Kako so tokrat glasovali poslanci, si lahko pogledate TUKAJ.
"V prvi vrsti si bom prizadeval, da digitalizacija postane nacionalna prioriteta in projekt, ki združuje ne samo celotno družbo, ampak tudi vso slovensko politiko. Digitalno preobrazbo vidim kot timski šport, v katerem lahko Slovenija zmaga, samo če igramo vsi skupaj," je po izvolitvi povedal novi minister za digitalno preobrazbo Mark Boris Andrijanič. "Želim se zahvaliti NSi za to priložnost, da so me sprejeli kot zunanjega strokovnjaka, in verjamem, da bomo odlično sodelovali. Bomo pa zavihali rokave že kar takoj, saj nas čaka zelo veliko dela, časa pa ni veliko. Moja prioriteta bo uresničevanje 40 ukrepov, ki smo jih pripravili v okviru strateškega sveta za digitalizacijo," je poudaril Andrijanič.
Jurša in Simonovič glasovala za potrditev ministra
Andrijaniča so na glasovanju v državnem zboru podprli poslanci SDS, NSi, SMC, SNS, manjšinska poslanca ter dva poslanca DeSUS. Da bo podprl kandidata za ministra, je tik pred glasovanjem napovedal poslanec DeSUS Franc Jurša: "Moram vam povedati, da par dni osebno doživljam strašne pritiske na to, kako bom glasoval. Pritiski prihajajo iz vseh koncev, enostavno jih je zelo težko prenašati. Najbolj, kar me boli, je, da mi nekdo zatrjuje, da se dilam, da se odpelje v predal zakon, da se odpelje še globlje v predal drugi zakon in da bom potem glasoval za kandidata za ministra. Zaradi tega bom glasoval za. V kolikor želijo v opoziciji, da bo Jurša kdaj glasoval za dobre njihove predloge, naj me pustijo na miru." Za potrditev ministra je glasoval tudi poslanec DeSUS Branko Simonovič, medtem ko se je Robert Polnar pridružil LMŠ, SD, SAB, Levici in nepovezanim poslancem ter glasoval proti. Četrtega poslanca DeSUS Ivana Hršaka danes ni bilo v državnem zboru.
Poslanci DeSUS so se po nedeljskem referendumu, na katerem je skoraj 87 odstotkov volivcev zavrnilo novelo zakona o vodah, znašli pod pritiskom, saj leva opozicija razmišlja o vnovični vložitvi konstruktivne nezaupnice zoper Janševo vlado. Vodilno vlogo pri tem so očitno prevzeli v SD na čelu s Tanjo Fajon, ki pri iskanju potrebnih 46 glasov upanje polaga tudi v poslance stranke upokojencev. Kot enega od ključnih glasovanj, pri katerem se bo pokazala njihova vloga, je Fajonova navedla tudi današnje odločanje poslancev o Andrijaniču. V sredo je dejala, da ni dovolj, da so poslanci DeSUS vzdržani, temveč da so proti.
Tonin: S konstruktivnim delom opozicije smo izvolili ministra
Predsednik NSi in obrambni minister Matej Tonin je po uspešni izvolitvi Andrijaniča dejal, da se lahko vlada spet osredotoči na bistvene stvari, ki jo čakajo v prihodnosti. "Digitalizacija je zagotovo ena od ključnih stvari, če želi biti del najbolj razvitega sveta. Veseli smo, da smo danes dobili novega ministra, ki se bo pridružil vladi, s tem pa tudi ministrski ekipi NSi, zato da bomo lahko večje rezultate dosegli tudi na področju digitalizacije in da bo lahko koordinacija vseh ministrstev na tem področju še boljša in še bolj intenzivna ter da bomo po enem letu lahko obrnili list in rekli, da je bilo vsekakor vredno in da je bil to korak v pravo smer."
Ko gre za aktualne politične razmere je Tonin ocenil, da se strasti po nedeljskem referendumu umirjajo: "Tudi vlada je k temu prispevala, saj smo iz nadaljnje procedure umaknili vsaj dva zakona, ki sta najbolj razvnemala slovensko javnost, opozicijo in celo državni svet. Današnje imenovanje ministra pa kaže, da ima vlada v parlamentu še vedno ustrezno podporo in da lahko mirno nadaljuje s svojim delom." Po njegovi oceni bodo k umiritvi strasti prispevali tudi poletni dnevi in parlamentarne počitnice, vlada pa se bo tako lahko jeseni spet osredotočila na okrevanje gospodarstva, javnega zdravstvenega sistema in digitalizacijo Slovenijo.
Na vprašanje, kako komentira to, da sta imenovanje ministra podprla poslanca DeSUS, pa je Tonin dejal, da je aktualna vlada že dolgo časa manjšinska, kar pomeni, da za sprejetje različnih zakonov potrebuje podporo opozicije. "Tukaj se opozicija loči na konstruktiven in destruktiven del. Danes smo s konstruktivnim delom opozicije izvolili ministra, da lahko vlada nemoteno deluje naprej," je dodal Tonin.
Fajonova: Poslanci DeSUS bodo še naprej podpirali vlado. Bratuškova: Vse, samo da ohranjajo lastne stolčke.
"Glasovanje v državnem zboru je danes pokazalo, da bodo poslanci Desus še naprej podpirali vlado in s tem prevzeli tudi odgovornost za njeno ravnanje. Čas za spremembe še torej ni dozorel. Ampak pride. Če ne prej, na volitvah," je razplet glasovanja na Twitterju komentirala predsednica SD Tanja Fajon. Predsednica SAB Alenka Bratušek pa je prek Twitterja sporočila, da je DeSUS danes spet dokazal, da je "najbolj sigurna koalicijska stranka", ko manjšinska vlada pri ključnih glasovanjih za ministre potrebuje njihove glasove. "Vse, samo da ne pride do volitev in da ohranjajo lastne stolčke," je dodala Bratuškova. "Ko se vlada toliko ukvarja s pozivi opoziciji, da naj bo odgovorna in naj podpre ministra, je jasno da ima prazne baterije. Lepo vas prosim, kdaj pa je bila naloga opozicije potrjevati ministre?" pa je na Twitterju zapisal prvak LMŠ Marjan Šarec. Ob tem je dodal, da odgovoren politik odstopi ali veže zaupnico na zakon, Janez Janša pa se pač oklepa oblasti.
Andrijanič s podporo tudi na matičnem odboru državnega zbora
Na zaslišanju pred parlamentarnim odborom za notranje zadeve, kjer ga je na koncu podprlo deset poslancev, pet pa jih je glasovalo proti, je Andrijanič poudaril, da je digitalizacija "ena izmed ključnih rešitev, da postanemo moderna in napredna država." Kot glavne ukrepe za državljane na tem področju je izpostavil e-gradbeno dovoljenje, informativni izračun otroških dodatkov in davčni trajnik, ko gre za podjetja pa naj bi med drugim poenostavili poslovanje z državo ter spodbudili nastajanje startupov.
Koalicijska pogodba SDS, NSi in SMC ustanovitve vladne službe za digitalno preobrazbo, ki jo bo, ko bo slednja zaživela, vodil Andrijanič, sicer ne predvideva. Andrijaniča so za ministra predlagali v NSi, vendar je slednji dejal, da se bo vladi pridružil kot nestrankarski kandidat. Še donedavnega je bil zaposlen pri tehnološkemu podjetju Uber, kjer je bil direktor za korporativne zadeve v Srednji in Vzhodni Evropi, vladni strateški svet za digitalizacijo pa vodi od letošnjega aprila.