Spomnimo, da je Počivalšek pretekli teden zapisal, da so "mediji širili laži". "Dovolj imam laži in manipulacij v zvezi s poročilom računskega sodišča. Zato bom poleg zahtev za popravke vložil tudi tožbe proti medijem, ki jih širijo," je zapisal na Twitterju. Ob zapisu na Facebooku pa je pripel tudi zahtevo za popravek, ki jo je ministrstvo naslovilo odgovornemu uredniku spletnega portala Necenzurirano Primožu Cirmanu.
Z gospodarskega ministrstva so sporočili, da bo minister Zdravko Počivalšek tožbe vložil zasebno in bo vse stroške, povezane s tožbami, pokril kot "fizična oseba". Ministrstvo v tožbe ne bo vpleteno, so poudarili in dodali, da o podrobnostih zaradi "interesa sodnega postopka minister" ne bo javno govoril.
Na vprašanja, katere medije bo minister tožil, kdo bo ministra zastopal kot odvetnik pri teh tožbah, kdaj jih minister namerava vložiti in ali bo s tožbami zahtevana tudi denarna odškodnina, nam na ministrstvu torej niso odgovorili.
Pogodba z Jeretičem
Na področju celovitega strateškega in komunikacijskega svetovanja ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo sodeluje z družbo Neurovirtu oziroma komunikatorjem Sebastjanom Jeretičem. Pogodba o sodelovanju je bila sklenjena 13. novembra 2020, in sicer za obdobje petih mesecev. Pogodbena vrednost je odvisna od dejansko opravljenih ur svetovanja, za obdobje petih mesecev pa skupni obseg sodelovanja ne sme preseči 19.000 evrov brez ddv.
Spomnimo, Jeretič je leta 2008 pomagal SD in Borutu Pahorju pri zmagi na državnozborskih volitvah, kasneje je sodeloval tudi z bivšim piranskim županom Petrom Bossmanom. Več let je pomagal nekdanjemu koprskemu županu Borisu Popoviču, svetovalne pogodbe pa so z njim že sklepali na Počivalškovem gospodarskem ministrstvu in tudi ministrstvu za okolje v času Jureta Lebna.
Kot neresnične je sicer minister Počivalšek na družbenih omrežjih navedel spodnje trditve:
"Ne drži, da je iz predloga revizije računskega sodišča razvidno, da je imelo Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo ter s tem minister Počivalšek, ključno vlogo v poslih z dobavo zaščitne opreme med prvim valom epidemije. Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo je bilo zgolj eno izmed deležnikov, ki so sodelovali v postopku dobave zaščitne in medicinske opreme."
"Ne drži, da Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo in s tem minister Počivalšek, niso imeli nobenih pristojnosti v postopkih nabav zaščitne in medicinske opreme. Pristojnost jim je bila dodeljena na podlagi vladnih sklepov, ki so tudi omogočali nabavo zaščitne in medicinske opreme. "
"Ne drži, da je Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo vso odgovornost pri dobavi zaščitne opreme prelagalo na Zavod za blagovne rezerve. Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je namreč z Zavodom za blagovne rezerve pri dobavi zaščitne opreme sodelovalo, tudi skupaj z drugimi deležniki."
"Ne drži, da je minister Počivalšek posredoval pri nakupu Geneplanetovih ventilatorjev ampak je skupaj s sodelavci na ministrstvu na Zavod za blagovne rezerve prenesel informacije o nujnosti nabave ventilatorjev, veliki nestabilnosti trga medicinske opreme in nujnosti ukrepanja. Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je na Zavod za blagovne rezerve tudi posredovalo informacije o ventilatorjih, ki jih je stroka ocenila za ustrezne in o ponudbah za te ventilatorje."
"Prav tako ne drži trditev, da je ministrstvo pri sklicevanju na pozitivno mnenje dr. Mateja Podbregarja iz celjske bolnišnice, o primernosti ventilatorjev Sirusmed R 30 za široko uporabo, zamolčalo Podbregarjevo opozorilo, da gre za najosnovnejši model nižjega razreda in da bi po tej ceni lahko kupili najboljše ventilatorje Siriusmed R 50+ z vsemi dodatnimi opcijami. Ventilatorjev Siriusmed R 50+ v času nabave R 30 ni bilo dobavljivih prej kot v roku 6-9 mesecev, pri čemer so bili R30 opremljeni z vso opcijsko opremo."
Odziv spletnega portala Necenzurirano
Spletni portal Necenzurirano, ki je prvi objavil poročilo računskega sodišča, je pretekli teden v odzivu zapisal, da je Počivalšek prvi minister, "ki mu v pravni bitki proti računskemu sodišču in očitno tudi proti novinarjem pomaga kar njegovo ministrstvo". Ob tem so dodali, da je ministrstvo najelo odvetnico Nino Zidar Klemenčič in pred tem še Matevža Lobnika.
Nina Zidar Klemenčič je, tako je poročal portal Nezenzurirano, hodila na razčiščevalne sestanke z računskim sodiščem, kjer je kot revidiranca zastopala ministrstvo, ki ga vodi Počivalšek. "Odvetnico so najeli, čeprav ves čas zatrjujejo, da pri nabavah zaščitne opreme ni bilo nepravilnosti," dodajajo. Hkrati so zapisali, da je ministrstvo z odvetnico sklenilo naročilnico v višini 36.600 evrov.
"Če bo Zdravko Počivalšek uresničil svojo napoved, bo drugi, ki bo tožil necenzurirano.si v dobrem letu dni obstoja našega medija. Pred njim je to storil Rok Snežič, Janšev svetovalec za področje davkov, ki je proti trem našim novinarjem skupaj vložil 39 tožb zaradi domnevne razžalitve in žaljive obdolžitve," so še poudarili.
Geneplanet: Najzmogljivejši ventilatorji bi bili dražji, poleg tega niso bili dobavljivi
V podjetju Geneplanet, ki je med prvim valom epidemije covida-19 dobavilo medicinske ventilatorje, zanikajo, da bi lahko po ceni, kot jo je država plačala za medicinske ventilatorje Siriusmed R 30, kupila najzmogljivejše ventilatorje Siriusmed R50+ z vsemi dodatnimi opcijami. Cena teh je višja, prav tako takrat niso bili dobavljivi, so navedli.
Spletni portal Necenzurirano je pred dnevi namreč poročal, da je iz predloga revizijskega poročila računskega sodišča o nabavah medicinske opreme razvidno, da je ministrstvo za gospodarstvo v nabor ponudnikov vključilo tudi Geneplanetove ventilatorje Sirusmed R30, pri čemer se je sklicevalo na pozitivno mnenje Mateja Podbregarja iz Splošne bolnišnice Celje. Toda ministrstvo je po njihovih navedbah zamolčalo njegovo dodatno opozorilo, da gre za najosnovnejši model nižjega razreda in da bi po tej ceni lahko kupili najboljše ventilatorje Siriusmed R50+ z vsemi dodatnimi opcijami, navaja Necenzurirano.
A v podjetju Geneplanet navajajo, da model R50 v tistem času ni bil dosegljiv, saj je bila čakalna doba zanj kar šest do devet mesecev. Hkrati je model R50 "občutno dražji ventilator, in ne drži, da ga je bilo možno dobiti za isto ceno" kot ventilatorje R30, so navedli v podjetju.
Dodatno so tudi pojasnili, da se Podbregarjevo opozorilo ne nanaša na dostavljene ventilatorje R30, saj da so imeli dostavljeni ventilatorji vključene vse opcije ventilacije in nikoli niso bili ponujeni v osnovni različici brez teh dodatnih opcij. (STA)