Država začela zbirati prijave škode po nedavnem potresu

STA, A.L.
19.01.2021 14:01
Uprava za zaščito in reševanje je regijske izpostave na območjih, kjer so v decembrskem potresu s središčem na Hrvaškem utrpeli materialno škodo, konec prejšnjega tedna pozvala, da začnejo ocenjevati posledice, ki so nastale zaradi tresenja tal. Škodo na kulturni dediščini bo ocenila stroka.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.
Andrej Petelinšek

Poziv uprave je namenjen regijskim izpostavam Brežice, Celje, Ljubljana, Maribor, Murska Sobota, Novo mesto, Postojna, Ptuj in Slovenj Gradec oziroma vsem občinam, ki so del omenjenih regijskih izpostav. Popis bodo začeli z zbiranjem vlog oškodovancev, ki so utrpeli škodo na objektih v 88 občinah.

Kot so ob tem še dodali v pozivu, bodo regijske komisije za ocenjevanje škode na svojih območjih do 19. februarja opravile kontrolne preglede, škodo na kulturni dediščini pa bo ocenil Zavod za varstvo kulturne dediščine do 9. februarja.

Silovit potres z magnitudo 6,1 je 29. decembra na območju Petrinje na Hrvaškem povzročil veliko škode na območju sisaško-moslavške županije. Potres so čutili prebivalci celotne Slovenije, nastalo je tudi precej gmotne škode.

Uprava za zaščito in reševanje je zato pozvala občine, da si ogledajo in prijavijo prvo škodo, tudi ministrstvo za kulturo je le dan po potresu upravi podalo pobudo za popis in ocenjevanje škode na kulturni dediščini.

Po prvih zbirnih ocenah bo škoda presegala 0,3 promila državnega proračuna, zato je izpolnjen pogoj za izdajo sklepa o pričetku ocenjevanja škode, so še dodali na upravi za zaščito in reševanje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta