Zanimive razstave in počitniško dogajanje za otroke so tisto, kar privabi domače in tuje obiskovalce tudi poleti, da obiščejo celjski Pokrajinski muzej in Muzej novejše zgodovine. V Stari grofiji Pokrajinskega muzeja Celje so poleti v sodelovanju s hrvaškim Dvorom Veliki Tabor odprli občasno razstavo Veronika Deseniška v slovensko-hrvaškem spominu.
Počitniške delavnice v muzejih
V obeh muzejih poskrbijo tudi za počitniško dogajanje. V avgustu bodo v Pokrajinskem muzeju delavnice za najmlajše. Dve, na temo Veronike Deseniške, bodo pripravili v drugi polovici avgusta. V njej se bodo udeleženci preizkusili v pisanju ljubezenske poezije pod vodstvom Kristiana Koželja. Prav tako avgusta bo tudi delavnica, v kateri bodo udeleženci skušali naslikati portret Veronike Deseniške; prva bo v sredo, 8. avgusta, naslednja pa 22. avgusta. V drugi delavnici si bodo ogledali razstavo Steklo na Celjskem od konca 18. stoletja do danes in nato poslikavali steklene izdelke.
Končno več obiska iz Ljubljane
Sicer pa so z obiskom zadovoljni v obeh muzejih. "V prvih šestih mesecih beležimo v našem muzeju enajst odstotkov več obiskovalcev v primerjavi z lani. Struktura obiskovalcev se s poletjem spremeni. V času od aprila do sredine junija prevladujejo šolske skupine, v času počitnic pa individualni obiskovalci in družine," pove Rada Hriberšek iz Pokrajinskega muzeja. "Še posebno smo veseli, ko pride k nam kakšen šolar, ki je bil med letom s šolo na obisku, in pove, da je sedaj pripeljal še družino. Zadnje čase pa opažamo, da so med vikendi k nam začele prihajati tudi družine iz Ljubljane, česar smo zelo veseli. Trend, da mi hodimo v muzeje v Ljubljano, se je malce obrnil," še opiše Hriberškova.
Edinstveno zgodbo Mesta pod mestom tujci težko najdejo
Stari vodniki še brez Knežjega dvora
Najprej pa morajo tujci ponudbo najti. Tisti, ki še uporabljajo stare vodnike - in teh ni tako malo -, sploh ne vedo, da že leta Pokrajinski muzej Celje ni zgolj v prostorih Stare grofije na Muzejskem trgu, temveč da upravlja in vsebinsko skrbi za obnovljeni Knežji dvor. Tam je med drugim tudi znamenita razstava rimske Celeie, imenovana Mesto pod mestom, ki je po svoji zasnovi edinstvena daleč naokoli.
Edinstveno zgodbo Mesta pod mestom tujci težko najdejo