Jabolka najdemo v vsaki kuhinji, med peko ali kuho sproščajo sladke vonjave. Čeravno so jabolčne dobrote dobrodošle vse leto, v dneh, ko jih narava radodarno ponuja na vsakem koraku, še posebno teknejo - za malico v službi, za posladek po kosilu, prigrizek na poti, za pogostitev, ko na naša vrata potrkajo sosedje, znanci, prijatelji.
Eno na dan odžene zdravnika stran
Jesenska jabolka niso samo sočna in odličnega okusa - iz njih so že naše babice pripravljale najboljše sladice na svetu, med katerimi imata zagotovo prav posebno mesto jabolčni zavitek in pita -, ampak je že vsem dobro znano, kako je z zdravjem in jabolki. Eno na dan odžene zdravnika stran, pravi stara modrost. O tem, da so jabolka zelo zdrava in bogata s hranili, ni dvoma. Strokovnjaki, ki se ukvarjajo z zdravo prehrano, sicer menijo, da je to sadje najbolje uživati presno, saj tako od njega dobimo največ. Največ hranilnih snovi vnesemo v telo, če zaužijemo celoten sadež, z lupino vred, sploh če posegamo po ekološko pridelanem sadju. Prav v lupini se namreč skriva največ vlaknin in antioksidantov. A tudi če sadje zaužijemo predelano v pecivih, bomo še vedno vnesli veliko hranilnih snovi, čeprav ni natančnih podatkov o tem, koliko hranil se s toplotno obdelavo izgubi. Toda dobra sladica iz jabolk nas ne samo nasiti, temveč nam tudi dvigne razpoloženje in tako poskrbi za boljše duševno zdravje.
Kljub relativno visokim vrednostim sladkorja imajo jabolka tudi številne koristne snovi, zaradi katerih spadajo med zdravo prehrano. Med drugim vsebujejo veliko vlaknin, vode, vitaminov A, C, E, K, B1, B2, B6, B7, antioksidantov in drugih esencialnih mikrohranil, kot so mangan, baker in kalij. Srednje veliko jabolko, s premerom približno osem centimetrov in ki tehta 180 gramov, ima približno 95 kalorij. Z njim zaužijemo okoli 25 gramov ogljikovih hidratov in približno štiri grame vlaknin. Sicer pa se jabolka, ki jih jemo danes, po okusu precej razlikujejo od tistih, ki so jih uživali nekoč. Skozi zgodovino smo jih kultivirali tako, da danes vsebujejo precej več sladkorja. Če imate v domačem sadovnjaku stare sorte jabolk, ste najbrž opazili, da so te po navadi bolj kislega okusa.
Pomembno je, da so domača
Ker je ravno sezona jabolk, smo za vas izbrali nekaj idej za pripravo enostavnih jabolčnih sladic, ki se hitro pripravijo in še hitreje pospravijo. Pri tem nam je bila v pomoč dobra poznavalka domače kuhinje in tradicionalnih sladkih dobrot Štefka Kop iz Lovrenca na Pohorju. Gospa Kop ima na družbenih omrežjih in spletni strani, znani tudi kot Štefkina kuhinja, kar nekaj nasvetov in receptov, kako pripraviti najboljše jesenske sladice, katerih glavna sestavina so jabolka. Pomembno je, da so jabolka domača, sočna.
Jabolčne rezine
Sestavine: Biskvit: 3 jajca, 3 jedilne žlice sladkorja, 3 jedilne žlice gladke moke T500, 1 pecilni prašek, 1 vanilijev sladkor, 1 jedilna žlica čokolade v prahu ali kakava.
Nadev: 400 ml mleka, 6 velikih jabolk, 2 jedilni žlici sladkorja, 2 čajni žlički cimeta,1 jedilna žlica sladkorja, 1 vanilijev puding.
Okrasitev: 500 ml stepene sladke smetane, 2 kremfixa.
Priprava: Jajca in obe vrsti sladkorja penasto zmešamo ter dodamo moko s pecilnim praškom in čokolado v prahu. Zamešamo v gladko zmes. Zmes prelijemo v pekač, ki smo ga premazali z maslom. Pečemo na 200 stopinjah približno 15 minut. Pečen biskvit ohladimo v pekaču. Jabolka naribamo in prekuhamo brez dodane tekočine, ker jabolka oddajo sok. Kuhamo in mešamo jih približno 15 minut, dodamo dve veliki žlici sladkorja in dve čajni žlički cimeta. Lahko tudi več, če vam je okus cimeta všeč. Jabolka s sladkorjem in cimetom kuhamo še pet minut. Skuhamo puding ter ga še vročega primešamo k naribanim jabolkom. Še toplo zmes prelijemo čez biskvit in damo v hladilnik za dve uri. Nato čez jabolčni nadev premažemo stepeno sladko smetano ter posujemo s cimetom ali čokolado v prahu. Razrežemo ohlajeno.
Recept: www.stefkinedobrote.si
Pred pripravo jabolčnega zavitka pa še en nasvet: umetnost dobrega jabolčnega zavitka je predvsem v tankem hrustljavem vlečenem testu. Njegovo pripravo bomo z malo volje, optimizma, potrpežljivosti in časa prav gotovo ukrotili in usvojili. Po starem dunajskem receptu za jabolčni zavitek naj bi bilo testo tako tanko, da je skozenj mogoče brati ljubezensko pismo. Mnogim pa je veliko bolj všeč, če je testo nekoliko debelejše in tudi bolj hrustljavo zapečeno.
Makove rezine z jabolki
Sestavine: Testo: 300 g gladke moke T500, 200 ml mleka, 200 g sladkorja, 100 ml olja, 100 g mletega maka, 6 jajc, 4 večja naribana jabolka, 2 vanilijeva sladkorja, 1 pecilni prašek.
Preliv: 200 g jedilne čokolade ali kuverture, 100 g masla.
Ostalo: stopljeno maslo za premaz pekača, drobtine in kokosovi kosmiči za posip.
Priprava: Jajca, sladkor in vanilijev sladkor penasto zmešamo. Dodamo olje, mleko in mak ter še enkrat zmešamo. Dodamo moko in pecilni prašek ter vse skupaj zamešamo v gladko zmes. Naribamo jabolka in jih z lopatko primešamo k zmesi. Nato jo prelijemo v pomaščen pekač. Pečemo v ogreti pečici na 180 stopinjah Celzija približno 40 minut. Peko prilagodimo svoji pečici. V mikrovalovni pečici, ali nad paro stopimo jedilno čokolado in ji primešamo maslo. Mešamo tako dolgo, da dobimo gladek preliv svilnatega videza. Prelijemo ga na rezino, razmažemo, nato pa jo posujemo še s kokosovimi kosmiči. Sladico ohladimo v hladilniku in jo ohlajeno razrežemo na poljubne rezine.
Recept: www.stefkinedobrote.si
Jabolčni zavitek
Testo: 400 g gladke moke T500, 250 ml tople vode, 3 jedilne žlice olja, 1 ščep soli, 1 čajna žlička kisa.
Nadev: 8 velikih jabolk, 2 jedilni žlici mletih orehov ali mandljev, 2 jedilni žlici kokosovega ali rjavega sladkorja, cimet za posip.
Ostalo: stopljeno maslo za premaz, krušne drobtine za posip, peki papir ali stopljeno maslo za premaz pekača.
Priprava: Iz sestavin zgnetemo testo in ga pustimo počivati 30 minut. Testo ponovno pregnetemo in ga razdelimo na dve polovici. Operemo in olupimo jabolka. Prvo polovico testa razvaljamo na pomokani površini, lahko ga tudi razvlečemo, in nanj naribamo jabolka. Po jabolkih posujemo mandeljne, rjavi sladkor in cimet. Zavijemo. Enak postopek ponovimo z drugo polovico testa. Nato vse skupaj položimo v pomaščen pekač. Pred peko premažemo s stopljenim maslom. Pečemo na 220 stopinjah Celzija približno 45 minut, odvisno od modela pečice. Pečen zavitek ponovno premažemo s stopljenim maslom, ohladimo in po želji posujemo s sladkorjem v prahu.
Moder nasvet: Če nimamo časa, da bi sami pripravili testo, uporabimo kupljeno listnato testo v kocki.
Recept: www.stefkinedobrote.si
Domači jabolčni kompot
Sestavine za tri kozarce po 0,5 l: 2 kg jabolk, 1,50 l vode (po potrebi lahko tudi več), 6 jedilnih žlic kristalnega sladkorja, klinčki, celi cimet, tri rezine limone.
Priprava: Jabolka očistimo in narežemo na rezine ali kocke. Naložimo jih v
kozarce in dodamo nekaj zrnc klinčkov. Na vsak kozarec dodamo rezino limone in palčko celega cimeta. Nato v vsak kozarec dodamo še dve jedilni žlici kristalnega
sladkorja. Dolijemo vodo do vrha. Kozarce zadelamo s pokrovi in premešamo, da se sladkor razporedi po celi vsebini. V pekač nalijemo liter vode. Vanj postavimo kozarce in pasteriziramo na 150 stopinjah Celzija 40 minut. Po končani pasterizaciji lahko kozarce obrnemo na pokrov, pokrijemo z odejo in ohladimo čez noč. Še bolje je, da se kompot pusti kar v pečici in se tam čez noč ohladi. Kompot hranimo v temnem prostoru. Ko ga odpremo, ga hranimo v hladilniku.
Moder nasvet: Kompot serviramo k šmornu oziroma cesarskemu pražencu.
Recept: www.stefkinedobrote.si
Pita iz pasteriziranih jabolk
Testo: 500 g gladke moke T500, 2 jajci, 200 g zmehčanega masla, 150 g sladkorja, 1 pecilni prašek, 1 ščep soli.
Nadev: 2 kozarca po 720 ml pasteriziranih jabolk.
Ostalo: ostra moka T400 za delovno površino, sladkor v prahu za posip.
Priprava: Jajca in sladkor zmešamo. Dodamo zmehčano maslo in ponovno premešamo. Primešamo moko s pecilnim praškom in soljo. Z mešalnikom grobo zmešamo. Na delovni površini zgnetemo v gladko testo, razdelimo na dve polovici. Keramični pekač premažemo z zmehčanim maslom, nato po celem pekaču razdelimo polovico testa. Prepikamo z vilicami.
Nadev: Pripravimo dva kozarca po 720 ml pasteriziranih jabolk. Če pasteriziranih jabolk ni na razpolago, lahko uporabimo sveže naribana jabolka, ki jih pred tem podušimo. Pasterizirana jabolka enakomerno porazdelimo po testu. Čez jabolka naribamo drugo polovico testa. Pečemo v ogreti pečici na 180 stopinjah Celzija 40 minut. Peko prilagodimo pečici. Pito razrežemo, ko je ohlajena.
Recept: www.stefkinedobrote.si