Dars podpisal pogodbo za obnovo štajerske avtoceste. Kje in kdaj bodo potekala dela?

STA, A.L.
23.09.2024 16:31

Avtocestni odsek med Dramljami in Slovenskimi Konjicami bo obnovil konzorcij pod vodstvom družbe Pomgrad iz Murske Sobote.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.

Tako je odločil Dars, ki je ponovljeni javni razpis za obnovo tega dobrih 6,5 kilometra dolgega odseka štajerske avtoceste objavil v začetku maja. Vrednost pogodbe je 61,6 milijona evrov brez davka.

Dars je ponovljeni javni razpis objavil 2. maja, potem ko je prvega lani dvakrat razveljavila Državna revizijska komisija. Glavna gradbena dela naj bi stekla v letu 2025.

Obseg predvidenih del na tokratnem razpisu je sicer nekoliko ožji kot na prvotnem razpisu, objavljenem v letu 2022. Celoten odsek, na katerem so predvidena obnovitvena dela, je tako krajši za 2,5 kilometra. Še vseeno pa gre zaradi kompleksnosti tega dela štajerske avtoceste, na katerem sta dva predora in več viaduktov, za največji trenutni načrtovani projekt rekonstrukcij na avtocestnem omrežju.

Kdaj naj bi potekala glavna gradbena dela?

Razpis predvideva obnovo vozišča v obe smeri, prenovo odvodnjavanja in notranje obloge predorov Pletovarje in Golo rebro, vzpostavitev prisilnega prezračevanja v vseh predorskih ceveh obeh predorov, vzpostavitev ubežnih poti v omenjenih predorih in zamenjavo tehnološke opreme ter sanacijo viaduktov Škedenj I, Škedenj II in Grapa. Predvidena je tudi postavitev protihrupnih ograj na odseku.

Dars je tokrat prejel tri ponudbe, med katerimi je izbral ponudbo, ki jo je Pomgrad oddal skupaj z družbama CGP iz Novega mesta in Iskra iz Ljubljane, je razvidno iz današnje objave na portalu javnih naročil.

Druga dva ponudnika s po nekaj milijonov evrov višjima ponudbama sta bila konzorcij družb Strabag, njene ljubljanske podružnice in IMP ter konzorcij družb GIC gradnje, Spegra, Mapri proasfalt in Garnol.

Po načrtih naj bi glavna gradbena dela potekala v letu 2025 in po napovedih iz preteklosti najverjetneje tudi še v gradbeni sezoni 2026. Promet, ki je na štajerski avtocesti izjemno gost, bo v tem času močno oviran, zaradi česar so že potekali tudi pogovori z lokalnimi skupnostmi na območju.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta