Stranka SMC je v manj kot šestih letih svojega obstoja doživela meteorski vzpon na predčasnih volitvah leta 2014, ko je osvojila rekordno število poslanskih mandatov, kar 36. Že naslednje volitve, po odstopu ustanovitelja stranke Mira Cerarja, so prinesle implozijo stranke, saj se je njena teža skrčila na 10 poslancev, s katerimi so ideološko in politično precej neopredeljivi "centraši", jeziček na tehtnici med predčasnimi volitvami in tretjo vlado Janeza Janše, s katero za razliko od Cerarja, pragmatični Zdravko Počivalšek, ki mu s somišljeniki, ki so še ostali na krovu močno politično naluknjane ladje, nima težav, ne moralno-političnih zadržkov.
Ustanovni člani so v glavnem že zapustili SMC
Celarčeva pripravljena razkriti dokumente
"Zanima me le program nove koalicije ali tiste po volitvah. Trdno zagovarjam sistem javnega zdravstva in socialne varnosti. Če bo koalicijski sporazum za zdravstvo in dolgotrajno oskrbo zagovarjal posamezne interesne skupine, zasebne zdravnike in zavarovalnice, kjer se pretaka denar za različne zadeve, tudi za to, da nekateri veljaki v politiki govorijo kot govorijo, bom napisala javno pismo in odstopila," nam je povedala Milojka Kolar Celarc. Dodaja, da ima dostojanstvo, hrbtenico, nikoli ni bila nikomur nič dolžna in nihče je po njenih besedah ne more za nič držati.
Kolar Celarjeva bi torej izstopila iz SMC, če bi Počivalškovi šli v koalicijo z Janšo, v koalicijski pogodbi pa bi prevladale rešitve SDS in Nove Slovenije, ki po mnenju večjega dela politike levo od sredine zagovarjata razgradnjo javnega zdravstvenega sistema. Takrat bo tudi pripravljena razkriti dokumente, iz katerih bi se po njenem mnenju dalo rekonstruirati metode delovanja zavarovalnic v politiki. "Kar predlaga Nova Slovenija za skrajševanje čakalnih vrst, ni nič drugega kot omogočati zasebnikom lepe dobičke iz javne zdravstvene blagajne,“ sklene.