Carlos, Američan, ki živi v Kolumbiji, je preko dopisovanja v aplikaciji za zmenke spoznal privlačno mlado žensko. "Ko sva se prvič srečala, sem imel določene dvome, potem pa sva se nekako odločila, da greva v moje stanovanje in skupaj gledava nogometno tekmo. Kolumbija je igrala proti Mehiki in odločila sva se, da bova drugi polčas gledala pri meni," se spominja oče samohranilec. V njegovem domu v Bogoti sta spila kozarec vina in se pogovarjala, kemija med njima v je bila na videz tako močna kot na spletu, poroča CNN.
"Potem se je tekma končala in popila sva še kozarec vina, spomnim se, da sem se počutil čudno, kot da bi se mi vrtelo. In to je zadnje, česar se spomnim," pravi nesrečnež.
Carlosu se je naslednje jutro tako vrtelo, da je odšel v bolnišnico. Zdravniki so ga obvestili, da je bil omamljen. Potreboval je nekaj dni, da si je opomogel. Ko se je Carlos, ki ima v resnici drugo ime, končno vrnil domov, je ugotovil, da mu manjka nekaj stvari – potni list in potni listi njegovih otrok. Ni edini, ki se mu je to zgodilo.
Čeprav romantično nasilje, večinoma usmerjeno proti ženskam, v Kolumbiji ni nič novega, je nedavni val nasilnih incidentov, v katerih so bili ljudje, ki iščejo ljubezen, napadeni, oropani in v nekaterih primerih celo ubiti, pritegnil pozornost ameriškega zunanjega ministrstva. Glede na opozorilo, ki ga je izdalo ameriško veleposlaništvo v Bogoti, se je novembra in decembra 2023 v mestu Medellin zgodilo najmanj osem sumljivih smrti državljanov ZDA.
"Kriminalci uporabljajo aplikacije za zmenke, da zvabijo žrtve, da se srečajo na javnih mestih, kot so hoteli, restavracije in bari, nato pa jih napadejo in oropajo. Kolumbijski zločinci so omamili, oropali in celo ubili številne državljane ZDA v Kolumbiji," je opozorilo ministrstvo v varnostnem biltenu, objavljenem 10. januarja.
Državljanom ZDA v Kolumbiji svetujejo, naj bodo previdni, naj bodo bolj pozorni na situacijo in uporabljajo stroge varnostne ukrepe. Večina spletnih aplikacij za zmenke ponuja tudi telefonske številke za pomoč pri takih dogodkih na zmenkih in deli podobne nasvete: vedno se sestajajte na javnih mestih, zlasti na začetku zveze, in če vas silijo iti nekam zasebno, končajte zmenek.
Ameriški uradniki sicer ne verjamejo, da je osem smrti povezanih, vendar pa več primerov kaže na možno uporabo drog, rope in prevelike odmerke, več pa jih vključuje uporabo aplikacij za zmenke, piše v opozorilu veleposlaništva.
Ameriški uradniki so v zadnjih 12 mesecih opazili tudi porast ropov, ki vključujejo spletne aplikacije za zmenke, še piše. Dejansko število žrtev bi lahko bilo še višje, saj je žrtve pogosto sram in nočejo nadaljevati sodnega procesa. Incidenti, ki povzročijo smrt tujih državljanov ali turistov v Kolumbiji, so razmeroma redki – v zadnjih dveh mesecih leta 2022 je v Kolumbiji umrl le en državljan ZDA, šlo je za utopitev v mestu Santa Marta na karibski obali.
Toda z rastjo potovanj in turizma po pandemiji v državi raste tudi nasilni kriminal. Samo v Medellinu so ropi tujcev v tretjem četrtletju lanskega leta povečali za 200 odstotkov v primerjavi z enakim obdobjem leta 2022. V več primerih ropa ali ugrabitve so kriminalci uporabili mamila in pomirjevala, da so žrtev naredili nemočno.
Med nočnim izletom v Bogoti ali Medellinu ni neobičajno slišati opozorila o Burundangi, kolumbijskem imenu za skopolamin, gre za močan alkaloid, ki ga je težko zaznati in ki lahko v koncentriranih oblikah pusti žrtev nezavestno do 24 ur, velike količine lahko povzročijo celo zastoj dihanja in smrt. Skopolamin se zakonito in v majhnih količinah uporablja kot zdravilo proti slabosti, vendar kriminalci že nekaj časa uporabljajo ta narkotik za kraje in rope.
Svetovalni svet za čezmorsko varnost ZDA (OSAC) je opozoril na skopolamin v kolumbijskih turističnih destinacijah že leta 2012 in navedel, da se vsako leto v Kolumbiji zgodi do 50.000 incidentov, povezanih z drogami. Junija 2023 je ameriško ministrstvo za zunanje zadeve objavilo, da so kazniva dejanja, povezana s skopolaminom, v Bogoti v porastu.
Carlos je za CNN povedal, da je bil omamljen s skopolaminom, in čeprav je bil zmenek v torek, je trpel glavobole, nihanje razpoloženja in izgubo spomina do naslednje nedelje. Upa, da bi lahko nadzor, ki ga je sprožilo opozorilo ameriškega veleposlaništva, spremenil situacijo. "Razumem, da se v Kolumbiji dogaja veliko kriminala, in domnevam, da se oblastem ti zločini ne zdijo posebej pomembni ali pa morda nimajo sredstev, da bi se s tem ukvarjali. Toda zdaj govorimo o osmih ljudeh, ubitih v zadnjih mesecih," pravi Carlos.
Ameriško veleposlaništvo je za CNN povedalo, da so kolumbijske oblasti kot odgovor na varnostno opozorilo aretirale in sodno preganjale posameznike, ki so pred kratkim omamili in oropali tujce v Medellinu in Bogoti.
Vendar se zdi, da je opozorilo povzročilo zmedo med lokalnimi oblastmi. Župan Medellina Federico Gutierrez je prejšnji teden povedal novinarjem, da bi rad videl, da bi se več obiskovalcev osredotočilo na to, kar je opisal kot "pozitivni turizem", namesto na uporabo aplikacij za zmenke.
"Želimo, da v Medellin pride več tujcev, ameriških državljanov, Evropejcev, kdorkoli, vendar želimo pozitiven turizem. Ljudje, ki želijo priti sem zaradi spolnega turizma in mamil, delajo napako," je dejal Gutierrez.
Eden prvih ukrepov, ki jih je Gutierrez sprejel po prevzemu položaja 1. januarja, je bila prepoved uživanja drog na javnih mestih. Podoben ukaz je bil izdan tudi v Cartageni, drugem turističnem središču na kolumbijski karibski obali, kjer se je po porastu turizma ob koncu pandemije povečalo število ulične prostitucije in incidentov, povezanih z mamili.
"Lani je v Medellin prišlo 482.000 tujcev, tako da ni ravno tako, da se vsi, ki pridejo, srečujejo s takšnimi težavami. Zagotavljam, da se tisti, ki se pridejo ukvarjat s pozitivnim turizmom, vidijo našo kulturo in obiskujejo naše muzeje, naše trge, in se ne izpostavljajo tveganju," je še dejal Gutierrez.
Ko se ozre nazaj, Carlos pravi, da se počuti relativno srečnega in da mu je odleglo, ko se je izkazalo, da je ženska delovala sama. Posnetek kamere iz bližnje trgovine je pokazal, kako sama zapušča stanovanje, s seboj nosi njegov prenosni računalnik in drugo elektroniko.
Stvari bi lahko bile veliko hujše: "Grozljivo je ležati tam omamljen, nezavesten, nezmožen se braniti. Lahko bi naredila, kar bi hotela."
Čeprav od takrat ni več uporabljal aplikacije za zmenke, Carlos slednjih ne krivi za svojo izkušnjo. Prepričan pa je, da morata oblast in družba skupaj zavzeti nov pristop pri odzivanju na primere, kot je njegov.
"Na žalost ljudje okoli mene menijo, da sem kriv sam, ker sem uporabljal aplikacijo za zmenke. Mislim, da se danes veliko ljudi spozna na ta način in s tem ni nič narobe. Nekateri ljudje so me napolnili z občutkom krivde, ker sem želel spoznati ženske," pravi.