Volkswagen ID.Buzz: Največji posebnež v Volkswagnovi modelski ponudbi se vrača z električnim pogonom

Peter Pirkovič
27.01.2023 04:00

Je tako zaželen med kupci, da se je čakalna doba zanj zdaj podaljšala na leto dni. A navkljub težavam v proizvodnji prodajni načrt predvideva, da jih bodo do konca letošnjega leta na naše ceste poslali okrog sto.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sodobna oblika z nekaj retro pridiha - to je VW-jev električni ID.Buzz.
Peter Pirkovič

Potrebno je priznati, da so pri Volkswagnu z njim zelo dolgo dražili svetovno javnost in ga po nekaj letih študijskih konceptov spremenili v serijsko vozilo za množice. Z današnjim dnem je ta končno zapeljal tudi v prodajne salone slovenskih Volkswagnovih trgovcev, ki so zanj v preteklih mesecih že beležili nekaj naročil.

Kupce bo pritegnil z obliko, malo manj z zelo visoko ceno.
Peter Pirkovič

Spremenili so se časi, spremenile so se tehnologije in nenazadnje spremenile so se potrebe potrošnikov. Volkswagen je novodobno različico tega kombija prišel v pravem času. Ta je bil grajen na platformi za električna vozila MEB in je že zdaj na voljo v potniški ter tovorni verziji. Konec letošnjega leta se ponudbi pridružuje še različica s podaljšano medosno razdaljo (+25 cm), ki bo pomenila dva dodatna sedeža v tretji vrsti ali še večji tovorni prostor. In ni še konec. V ponudbo uvrstijo tudi štirikolesno gnano verzijo, ki ima na sprednji osi vgrajen dodaten električni motor. Torej, v osnovi imata obe aktualni različici na zadnjo osi nameščen le električni motor z najvišjo močjo 150 kW (stalno 70 kW). V dolžino ID.Buzz meri 4,71 metra in ima skoraj tri metre dolgo medosno razdaljo (2989 mm), kar jasno kaže, da s prostorom v potniškem delu ne bo težav. Če ga primerjamo z večjim Multivanom, podatki kažejo, da je za 26 centimetrov krajši, za 12 centimetrov pa je krajša tudi medosna razdalja. Z 1,92 metra višine bo brez težav zapeljal tudi v vse garažne hiše.

Med sprednjo in zadnjo osjo je v obeh verzijah za zdaj vgrajena tekočinsko hlajena 491-kilogramska litij-ionska baterija z uporabno kapaciteto 77 kWh. Glede na meritve po protokolu WLPT to pomeni med 420 in 450 kilometri dosega, a je v praksi rezultat nižji, sploh v teh dneh, ko so temperature okrog ledišča. Pri jutranji 100-odstotni napolnjenosti je računalnik pokazal 323 kilometrov dosega. Ogrevanje potniške kabine, ogrevanje sedežev in volana, višja hitrost (ta je omejena na 145 km/h), pač prinašajo svoj davek. Polnilna infrastruktura v ID.Buzzu uporabniku omogoča, da baterijo na hitrih polnilnicah z enosmernim tokom polni z najvišjo močjo 170 kW, pri AC polnilnicah pa je najvišja stopnja moči omejena na 11 kilovatov, kar pomeni 8 ur polnjenja.

Voznikovo okolje je podobno modeloma ID.3 in ID.4
Peter Pirkovič

Dostop do druge vrste sedežev je urejen preko drsnih stranskih vrat, ki imajo ob doplačilu pomoč elektromotorja. Podobno velja tudi za prtljažna vrata. Uporabnega prostora v zadnjem delu pri potniški verziji je za 1121 litrov, dodatno pa je ta lahko opremljen tudi s posebno tovorno polico, ki predstavlja tudi nekakšno zasilno ležišče. V tovorni Cargo verziji je prostora še več in sicer za 3,9 m3 oziroma dve evro paleti, se pa lahko uporabnik odloči za krilna ali dvižna prtljažna vrata in stranska drsna vrata. ID.Buzz v Cargo verziji je nekoliko lažji od potniške verzije, kar pomeni, da ima tudi večjo nosilnost. Ta je omejena pri treh tonah, kar pomeni 647 kilogramov nosilnosti, medtem ko je pri potniški različici najvišja dovoljena meja 529 kilogramov. Obe verziji zmoreta vleči tono težko prikolico, opremljeno z zavorami.

Vozniški delovni prostor ima prepoznavno zasnovo, ki sta jo uvedla električna brata ID.3 in ID.4. Zaslon v vlogi merilnikov meri 5,3 palca, tisti osrednji na dotik pa je nekoliko večji. 10 palcev pri tovorni in 10 oziroma 12 palcev pri potniški verziji. Pri Volkswagnu pravijo, da je MIB4 opremljen z izboljšanim multimedijskim sistemom, ki je hitrejši in ponuja boljšo grafiko, hkrati pa uporabnik z vozilom lahko komunicira tudi na daljavo preko aplikacije WeConnect, ki je prva tri leta zanj brezplačna. Obenem velja pri električnemu kombiju izpostaviti še to, da velik del materialov v potniški kabini predstavljajo pravzaprav reciklirani odpadni materiali, da ima vgrajeno večvodilno zadnjo premo in bobnaste zavorne kolute na zadnjih kolesih ter da obračalni krog znaša ugodnih 11 metrov.

Na zadnje sedeže se pride skozi drsna vrata, ki so za doplačilo elektrificirana.
Peter Pirkovič

Ko so pri zastopniku teh vozil lansko poletje prvič spregovorili o cenah, je bila ta za potniško verzijo postavljena pri 61.483 evrov. Znan vsesplošni trend dvigovanja cen je pomenil, da je ta zdaj postavljena tik pod pragom za pridobitev spodbude za nakup električnega vozila (64.762 evrov). A to je zgolj na papirju, saj vam takšnega osnovnega avtomobila trgovec pravzaprav ne uspe prodati. Podobno velja tudi za tovorno različico, ki se je podražila za več kot tri tisočake in zdaj stane začetnih 59.418 evrov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta