Oddahnili so si menda na eni in drugi strani, gotovo pa tudi v številnih avtomobilskih tovarnah, ki so ves ta čas opozarjale na povsem nepredvidljive posledice oziroma veliko škodo, če bi se zgodil tako imenovani trdi brexit. A se ve, da je vrag prav v podrobnostih.
Avtomobilska industrija, ki domuje na Otoku – gre za skupaj 14 avtomobilskih tovarn, pri čemer je ilustrativno, da vsaj med večjimi ni niti ene v britanskih rokah –, je vse od 23. junija 2016, ko so izglasovali brexit, opozarjala na pasti odhoda iz EU. Sedaj se zdi, da je strahu nekaj manj, čeprav marsikaj še ni jasno. Jasno pa je, da naj bi avtomobilska trgovina na relaciji EU-Velika Britanija tekla brez carin oziroma dajatev, vendar pod pogojem, da bo v avtomobilih na eni in drugi strani vgrajenih vsaj 60 odstotkov domicilnih sestavnih delov. Toda to bo zahtevalo veliko dodatnega dela na obeh straneh, po drugi strani pa je jasno, da bo avtomobilska proizvodnja, ki deluje po načelu "just-in-time", pod velikim pritiskom. Končno bo po novem vmes zelo resna meja z vsem tistim, kar to pomeni.
Honda odhaja iz VB in Evrope
V Združenem kraljestvu izdelujejo avtomobile tudi Honda, Toyota in Nissan. Predlani je Honda sporočila, da bo letos zaprla svojo tovarno v Swindonu. S tem bo ob delo okoli 3500 ljudi, to je tudi edina Hondina tovarna v Evropi. Pred časom pa je tudi Nissan sporočil, da v svoji britanski tovarni ne bo nadaljeval izdelave x-traila.
Avtomobilske tovarne, ki so v Veliki Britaniji, so leta 2019 izdelale 1,38 milijona avtomobilov. Nekako 80 odstotkov so jih izvozile, od tega na trge EU približno 60 odstotkov, po drugi strani pa se na Otok v letu dni pripelje oziroma proda približno 1,3 milijona avtomobilov iz EU, še nekaj pa tudi od drugod. Britanski avtomobilski trg je bil še leta 2019 drugi največji v EU, saj je bilo prodanih približno 2,3 milijona avtomobilov, medtem ko so Nemci pokupili okoli 3,1 milijona vozil. Zgolj za primerjavo: v EU je bilo predlani izdelanih 16,3 milijona avtomobilov, pri čemer jih je bilo "doma" prodanih dobrih 11,1 milijona ali skoraj 80 odstotkov. Toda 80 odstotkov sestavnih delov za vozila, ki nastanejo v Veliki Britaniji, prihaja iz EU. To pomeni, da vsak dan v Združeno kraljestvo pripelje kar 1100 tovornjakov, naloženih s sestavnimi avtomobilskimi deli. Po oceni Acea, evropskega združenja proizvajalcev avtomobilov, pa naj bi bila letna vrednost avtomobilskega posla med Veliko Britanijo in EU 54 milijard evrov. Če torej ne bi bilo sporazuma, bi trgovina na relaciji Bruselj-London tekla po pravilih Svetovne trgovinske organizacije, kar vključuje oziroma predvideva carine/dajatve. To pa bi bilo za avtomobilske tovarne nesprejemljivo in zato so bile ves ta čas bolj ali manj zavzeto na strani nasprotnikov brexita.