Konkurenčnost? Začenši z zunanjim videzom: čeden, skladen, dinamičen. Notranjost: razgibana, a ne kičasta, vsekakor tudi ne dolgočasna, tudi zaradi barvnih kombinacij črne, sive in umazano bele, pri tem pa še nekaj nemoteče klavirsko črne. Počutje za volanom je dobro – tudi zaradi dobrih sedežev z nekaj učinkovite bočne opore. Materiali niso razkošni, a tudi razred, v katerem nastopa, in končna cena nista.
Resda gre za po uradnem ceniku najdražjo bencinsko različico, a se ravno zato zdi, da je opreme več kot dovolj. Naštevam: dobro berljivi merilniki z osrednjim digitalnim delom (tri podobe/barve), odlični navolanski gumbi in obvolanski ročici, zadosti velik zaslon infozabavnega sistema z logičnimi meniji, ločen (in pregleden) nadzor (učinkovite) klimatske naprave, dober avdiosistem, induktivno polnjenje pametnih telefonov, gretje sedežev in volanskega obroča ter trije programi vozne dinamike z ravno pravšnjimi razlikami med njimi.
12,2 kilovata zmore elektromotor kratkotrajno, stalno pa 7,9 kilovata moči
Tudi zadnja klop (kombinacija umetnega usnja in tkanine) je prijetnega videza in omogoča spodobno sedenje, med prednjima sedežema so zračne reže, sredi klopi pa komolčna opora s prostorom za pločevinki. Prtljažnik konkurenčnih mer in pretežno ravnih površin je tretjinsko povečljiv in ima (majhno) luknjo za dolge predmete, dvojno dno, kljukici za vrečke in 12-voltno vtičnico. Takšen komplet še vedno ni sam po sebi umeven.
Mehanika. Motor se zdi skoraj popoln: navorsko odličen (prožnost, elastičnost) se vseeno zlahka zavrti do 6000 vrtljajev v minuti (kjer elektronika nežno prekine pospeševanje), čeprav ga je za živahno, dinamično vožnjo dovolj vrteti do 4000. Za varčno, a še vedno ne ovirajočo počasno vožnjo je dovolj voziti med 2000 in 3000 vrtljaji, na drugi strani pa tudi pri avtocestnih hitrostih v šesti prestavi odločno pospešuje.
Gibi menjalnika so odlični, lega na cesti prav tako, s tem pa je vožnja lahko nestresno lagodna na eni strani, zelo dinamična na drugi in v vseh odtenkih vmes. Pri vsem skupaj in navkljub blago hibridni tehniki le nekaj zmoti: naglo speljevanje je precej težavno, a se z izklopom sistema stop/start in izbiro športnega programa stvar nekoliko izboljša.
Nova generacija pa, sledeč modi, prinaša nekaj grenkobe: infozabavnemu sistemu so namenili le en klasičen gumb, motor je mogoče zagnati le v prostem teku in ročna zavora popusti le ob pripetem varnostnem pasu. A kljub temu: takšen i30 je paket, ki bi moral resno skrbeti tudi uveljavljene evropske tekmece.
Tehnični podatki
Motor: 4-valjni, turbobencinski, 1482 cm3; moč: 117 kW (159 konjskih moči) pri 5500/min; navor: 253 Nm pri 1500-3500/min; zmogljivosti: 8,4 s (0-100 km/h), 210 km/h; mere: d/š/v 434/180/146 cm; prtljažnik: 395/1301 dm3; masa: 1355 kg (86 kW/t); CO2: 126-148 g/km; poraba: normno 5,6-6,5 l/100 km; test 8,0 l/100 km; cena: 23.230 EUR, testni 23.750 EUR.
+
Motor (med vožnjo), ergonomija (v splošnem), oprema, lahkotnost vožnje, počutje za volanom, pomočnik za speljevanje vozila spredaj in za prečni promet zadaj, opozorilnik za radarje, gumb za vklop zadnje kamere, nastavljivost sedežev, prtljažnik, izklopljiv ESC, prekinjen in neprekinjen tek zadnjega brisalnika
-
Motor (pri speljevanju), zagon motorja le v prostem teku, z zagonom motorja se samodejno vklopi vozni program ECO