Volkswagen multivan 2.0 TDI LIFE: Velikan in sedma generacija

Peter Pirkovič
22.03.2023 04:00

Sedma generacija legendarnega kombija je zasnovana drugače kot vsi predhodniki do zdaj. Na kratko, multivan ni več kombi, postal je večji enoprostorec.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Potovalni multivan sedme generacije je narejen kar na platformi MQB, isti kot golf.
Peter Pirkovič

Avtomobilska industrija se nenehno spreminja, pa čeprav imamo občutek, da se ključni tektonski premiki dogajajo prav v zadnjih letih. Skupni imenovalec vsega dogajanja je prihranek pri stroških in večji zaslužek. In ravno po tej poti so šli tudi pri Volkswagnovi enoti Nutzfahrzeuge. Da bi znižali stroške, so se povezali s Fordom, ki je med drugim prispeval platformo za novo generacijo transporterja, medtem ko so volkswagnovci potovalnega multivana T7 gradili kar na koncernski platformi MQB, na kateri so pred časom denimo razvijali golfa osme generacije.

Pogled na podatke o dimenzijah sicer kaže, da se je ta celo nekoliko okrepil. Če ga primerjamo z multivanom 6.1 v izvedbi L1, je novi multivan v dolžino za 7 centimetrov daljši (4,97 metra), za krepkih 12 centimetrov je daljša razdalja med sprednjo in zadnjo osjo (3,12 metra), medtem ko so višino prilagodili na skupno 1,9 metra oziroma jo znižali za 9 centimetrov. Prva opazna razlika v novi generaciji je, da je položaj sedenja nižji, a zato nič manj udobnejši, hkrati pa sem imel še vedno zelo dober pregled nad dogajanjem v prometu. Pri vzvratni vožnji sem se zanašal na kamero na zadku s sliko na osrednjem zaslonu (resolucija in kot zajema bi lahko bila malenkost boljša) in na natančne parkirne senzorje. Voznikov delovni prostor ima prepoznavno zasnovo. Digitalni merilniki ponujajo klasično grafiko in nekaj najbolj uporabnih potovalnih podatkov, medtem ko desetpalčni zaslon na dotik na sredini armaturne plošče predstavlja osrednje podatkovno vozlišče. Pohvalno je, da je upravljanje s številnimi sistemi urejeno in da so podatki prevedeni v slovenski jezik, manj pa sem bil navdušen nad odzivnostjo prehajanja med meniji. Z novo zasnovo je klasično prestavno ročico zamenjal selektor, hkrati pa so razvojniki poskrbeli za številne predale oziroma uporabna odlagalna mesta. Denimo za telefon, ki je opremljen z gumijasto podlago, da ta ne drsi, ali pa tisti manjši predal pred sovoznikom, ki je odlično odlagano mesto za denarnice in druge drobnarije.

Voznikovo okolje je digitalizirano, urejeno, funkcije pa enostavno dostopne.
Peter Pirkovič

Multivan je avto, ki kupce prepričuje s prostorskimi aduti in udobnostjo. V tem delu me tudi tokrat ni razočaral. Ta ohranja možnost dostopa do sedežev tako z leve kot z desne strani preko drsnih vrat (širina odprtine znaša 93 cm) s funkcijo mehkega zapiranja, prostora pa je bilo v testnem avtomobilu za skupno šest potnikov, brez vključenega voznika. Namreč, srednji paket opreme Life že vključuje tri ločene sedeže v tretji vrsti, medtem ko druga vrsta vsebuje le dva sedeža. Sedeži v drugi in tretji vrsti so opremljeni s sidrišči Isofix za otroške sedeže, potniki imajo ob straneh urejena odlagalna mesta in USB-vtičnice, ni zanemarljivo dejstvo, da imajo hrbtišča sprednjih sedežev vgrajeno zložljivo mizico, kot tudi ne možnost, da lahko vseh pet, ki so občutno lažji kot pri predhodniku, v nekaj potezah odstranimo ali vzdolžno pomikamo po tirnicah. Skratka, uporabnik vozila si potniški del lahko ureja po svojih željah. Če vse odstranimo, lahko multivan postane uporabno dostavno vozilo, s tovorno dolžino 2,29 metra do prvih sedežev in z nosilnostjo, ki ne bo večja od 735 kilogramov.

Uporabnost z velikim U: sedem sedežev gre iz multivana kot za stavo in ga spremeni v dostavnik.
Peter Pirkovič

Čeprav so volkswagnovci v ponudbo multivana uvrstili priključno-hibridni pogon in si od tega veliko obetajo, sem tokrat preskušal preverjeno kombinacijo dvolitrskega dizla s 110 kilovati moči in sedemstopenjskega dvosklopčnega menjalnika. To je obenem najzmogljivejši dizel v ponudbi, ki sicer zelo zgledno premika 2115 kilogramov težkega prostorskega velikana, v ovinkih pa ne daje občutka pretiranega nagibanja. Še več, zdi se, da se multivan obnaša precej primerljivo osebnemu vozilu kot kombiju. Na kratko, vožnja je lahkotnejša. Žal mi je dejstva, da ta nima več možnosti izbire štirikolesnega pogona. Povprečje porabe se je v času preskusa večino časa gibalo okrog osmih litrov oziroma s polno posodo goriva je bil doseg med 600 in 700 kilometri.

Začetna cena zanj je sicer 44 tisoč evrov, a je treba do končne cene 50.826 evrov prišteti še nekaj dodatkov - matrični LED-žarometi, 18-palčna platišča, panoramsko strešno okno, ogrevani sprednji sedeži, kamera, prostoročni dostop in zagon motorja, radarski tempomat in drugi. Morda je na mestu dobrodošla informacija, ki jo velja še enkrat ponoviti. Pri slovenskem zastopniku so pred začetkom prodaje v preteklem letu izpeljali samoiniciativni postopek meritev skupaj z Darsom. Ugotovili in potrdili so, da sta obe različici multivana pod mejo 130 centimetrov nad prvo osjo, kar pomeni, da za ta dva modela velja vinjeta iz razreda 2A, ki je namenjena osebnim vozilom.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta