Analiza: V Ljubljano je ceneje pripotovati z letalom kot z vlakom

an.k.
20.12.2023 14:00

Greenpeaceova praznična analiza je pokazala, da je božično in novoletno potovanje v Ljubljano in iz nje z vlakom kar za 24 odstotkov dražje kot z letalom.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Igor Napast

V času, ko se Slovenci odpravljamo domov, da obiščemo družino in prijatelje, ali potujemo na počitnice za božič in novo leto, je Greenpeace primerjal stroške železniškega in letalskega potovanja med Ljubljano in 12 evropskimi mesti. "Rezultati analize nazorno kažejo, da je transportni sistem še vedno močno nagnjen v prid letenju (z letalom, ne s sanmi)," povzemajo pri okoljski organizaciji.

London celo triinpolkrat dražji z vlakom

Analiza je pokazala, da je cena poti z vlakom v Ljubljano in iz Ljubljane v povprečju 24 odstotkov višja kot pot z letalom. Na relaciji Ljubljana–London je bil vlak v povprečju celo triinpolkrat dražji od letala. Vlak je bil vedno cenejši od letala zgolj na štirih analiziranih relacijah.

Lena Penšek, zagovornica pri Greenpeace Slovenija, je ob tem dejala: "Cenejše letalske vozovnice se na prvi pogled morda zdijo ugodne, toda resnična cena letenja za naš planet je skrita očem. Trajnostna železniška potovanja so za mnoge še vedno cenovno nedostopna, kar ohranja nepravično in okolju škodljivo naklonjenost letenju, ki je najbolj onesnažujoča oblika prevoza. Ljubljana je za pot z vlakom še vedno ena izmed manj dostopnih destinacij v Evropi, saj je direktnih povezav izjemno malo. Tako vlada kot EU se morata nujno spopasti s tem izkrivljenim sistemom in zagotoviti, da bo trajnostno železniško potovanje postalo cenovno dostopno in dosegljivo za vse."

Vlak proti letalu 0:3

"Pri izbiri načina prevoza za potovanje sta za potrošnike poleg cene pomembna dejavnika tudi priročnost in enostavnost rezervacije. Od 12 analiziranih relacij med slovensko prestolnico in evropskimi destinacijami imata le dve – Budimpešta in Zürich – neposredno železniško povezavo, medtem ko je iz Ljubljane možno direktno leteti na šest destinacij. Poleg tega večina evropskih železniških družb 12 tednov pred božičem ni ponudila vozovnic za poti iz Ljubljane in v Ljubljano, vključno z vsemi vlaki Deutsche Bahn ter vsemi nočnimi vlaki ÖBB in HŽ, zaradi česar ljudje ne morejo načrtovati svojih potovanj na trajnosten način. Nasprotno pa so bile vse zimske letalske vozovnice na voljo vsaj tri mesece vnaprej," piše v sporočilu Greenpeace.

Nakup mednarodnih vozovnic za vlak je za Slovence bolj zapleten kot za večino drugih Evropejcev. Slovenske železnice čezmejnih železniških vozovnic ne prodajajo prek spleta. Potniki so zato prisiljeni rezervirati vozovnice na spletnih straneh drugih železniških družb v tujem jeziku ali pa se peš odpraviti do postaje.

Prednost železnicam

Greenpeace je kritičen do dejstva, da so vožnje z vlakom med Slovenijo in evropskimi državami še vedno bistveno dražje od letov: "Potovanje z vlakom je podnebju najbolj prijazen motoriziran način prevoza, ki povzroči 80 % manj onesnaženja z ogljikom na osebo na kilometer kot letenje. Največji delež izpustov CO2 v Sloveniji predstavlja promet, ki je povzročil 32,3 % vseh izpustov CO2 v letu 2019. Da bi zmanjšale izpuste, morajo vlade nujno dati prednost financiranju in izboljšanju železnic pred onesnažujočimi letali in zmanjšati davčne olajšave za letalstvo. Razširiti in izboljšati morajo železniške povezave po Evropi, optimizirati sisteme za rezervacijo vozovnic za vlak, financirati dostopne podnebne vozovnice za vse prebivalce Evrope in okrepiti zeleno prometno infrastrukturo ter s tem omogočiti nemoteno čezmejno potovanje z vlakom."

Omenjenih 12 analiziranih poti poteka med Ljubljano in Amsterdamom, Berlinom, Brusljem, Budimpešto, Københavnom, Hamburgom, Londonom, Parizom, Prago, Rimom, Varšavo in Zürichom. Zračna razdalja vseh analiziranih poti je krajša od 1500 kilometrov (leti na kratke razdalje). Analiza je za vsako od 12 poti upoštevala tri vožnje v obe smeri. Analiza je bila izvedena med 3. in 20. novembrom 2023 z uporabo informacij, pridobljenih z uradnih spletnih mest letalskih in železniških prevoznikov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta