Ne glede na to velja začeti na začetku, pri videzu. Insignia je ravno prav stara, da je še čistokrvni opel, in pri Oplu, vemo, imajo s kombiji dolgo zgodovino. Pred več kot pol stoletja so izumili skovanko car-a-van, ki je postala sinonim za kombijevske karoserijske različice in ki se ji pri Oplu že nekaj časa odrekajo zaradi (imenitnejšega) izraza sports tourer. Tudi prav.
Insignia je srednje velik avtomobil, ki je vse bolj domena prestižnejših znamk, a insignii se, vsaj ko gre za videz, ni treba prav nič sramovati; morda je celo nasploh najlepši kombi v svojem velikostnem razredu ta hip. Najelegantnejši. Čeden vsekakor. In zakaj naj bi bilo znotraj drugače? Nikakršne pregovorno nemške okornosti ni tam zaznati. Prej avantgardnost.
Med naprednejše reči, tako tehnično kot ergonomsko ali še kaj tretjega, štejemo projicirni zaslon (HUD) na prednjo šipo (in ne ceneno na plastično šipico nad merilniki), udobna in delno oprijemljiva sedeža z dobrimi nastavitvami ter odeta v prijetno usnje, nadpovprečno ergonomijo vožnje, digitalni radio (DAB), dva vhoda USB, en vhod SD, en vhod AUX, bluetooth, povezljivost s pametnimi telefoni, omrežje Wi-Fi, induktivno polnjenje telefonov, 12-voltno vtičnico in še kaj.
Ravno prav stare šole? Osrednji zaslon je sicer občutljiv za dotik, a infozabavnemu sistemu vseeno služi pet gumbov; nastavitev osvetlitve merilnikov je intuitivna s klasičnim vrtljivim gumbom; preostalih gumbov je dovolj in večina ima logično mesto ter dobro mehaniko delovanja; in ne nazadnje - avtomobila s toliko merilnikov že dolgo nismo videli, med drugim ima tudi voltmeter in merilnik temperature motornega olja, vse skupaj pa je nastavljivo na (digitalnem) osrednjem delu merilnikov.
Kaj bi mu smeli tudi zameriti: da nima kamere za vzvratno vožnjo, da parkirni pripomoček vidi fantomske objekte, da je pred sovoznikom nesorazmerno majhen predal, da nima zlaganja zunanjih ogledal in da ima zadaj zgolj zračne reže, torej nič temperaturne nastavljivosti.
Takole gnana insignia ni cestni dirkač, a zlahka dosega visoka hitrostna povprečja na avtomobilski cesti, kljub njenim okroglim petim metrom dolžine pa jo je prav lahkotno voziti tudi v mestu. Malce moti slaba odzivnost na stopalko plina, a ni kritično. Vožnja je vselej udobna, ne glede na to, kje sedite, torej tako ko gre za vzmetenje kot ko gre za zunanji trušč in tresljaje.
11,7
metra znaša rajdni krog med stenami
Tradicija zavezuje in pri Oplu to zavezo odlično utelešajo v insignii. Ima vse, kar je na prvih mestih pomembnosti, da se človek v njej počuti dobro. Res dobro. Ravno prav.
Tehnični podatki
Motor: 4-valjni, turbodizelski, 1955 cm3; moč: 128 kW (174 'konj') pri 3500/min.; navor: 380 Nm pri 1500-2750/min.; zmogljivosti: 9,1 s (0-100 km/h), 222 km/h; mere: d/š/v 500/186/149 cm, prtljažnik 524/1640 dm3; masa: 1615 kg (79 kW/t); CO2*: 133-144 g/km; poraba: normno* 5,1-5,5 l/100 km; test 6,4 l/100 km; cena**: 38.490 EUR; testni 42.045 EUR. * WLTP;
**različica ultimate, kakršna je bila testna, ni več na voljo