejšnji vzponi

Ta izjemno lep nacionalni park pa ne privablja le turistov, temveč v zadnjih letih tudi tekače. Že četrto leto zapored je Koray Bozunogullari, tudi sam tekač, z ekipo odličnih sodelavcev organiziral trail festival, in sicer 22. in 23. oktobra letos. V okviru tekme Salomon Cappadocia Ultra Trail so bile tekmovalcem na voljo tri različne proge: 30, 60 in 110 kilometrov. Mednarodna organizacija za trail teke (ITRA – International Trail Running Association, www.itra.com) opredeljuje trail kot tek, ki je namenjen tekačem in pohodnikom ter poteka v naravnem okolju, na primer v gorah, puščavah, gozdovih, pri čemer je pomembno, da je na progi zelo majhen delež tlakovanih ali asfaltiranih poti, ne sme presegati petine celotne proge. Ker so te tekme v naravnem okolju, so tudi višinske razlike precejšnje. Pravzaprav je tako, da se z dolžino proge viša tudi višinska razlika. Običajno tekme potekajo po makadamu, gozdnih in planinskih poteh ter so ustrezno označene.

Kar 1000 tekmovalcev

Letošnje tekme Salomon Cappadocia Ultra Trail se je udeležilo več kot 1000 tekmovalcev, največ prijavljenih je bilo na najkrajšo razdaljo, 30 kilometrov z 940 metri vzpona (539 tekmovalcev). Na najdaljšo razdaljo, 110 kilometrov s 3340 metri vzpona, se je podalo 290 tekačev in tekačic iz 51 držav, med njimi tudi dva iz Slovenije, Maksimiljan Selinšek, član AD Štajerska, med moškimi in Aleksandra Pisnik med ženskami. Na start v mestu Ürgüp so tekači prihajali še v mraku in tudi ob precej nizkih temperaturah. Start tekme na 60 in 110 kilometrov je bil skupen, zjutraj ob 7. uri, ko se je že začelo daniti. Pravzaprav je bil jutranji mraz hitro pozabljen, saj je proga iz centra mesta speljana po klancu navzgor do prve planote, kjer pa je tekače razveselil čudovit sončni vzhod in pogled na številne balone, ki so s turisti opazovali pokrajino in dogajanje iz zraka.

Pripeljejo ti vrečo z oblačili in priboljški

Proga je v nadaljevanju potekala skozi osrednje mesto nacionalnega parka, Göreme, in vasici Cavusin in Akdag ter nazaj do Ürgüpa, kjer so tekači na 60-kilometrski razdalji tekli v cilj, tekači na daljši progi pa so si tukaj privoščili malo daljši postanek, mogoče je bilo tudi počivati, na voljo so bile masaže in topli obroki hrane.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta