Analitik: Tokrat smo bili priča mobilizaciji z leve in z desne. V čem bo Nataša Pirc Musar drugačna od Pahorja?

STA, Va
14.11.2022 08:27

Anže Logar bi lahko zmagal le v primeru, če bi prišlo do večjega osipa glasov levo od sredine, to pa se ni zgodilo, pravi Andraž Zorko iz Valicona. Bo rezultat predsedniških volitev imel vpliv na stranko SDS?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Samo za enega je prostor v predsedniški palači.  
EPA

Analitik in direktor agencije Valicon Andraž Zorko ocenjuje, da je rezultat predsedniških volitev skladen s pričakovanji, napovedmi in ocenami ter brez presenečenj. Po njegovih besedah je poleg zmagovalke Nataše Pirc Musar do neke mere zmagovalec tudi Anže Logar, ki je presegel 400.000 glasov, je povedal za STA. Logar je tako dosegel najboljši rezultat kandidata desne sredine, odkar imamo predsedniške volitve "in s tem je lahko zadovoljen".

Zorko meni, da je morda nekoliko presenetil le bolj tesen rezultat volitev, kot se je sprva napovedoval. Volilna udeležba je bila tudi v drugem krogu visoka, pričakoval je obratno. "Tokrat smo bili priča mobilizaciji z leve in z desne, kar dokazuje predvsem rezultat Anžeta Logarja," ocenjuje. Tudi Pirc Musar je podprlo večje število volivcev, kot bi se dalo oceniti na osnovi prvega kroga, je povedal. Zadnja soočenja pred nedeljskim glasovanjem so določene volivce na levi in desni prepričala, da se volitev udeležijo, razmerja glasov pa niso spremenila.

Zorko meni, da podpora političnih strank pri predsedniških volitvah nima velike vloge. "Pri Anžetu Logarju je prevladala njegova osebnost. Mislim, da gre za kandidata z desne sredine, ki je lahko dosegel največ." Volivci SDS so največja volilna baza v Sloveniji in so tudi dovolj disciplinirani, Logarjev rezultat pa je podoben seštevku vseh treh strank pretekle vlade.

Logar je z rezultatom dosegel "absolutni maksimum, ki ga je lahko dosegel". Zmagal bi bil le v primeru, če bi prišlo do večjega osipa glasov levo od sredine. "Kar se pa ni zgodilo, ker je po drugi strani tam bazen volivcev tako velik, da to ni možno," je prepričan.

O besedah poslanke SDS Eve Irgl, da se lahko iz te zgodbe naučijo, kako lepo je, ko ljudje med seboj res sodelujejo, je Zorko dejal, da če bi to res hoteli narediti, bi to pomenilo radikalen zasuk v politiki SDS. Logarjev rezultat sicer kaže na to, kakšen potencial bi imela morebitna stranka pod njegovim vodstvom, "ampak dvomim, da bo to posledica teh volitev," meni Zorko.

Nataša Pirc Musar se bo v vodenju države od predsednika Boruta Pahorja razlikovala v tem, da ne bo tako selektivna, kdaj in o čem se bo oglašala in govorila, je prepričan Zorko. "Menim, da je bil predsednik Pahor selektiven. Izredno je pazil na uravnoteženost, vlogo, da je predsednik vseh, spravo, ki je bila osnovna tema njegovih mandatov," je dejal. Meni, da bo Pirc Musar bolj aktivna, ne bo selektivna in se bo večkrat oglašala ter bo v svojih nastopih bolj odločna, kot je bil Pahor.

 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta