V uredništvu Radia Ognjišče pripravljajo predstavitve in pogovore s predstavniki parlamentarnih in neparlamentarnih strank ter različnih gibanj, torej vseh, ki bodo nastopili na letošnjih državnozborskih volitvah.
K sodelovanju so povabili tudi stranko LMŠ, ki pa se je na njihovo vabilo odzvala javno. Pripela je del sporočila, ki so ga prejeli od uredništva Radia Ognjišče, iz njega je razvidno, da bodo imele možnost sodelovanja le tiste stranke, "ki v svojih programih in nastopih ne nasprotujejo (neposredno ali posredno) nauku katoliške cerkve in z njim povezanih krščanskih vrednot".
Hkrati so stranki poslali tudi sedem vprašanj, pri čemer so pozvali naslovnike, naj bodo "čim bolj jasni in nedvoumni". Pri vsakem odgovoru so bile stranke lahko dolge največ šest vrstic.
LMŠ: Uredniška politika je farizejska
V LMŠ so zapisali, da Radio Ognjišče že vnaprej izključuje možnost pogovora s političnimi akterji, ki se ne strinjajo z naukom katoliške cerkve. "Gre za neverjetno škandalozno izključevalno uredniško politiko medija, ki bi moral služiti nauku sodelovanja, sobivanja in zagotavljanja enakih standardov in možnosti za vse, verujoče in neverujoče. S takšnimi nedemokratičnimi praksami se tudi ta medij pridružuje imperiju orbaniziranih SDS trobil," so zapisali v izjavi za javnost.
Od vodstva katoliške cerkve v LMŠ pričakujejo, da pojasni, ali podpira tovrstno uredniško politiko. Ta po mnenju stranke ni "v duhu krščanstva", označili so jo za "farizejsko". "Je pa po našem mnenju tudi v nasprotju z vsem, kar zagovarja papež Frančišek," so dodali.
Vprašanja, ki jih je strankam poslal Radio Ognjišče
1. Kakšno je stališče vaše stranke do vloge verskih skupnosti, zlasti na področju šolstva in sociale?
2. Evropa je v demografski zimi. Za kakšno politiko si boste prizadevali v parlamentu na področju rodnosti? Kako bi konkretno podprli ženske, ki se soočijo z nepričakovano oz. neželeno nosečnostjo?
3. Ali bi vaša stranka v parlamentu podprla izenačitev zakonske zveze med možem in ženo z drugimi oblikami zvez dveh oseb? S kakšnimi politikami bi vaša stranka zaščitila družino?
4. Bi vaša stranka v parlamentu podprla uzakonitev samomora z medicinsko pomočjo oziroma evtanazijo? Kakšne ukrepe predlagate, da starejši sploh ne bodo razmišljali o končanju življenja na tak način?
5. Kako si bo vaša stranka prizadevala za spravo v družbi, ki je razdeljena zaradi dogodkov polpretekle zgodovine in zdaj tudi zaradi epidemije?
6. V kakšno koalicijo po volitvah bi vstopili? Ali bi katero stranko izključili iz pogajanj?
7. Kakšno je stališče vaše stranke do migracijskega vprašanja? Ali bi morala biti po vašem mnenju Evropa in Slovenija odprti za vse migrante, ki želijo priti k nam?
"Pridržujemo si pravico, na kakšen način jih bomo predstavili"
Na Radiu Ognjišče odziv stranke LMŠ komentirajo z besedami, da v 27 letih njihovega delovanja še nihče ni problematiziral besedila, ki je zapisano v pravilih za izrabo programskega časa. Hkrati poudarjajo, da Radio Ognjišče nima "s strani države podeljene koncesije za delovanje", kot je to zapisala stranka.
Glede vprašanj, ki so jih poslali, pa je odgovorni urednik radia Tadej Sader zapisal, da ta zahtevajo "veliko mero strpnosti in sodelovanja, predvsem pa upoštevanja stroke". Na naša vprašanja, ali bi lahko v njihovih predstavitvenih oddajah oziroma pogovorih sodelovali predstavniki strank, ki podpirajo splav, istospolne zakonske zveze, evtanazijo, izključujejo povolilno sodelovanje s strankama SDS in NSi ali ne nasprotujejo prihodom vsem migrantov v Slovenijo in Evropo, pa je Sader odgovoril: "Gre za zelo težka vprašanja, ki zahtevajo veliko mero strpnosti in sodelovanja, predvsem pa upoštevanja stroke. Ko na primer govorimo o evtanaziji, je po našem mnenju nujno, da pri debati (in posledično pri odločanju) sodelujejo tisti, ki so pogosto blizu ljudem ob slovesu. V parlamentu se je že večkrat odločalo o teh težkih vprašanjih, ki so vedno bolj aktualna. Naša dolžnost je, da ljudem, ki bodo volili predstavnike v parlament, verodostojno predstavimo programe strank in njihove zastopnike, saj bodo odločali o njihovih (naših) življenjih. Pridržujemo pa si pravico, na kakšen način jih bomo predstavili."
Levica: Gre za skrajno desno institucijo, ki uporablja proračunski denar
Vabilo Radia Ognjišče so prejeli tudi v stranki Levica. Nanj niso odgovorili in pri takšnih predstavitvah, kot jih pripravlja radio, ne bodo sodelovali. Poslanec Miha Kordiš je Radio Ognjišče označil za eno izmed instanc "skrajne desnice", ki da "so prisesane na javni denar in proračunska sredstva". "Politične stranke z desnega dela jih uporabljajo za svoja trobila, tudi za širjenje svojih ideologij. Na podlagi svojih predsodkov izključujejo nosečnice, ki so se znašle v stiski, begunce, ljudi, ki ne želijo, da bi javna šola v svoje vrste vključila verouk. Gre za inštitucijo, ki uporablja proračunski denar, zato da se drži svojih lastnih skrajno desnih agend in izključuje vse ostale z drugačnimi stališči," je še dodal.
Radio Ognjišče lani na razpisu prejelo 100.000 evrov
Radio Ognjišče je na projektnem razpisu kulutrnega ministrstva za sofinanciranje programskih vsebin medijev v letu 2021 za projekt, ki nosi naslov "Življenje", prejelo 100.000 evrov. Na razpisu je časnik Večer za projekt regionalnih in lokalnih vsebin prejel 19.500 evrov, časnika Delo in Dnevnik pa nista dobila nobenih sredstev.