Osamu Suzuki ne bo več predsednik

Janez Kovačič
02.03.2021 05:00
Prav je upati, da bo junij nekoliko bolj običajen mesec, kot so bili pretekli in kot so sedanji. Vsekakor pa bo to poseben mesec in hkrati čas za človeka, ki ga precej površno, če sploh, pozna avtomobilski svet.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Osamu Suzuki
Tovarna

Osamu Suzuki od junija ne bo več predsednik japonskega Suzukija. Še ena zamenjava na krmilu avtomobilske hiše, ki je na evropskem trgu stranski igralec, nekaj, kar si ne zasluži pozornosti? Ni čisto tako.

Osamu Suzuki je že ta hip star več kot 91 let. Njegova poklicna kariera je osupljiva za Zahod, bistveno manj ali sploh ne za Japonsko. Junija se bo končala njegova 20-letna kariera predsednika Suzukija. Pred tem je bil kar 22 let njegov izvršni direktor, in če zraven prištejemo še leta, ko ni bil v samem vrhu, je v tovarni preživel dobrega pol stoletja. V tem času je ta ustvarila pahljačo različnih oblik sodelovanja v številnih azijskih državah pa tudi v obeh Amerikah in Evropi. Nikoli nista bila največja, najpomembnejša – ne Osamu Suzuki ne Suzuki. Toda tisto, kar je tovarno in njenega prvega človeka vsaj za nekaj časa izstrelilo v orbito svetovne avtomobilske in gospodarske dejavnosti, je povezano z nam veliko bolj znanim in vsaj desetkrat večjim nemškim Volkswagnom (VW).

Leta 2009 sta podjetji Suzuki in VW sklenili sporazum o tehnološkem in tudi lastniškem povezovanju. Nemci so se obvezali postati skoraj 20-odstotni lastnik japonske tovarne, ta naj bi v zameno dobila znanje in tehnologijo. Leto kasneje, na predvečer frankfurtskega avtomobilskega salona, je v mesto ob nič vabljivi Majni prišel Osamu Suzuki. Pripeljali so ga na tiskovno konferenco z vsaj 500 ali 600 novinarji. Nihče ni mogel ali hotel prezreti: to ni bil njegov svet ali okolje, zdel se je, tako čokat in s povsem sivimi sršečimi obrvmi, negotov, zgubljen, neodločen. Povedal je nekaj stavkov v japonščini, se komaj opazno priklonil zbrani srenji – in odšel. Nobenih vprašanj, nobenih odgovorov.

Čez nekaj let je naveza med nemškim velikanom in japonskim malčkom počila. V Suzukiju so trdili, da od sporazuma nimajo nič. Bil je to čas dizlov in ponje so se kljub vsemu odpravili v italijanski Torino namesto v nemški Wolfsburg. Spor je prišel pred arbitražno sodišče (!) in to je razsodilo v prid japonske tovarne, zato ji je moral nemški partner plačati zajetnih 3,8 milijarde dolarjev odškodnine. In niti za hip nihče ni podvomil, da za vsem tem ni stal mali, čokati, zgubljeni in že tedaj za evropske pojme hudo ostareli Osamu.

Ampak ta daljnovzhodna zgodba se junija še ne bo končala. Osamu Suzuki bo ostal in postal starejši svetovalec.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.