Postopek za izbiro izvajalca gradnje ptujske urgence zaradi zahtevka za revizijo, ki ga je idrijsko podjetje Kolektor Koling vložilo zaradi nejasnosti, neusklajenosti in notranje nepopolnosti razpisne dokumentacije, je bil konec preteklega meseca začasno ustavljen. Ptujska bolnišnica je nato revizijskemu zahtevku ugodila in v soglasju z ministrstvom za zdravje razpis razveljavila. Nanj naj bi se sicer neuradno prijavilo le eno podjetje, Cestno podjetje Ptuj s podizvajalci.
Potrebna nova cenitev projekta
Kot je po četrtkovi seji sveta zavoda ptujske bolnišnice pojasnil Drago Štrafela, strokovni svetovalec pri vodenju projekta iz podjetja Štraf, tehnični popisi, ki so bili objavljeni v razpisni dokumentaciji, niso v skladu s projektno dokumentacijo, ki so jo oddali projektanti. O nenavadnih spremembah projekta govori med drugim podatek, da naj bi se načrtovani gabariti objekta povečali za 20 odstotkov, spremenili naj bi se tudi fasada in izolacija. Vrednost celotnega projekta pa je posledično s predvidenih 3,4 milijona evrov narasla na 7 milijonov. Štrafela: "Zato je treba popise popraviti in pripraviti nov razpis. Treba pa je pripraviti tudi novo cenitev projekta, saj ocena 3,4 milijona evrov izhaja iz leta 2015." Bojan Pahor, predsednik sveta zavoda ptujske bolnišnice: "Vemo, da se je v tem času cena gradbenih storitev dvignila za 20 odstotkov ali več. Če to dodamo prejšnji številki in naredimo čistopis dobave opreme, bomo verjetno prišli na neko vrednost okoli 5 milijonov evrov."
Natančnejše številke naj bi bile sicer znane po popravku popisov, s katerim pričnejo v naslednjem tednu. "Najprej se bo morala bolnišnica odločiti, koliko neupravičenih del, torej del, ki ne sodijo v urgentni center velikosti C3, bo izvedla v tej fazi," je še dodal Štrafela.
Sedem milijonov evrov naj bi bila vrednost projekta zaradi naknadnih sprememb projekta
Odgovornost na ptujski bolnišnici
Projekt izgradnje urgentnega centra sicer po mnenju direktorice bolnišnice Anice Užmah ni ogrožen in z njim nadaljujejo. Kdo natančno je odgovoren za tako pripravljen razpis, za zdaj ostaja neznanka. Po besedah Užmahove je, kot kaže za zdaj, vsa odgovornost na ptujski bolnišnici. Podrobneje pa naj bi stvari s projektanti razčiščevali na sestanku, ki je predviden v ponedeljek. Da je ugotavljanje krivde eden od prvih korakov, se strinja tudi Pahor. "Zagotovo moramo narediti revizijo in ugotoviti, zakaj je nastal razkorak med ponudbeno vrednostjo in predvideno višino investicije. Narediti je treba čistopis projektne dokumentacije, ki je očitno drugačna, kot je bilo v osnovi predvideno, postaviti nov terminski plan in verjetno zagotoviti še tudi nekaj denarja. Koliko, bosta pokazala analiza in poročilo, ki ga bodo pripravili strokovnjaki," še pravi Pahor in računa, da bodo z argumenti prepričali ministrstvo za zdravje, da so novi projekti in nova ocena realni, in pridobili njihovo podporo. O tem, kje dobiti manjkajoči denar, naj bi se med drugim vodstvo bolnišnice pogovarjalo na sestanku s pristojnimi na ministrstvu za zdravje, takoj ko se ti vrnejo z dopusta.
Že prihodnji teden naj bi se na mestu, kjer bo stala urgenca, začela arheološka izkopavanja, saj je bolnišnica uspešno izvedla razpis in izbrala izvajalca arheoloških storitev. Po Pahorjevih besedah pa računajo, da bodo v času, ko potekajo pripravljalna dela, prišli tudi do zanesljivih rešitev za urgenco. O tem, kdaj je pričakovati nov razpis, je za zdaj še prezgodaj govoriti.